Znate li koja su tradicionalna jela poznatih svjetskih kuhinja?

Svakodnevna jela koja se ponavljaju ponekad dosade i potrebno je promijeniti rutinu. Neki misle da je odlazak na putovanje prava prilika za eksperimentiranje s hranom kakvu nemamo priliku jesti svaki dan. Samim time jedan od izazova je i probati nešto novo, egzotično i ukusno. No, ne morate nužno putovati daleko da biste uživali u drugačijim jelima. Simple Green u svom tjednom meniju uvijek ima u ponudi jela iz različitih kuhinja svijeta. Primjerice indijska, talijanska, meksička, francuska i brojna druga.

Bez obzira koji je razlog i gdje god se nađete hrana je jedan od glavnih čimbenika da bi dojam bio potpun. Svaka država ima svoje specifične okuse, jela i kuhinju. U nekim zemljama lokalni specijaliteti predstavljaju sam vrh svjetske gastronomije.

Spoj tradicije i kulture

Indijska kuhinja postaje sve popularnija diljem svijeta. Tradicionalna indijska gastronomija uglavnom podrazumijeva mješavinu začina i okusa. Kulturalna i jezična raznolikost te kulinarski stil u Indiji razlikuje se od mjesta do mjesta. Temelj svih jela je riža koja se jede na jugu zemlje i kruh roti koji je vrlo popularan na sjeveru Indije.

Samosa je najpoznatije jelo vegetarijanske indijske kuhinje. To je tijesto prženo u velikoj količini ulja, a tradicionalno se puni mješavinom od povrća (grašak, krumpir i puno začina). Također postoji i samosa sa sirom i mesnim punjenjem.

Variva od mahunarki osnovni su izvor proteina u tradicionalnoj indijskoj vegetarijanskoj kuhinji. Najpopularnija među njima su ona od mung-graha, žute leće, slanutka, crvenog graha i smeđe leće. Jela od povrća glavno su jelo u indijskoj kuhinji, pripremaju se od raznovrsnog povrća na način da se povrće kratko proprži na pročišćenom maslacu (ghee). Nakon toga se dinsta u vlastitoj vodi na laganoj vatri.

Fuzija začina i okusa

Hrana je talijanski najpoznatiji izvozni proizvod. Iako postoje brojne razlike među regijama, postoje i neke poveznice koje talijanski kuhinju čine posebnom i jedinstvenom. Primjerice, svaka regija u Italiji ima svoju priču o tjestenini. Pa je tako jedna od pretpostavki da su recept za tjesteninu nabavili od nomadskih plemena. U Veneciji se vjeruje da je prva tjestenina donesena iz Kine, a na Siciliji postoji priča da su je donijeli stari Grci ili Arapi.

Talijani su svojom tjesteninom osvojili svijet. Pripremaju je na tisuće raznih načina, sa umakom od rajčica, mljevenog mesa, sa plodovima mora, sa umakom od sira, sa dodatkom maslinovog ulja, luka, mrkve, origana, celera, sosa od rajčice i nešto crvenog vina, po želji se dodaje i čili-papričica.

Priprema na razne načine

Najpoznatije jelo sjeverne Italije je rižoto. Bit ovog jela je da riža mora biti pravilno skuhana: treba ostati čvrsta i ne smije se lijepiti. Glavna poveznica riže u rižotu mora biti djelomično tekuća masa koja se stvara prilikom kuhanja. Rižoto podrazumijeva i povrće koje je odličan dodatak uz njega. Najpoznatije među njima su: brokula, paprika, grašak, celer, poriluk, mrkva, luk i karfiol. Postoji jako puno načina na koji se rižoto možete pripremiti.

Povrće se u Italiji priprema u većini slučajeva bez kuhanja u vodi ili korištenja brašna prilikom pripreme jela. Talijani povrće kuhaju uglavnom na pari vrlo kratko kako bi ostalo malo tvrdo. Umjesto začina koriste svježe bilje, tartufe i parmezan. A zanimljivo je da svako kućanstvo na sjeveru Italije ima vlastiti recept po kojem ga priprema.

Tortilje su uvijek odličan izbor!

Meksička kuhinja uglavnom se bazira na mahunarkama, a razlikuju čak preko 20 različitih vrsta graha. Još jedna vrlo važna namirnica je i kukuruz. On im služi za izradu kruha i tortilja od kukuruznog brašna te za pripremu različitih juha i začinskih jela. Meksička kuhinja nadaleko je poznata po raznolikim okusima, a prevladavaju ćili papričice, grah, riža, piletina, avokado, rajčica, papaja, kikiriki i batat.

Jedan od najpoznatijih specijaliteta meksičke kuhinje su tortilje koje su već i kod nas stekle veliku popularnost. Punjene su povrćem, piletinom, avokadom i najčešće sirom. Potrebno ih je zapeći na tavici kako bi se sir rastopio. Tortilja napunjena povrćem, mesom i sirom zarola se kao palačinka bez da se njeni rubovi savijaju prema unutra. Meksikanci tortilje koriste u apsolutno svemu, pa tako postoje različiti načini na koje se one pripremaju, a do danas su poprimile svoje vlastite nazive kao što su Buritto i Quesadillas.

Obroci su prilika za druženje

Francuzi su poznati kao jedan od naroda koji hranu i kuhinju voli više od ičega. Upravo ta ljubav rezultat je brojnih specijaliteta. Na spomen francuske gastronomije prve asocijacije vezane su uz sireve i vino. U Francuskoj ih postoji čak 400 vrsta, a među poznatijim su chevre (tradicionalni kozji sir), autentični francuski Brie, Roquefort, Camembert i Gruyere.

Obroci su uglavnom pripremljeni bez masti životinjskog podrijetla, isključivo s dodatkom putra ili ulja. U Francuskoj obroci nisu rutina već je to ujedno i prilika za druženje, a to puno govori o njihovoj kulturi. Oni su poznati po tome da uživaju u svakom zalogaju pa tako obroci mogu trajati skoro i po dva sata.

Jedno od najpoznatijih jela francuske kuhinje su palačinke od heljdinog brašna poznate pod nazivom galette (ili crêpe) bretonne. Kako im i samo ime govori, ove su palačinke tradicionalno jelo francuske pokrajine Bretanje, ali su poznate i jedu se u cijeloj Francuskoj, kao i izvan nje. Mogu se jesti prazne ili puniti kako slanim, tako i slatkim nadjevima.

Jedan od najpoznatijih tradicionalnih slanih nadjeva sadrži sir ementaler, kuhanu šunku i jaje na oko. Ako niste od mesa ovaj recept će vam biti savršen, a ako ipak obrok ne možete zamisliti bez mesa, ddoajte komadiće prethodno izdinstane piletine ili možda kuhane šunke.

Kombinacije su razne, za svakoga ima ponešto. Eksperimentirajte i uživajte u vrhunskoj gastronomiji svjetski poznatih kuhinja.

Foto: Pixabay, Pexels

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

1 KOMENTAR

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više