Davanja prema državi koja morate imati na umu prije pokretanja biznisa

Ako pokrenete svoj posao, od prvog ćete dana imati davanja prema državi čije ćete podmirivanje morati planirati – ako planirate potrajati. Njihov potpun popis ovisi o tome čime ćete se baviti, a u ovom tekstu upoznat ću vas sa onima koji ovise prije svega o poreznim propisima, te o visini doprinosa za zaposlene i za samog poduzetnika osobno, ako posluje kao fizička osoba.

Davanja prema državi koja morate imati na umu

Mjesečna davanja prema državi – obrt

Obrtnik gotovo nikako ne može utjecati na visinu svojih mjesečnih davanja prema državi i ona iznose:

  • članarina Hrvatskoj obrtničkoj komori (HOK) cca 40 kn mjesečno;
  • doprinosi za mirovinsko, zdravstveno i zaštitu na radu za samog obrtnika (obavezni i određeni od strane države, ne možete ih mijenjati) – 1.920 kn mjesečno

Mjesečna davanja prema državi -poduzeća

Poduzeća, točnije d.o.o.-i, imaju mjesečnu obavezu za članarinu Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) u iznosu 42 kn mjesečno, dok su jednostavni d.o.o. oslobođeni plaćanja ove članarine.

Samostalne stručne djelatnosti, zadruge i udruge

Samostalne stručne djelatnosti plaćaju doprinose sukladno stručnoj spremi koja je potrebna za djelatnost, minimalno oko 3.500 kn mjesečno. Zadruge plaćaju članarinu Hrvatskom savezu zadruga, a udruge namaju mjesečnih obaveza.

Godišnja davanja prema državi

Obrti, poduzeća i zadruge plaćaju jednom godišnje – po dobitku rješenja – porez na tvrtku. Raspon je od 600 – 1200 kn i ovisi o odluci općine ili grada u kojem posluju.

Po završnom računu – a ovisno o djelatnosti s kojom se bavite – moguće je da ćete morati platiti članarinu turističkim zajednicama. Iznos ovisi o lokaciji sjedišta ili poslovne jedinice i djelatnosti.

Poduzeća (sva) plaćaju i doprinos za općekorisnu funkciju šuma u iznosu od 0,0265% od ukupnog prihoda.

Moguće je da ćete plaćati i komunalnu naknadu i spomeničku rentu zbog pozicije svog poslovnog prostora, koji iznos određuju općine i gradovi.

Troškovi doprinosa i poreza na zaposlene osobe

Ove troškove imaju samo oni poduzetnici koji imaju zaposelnih, pa to uračunajte ukoliko se odnosi na vas.
Na iznos ugovorene plaće obračunavaju:

  • 20% doprinosa za mirovinsko osiguranje
  • 15% doprinosa za zdravstveno osiguranje
  • 0,5% doprinosa za slučaj ozljede
  • 1,7% doprinosa za zapošljavanje

 Primjer obračuna plaće

Minimalna plaća je 3.017,61 kn bruto, ukoliko za djelatnost nije propisana obavezna primjena kolektivnog ugovora.
Donosim primjer troška plaće – dakle – iznosa kojim morate raspolagati i koji ćete ukupno potrošiti da biste isplatili određeni iznos plaće:

Za bruto plaću 3017 kn (neto će biti 2.388 kn)
ukupno ćete potrošiti 3.537 kn;
(na svakih 100 kn radniku, državi 48,1%)

Za bruto plaću 4.000 kn (neto će biti 3.080 kn)
ukupno ćete potrošiti 4.688 kn;
(na svakih 100 kn radniku, državi 52,2%)
Za bruto plaću 7.000 kn (neto će biti 5.036 kn)
ukupno ćete potrošiti 8.204 kn;
(na svakih 100 kn radniku, državi 62,9%)

Postotci obveznih davanja rastu, jer su stope poreza na dohodak progresivne, i za radnike sa većim plaćama, porez je veći.
Podsjećam da je moguće zapošljavati djelatnike i na nepuno radno vrijeme, od 1-7 sati dnevno, jer 8 sati je puno dnevno radno vrijeme. U tom slučaju, naravno, iznosi se izračunavaju na tu satnicu.

Kao što vidite, većini poduzetnika proračun će pripisati obaveze već nakon prvog mjeseca upisa u registar. Stoga, ne brzajte u osnivanja poduzeća ili početak poslovanja obrta, već se savjetujte sa stručnim osobama kada to napraviti najpametnije.

Sretno!

Foto: 123rf

Zorana Mavričić-Korošec je direktor poduzeća Makora d.o.o., koje se bavi uslugama specijaliziranim za male poduzetnike: obrte, poduzeća, samostalne djelatnosti i udruge, a koje je osnovala prije 20 godina. Budući da je knjigovodstvo potrebno svima, u svom radu susreće obrtnike i direktrore poduzeća svih struka, a taj osobni kontakt joj je i najdraži dio posla. U poduzeću je posao organizirala tako da klijenti dobiju njezin savjet u trenutku kada im je potreban, za što se koriste sva dostupna sredstva komuniciranja. Računovodstvena obrada dokumenata je jednako važna i profesionalna, te je raspoređena na troje zaposlenih djelatnika. Ukratko, pravi asistenti hrabrim malim poduzetnicima!

PROČITAJTE JOŠ:

2 KOMENTARI

  1. Zaitsta dobar članak, koji opisuje samo mali dio onoga što čeka svakog poduzetnika. Uistinu je, kao poduzetnik u hrvatskoj, teško pratiti i znati sve propise , pravila i davanja koja vas čekaju ili ste obavezni platiti u startu. Pogotovo ako ste IT tvrtka. Stranica koju sam pronašao, koja mi je dala odgovore na dosta mojih pitanja jest knjigovodstveni blog.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

računovodstveni savjeti

5 ključnih računovodstvenih savjeta za male poduzetnike: kako očuvati financijsko zdravlje...

U suvremenom poslovnom svijetu, očuvanje financijskog zdravlja poslovanja ključno je za dugoročni uspjeh malih poduzetnika. Uzimajući u obzir složenost računovodstvenih aspekata,...
- Advertisment -