Crowdsourcing – iskoristite kreativni potencijal kupaca i fanova

Crowdsourcing je legitimna i dosta korištena metoda preuzimanja tuđih ideja (uglavnom od strane firmi van Hrvatske, ali se eto i neke naše mogu pohvaliti lijepom implementacijom istoga – npr. čestitka Ledu) . Iako je istraživanje primarni način da upoznamo (potencijalnog) kupca, njegove potrebe, probleme, navike, želje, itd, itd; iako često iskrsne i neka dobra ideja koju upotrijebimo.

Crowdsourcing koristi zakon velikih brojki

Kad bih se osjećala malo zločesto, rekla bih da crowdsourcing znači da ćete iskoristiti nekog drugog da obavi vaš posao. Ali se trenutno ne osjećam zločesto, a i ne bi bilo fer tako ga opisati. Da, netko drugi će proizvesti nešto za vas. Ali! Taj netko biti će vaš kupac ili potencijalni kupac, a vaša je misija u životu, naravno, da svog kupca učinite sretnim. Plus, koliko god kvalitetnih, pametnih, kreativnih ljudi imali među svojim zaposlenicima ili u agencijama s kojima radite, zakon velikih brojki čini svoje.

Dakle, što možemo crowdsource-at? Pa gotovo sve, a na primjer:

1. Ideje za novi/poboljšani proizvod ili uslugu

Imate Facebook stranicu s četvero-, petero-, x-eroznamenkastim brojem fanova? Pitajte ih što bi htjeli! E sad, da ne bi završili s tisućama različitih a neostvarivih ideja, morate ustanoviti neka pravila i ograničenja – ali ne previše, da ne ubijete kreativnost i odbijete fanove od sudjelovanja. Jedan dobar primjer: Pepsico ‘Do me a flavor’ ili ‘smisli novi okus čipsa’!

crowdsourcing

Dakle, Pepsico je napravio Facebook kampanju u kojoj je tražio od fanova da predlože novi okus za Lay’s čips. Uvjeti su bili: predložiti 3 sastojka, naziv okusa i kratki opis. Najavljena nagrada za pobjednika: Lay’s s tim okusom će se zaista i proizvesti, a uz to će autor recepta dobiti milion dolara!

Pepsico ima para pa si može priuštiti ovakve cifre (iako, sigurna sam da su izračunali dobar ROI), a vi ne morate nužno dijeliti nagrade u novcu; pravi fan će biti sretan već i time što ste usvojili njegov prijedlog, omogućili mu da koristi proizod kakvog želi, ‘potpišete’ ga kao autora proizvoda…

2.       Content marketing – sadržaj za vaše društvene mreže

Neka vam vaši fanovi i followers pomognu osigurati interesantan sadržaj za vaše društvene mreže: pozovite fanove i followers da pin-aju fotke na vaš Pinterest ili share-aju na vašem Facebook profilu. Sadržaj? Npr: kako koriste vaš proizvod, što su s njime proizveli, lice osobe kojoj su ga poklonili, kolekciju u koju su ga uklopili, kreativne ideje ‘kako bi se to još moglo upotrijebiti’, itd, itd…

Imate blog na svojoj B2B web stranici? Pozovite svoje klijente i poslovne partnere da napišu tekst kao ‘guest blogger’.

3.       Slogani i drugi elementi marketing komunikacije

E sad sam bila baš sretna jer sam se sjetila jednog ‘domaćeg’ primjera, ali… Ostalo mi je u sjećanju da su jedne dnevne novine (Jutarnji ili Večernji) organizirale natječaj za čitatelje, za smišljanje slogana svog priloga – tv programa (petkom). I da je dobitni prijedlog nagrađen nečim tipa tv ili slično. Budući imam mali problem s dugoročnom memorijom, odoh na Google da me podsjeti točno tko, što, kako…, i grdnog li iznenađenja – ne nađoh ništa. Opcija 2: pitaj ljude s kojima si u kontaktu da te podsjete. Rezultat: nula. Nitko se ne sjeća spomenutog natječaja. Sad već malo sumnjam sama u sebe, jesam li sanjala, trebam li profesionalnu pomoć, jer mi je malo vjerojatno da se ja (sa svojim spomenutim problemom dugoročne memorije) sjećam a nitko drugi ne. Pa koristim priliku da uputim javni poziv i molbu: ako netko ima informacije vezano uz spomenuti natječaj, molim javite mi; ili alternativno predložite stručnu pomoć. U međuvremenu, još jedan primjer ‘izvana’:

Heinz ketchup poziv na Facebooku: „If you were to create your own talking label, what would it say?“

crowdsourcing 1

Ma čitajte sami prijedloge!

 

Ako želite vidjeti još par dobrih primjera crowdsourcinga, bacite pogled na ovaj link

 

„To steal ideas from one person is plagiarism; to steal from many is research“

Mia Žilavec je iskusna menadžerica s više od 15 godina radnog iskustva u nizu hrvatskih i multinacionalnih kompanija na području Hrvatske i tržišta Adria regije. Iskustvo koje je gradila radeći za velike kompanije, sada koristi u radu s malim i srednje velikim trvtkama koje su suočene s nedostatkom internih marketing ekspertiza, kvalitetnog proizvoda ili usluge koje kupci nisu prepoznali, nedovoljno učinkovitim investicijama u marketing aktivnosti; tvrtkama koje ne znaju kreirati marketing strategiju koja će im osigurati da na tržištu realiziraju svoj maksimalni potencijal. Prva u Hrvatskoj nudi usluge outsourcinga marketing usluga, više o njenim uslugama na www.virtualni-suradnik.hr

Foto: Dreamstime/Nullornots

 

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

networking doručak o prodaji_

Uz savjete ovih stručnjaka nećete imati probleme u prodaji

Prodaja je ključni element u opstanku svake tvrtke. Ipak, često zadaje muke. Organizacija efikasnog prodajnog procesa malim se poduzetnicima čini kao...