Dekanica MIT-a pokreće novo alternativno sveučilište s drugačijim pristupom učenju

Dekanica na Massachusetts Institute of Technology (MIT) Christine Ortiz napušta svoje radno mjesto kako bi pokrenula novo neprofitno sveučilište bez smjerova, predavanja i predavaonica.

Iako još nije sve detaljno razrađeno oko novog sveučilišta, za The Chronicle of Higher Education je podijelila kako pokrenuti sveučilište za današnje potrebe i uz pomoć tehnologije.

Neprofitno sveučilište bez smjerova i predavanja

Ovo nije prvi pokušaj stvaranja takvog sveučilišta – tech poduzetnik iz San Francisca pokrenuo je Minerva Project, dok je bivši profesor sa Sveučilišta Stanford pokrenuo MOOC (Massive open online course). No, za razliku od tih sveučilišta, Ortiz planira stvoriti neprofitnu ustanovu, a svi prihodi bili bi ponovo uloženi u sveučilište koje će služiti javnosti.

Početna ideja je otvoriti kampus u Bostonu, a kasnije bi se proširili i na ostale gradove. Također, trebalo bi biti otprilike jednake veličine kao MIT – s oko 10.000 studenata i 1.000 članova nastavnog osoblja.

Ortiz je za ovaj projekt skupila tim ljudi, no prikupljanje financijskih sredstava još nije započelo.

Iako je na MIT-u radila 17 godina i bila zadovoljna svojim poslom, oduvijek je zanimao nastavni plan i razmišljanje o budućnosti istraživačkog sveučilišta. I zato smatra da je vrijeme da se krene razmišljati o budućnosti te da se strukture istraživanja preoblikuju.

Učenje kroz projekte

Stoga je njena želja imati jezgru gdje će studenti učiti na projektima, ali ne na kratkim projektima, već na onim integracijskim dugoročnim. I to će studentima biti inspirativnije, jer će zaista moći raditi na projektima na kojima žele raditi i gdje će svoje znanje prilagoditi tim zadacima.

Zanimljivo je što će se i znanje stjecati online. Umjesto predavanja u trajanju od 50 minuta ili 90 minuta, ovdje bi trebalo aktivno učenje biti ugrađeno u cijeli sustav. Kao i kod MOOC-a, radi se o modularnom učenju, odnosno svakih 5 ili 10 minuta pojavit će se blokovi gdje će se aktivno učiti ili ponavljati već naučeno.

Budući da nisu potrebne predavaonice, zamišljeno je i da kampus izgleda kao jedan veliki laboratorij. Sveučilište još uvijek nema svoj naziv, u sljedećih godinu dana počet će s prikupljanjem sredstava, a nadamo se da će iza toga ubrzo i početi s radom.

Foto: Pexels

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

računovodstveni savjeti

5 ključnih računovodstvenih savjeta za male poduzetnike: kako očuvati financijsko zdravlje...

U suvremenom poslovnom svijetu, očuvanje financijskog zdravlja poslovanja ključno je za dugoročni uspjeh malih poduzetnika. Uzimajući u obzir složenost računovodstvenih aspekata,...