Kako odlaziti na razgovor za novi posao unutar radnog vremena?

Situacija na hrvatskom tržištu rada nije nimalo bajna pa se nerijetko oni sretnici koji imaju posao čvrsto drže tog radnog mjesta, iako možda nisu zadovoljni ni plaćom ni općom atmosferom na radnom mjestu. Međutim, život je samo jedan i kada osjetite da tako više ne ide dalje ili ste jednostavno shvatili da nema mjesta napretku na trenutnom radnom mjestu jer ste dosegli sve što ste mogli, vrijeme je za traženje novog posla.

Međutim, kako će zbog financijskih razloga rijetko tko prvo dati otkaz na sigurnom poslu i tek se onda uputiti u traženje novog radnog mjesta, izglednije je da ćete paralelno morati aplicirati na nove natječaje dok još uvijek radite kod sadašnjeg poslodavca.

Zato smo se zapitali kako odlaziti na razgovore za novi posao dok ste još uvijek u radnom odnosu. Treba li to prikriti koliko je god moguće ili reći kolegama, pa čak i nadređenima?

Traženje novog posla je projekt

Savjete o tome potražili smo od Katarine Bugarin, profesorice i sudskog tumača za engleski i njemački jezik te specijalistice za ljudske resurse i HOGAN testiranja te vlasnicu tvrtke Kadra –biz za poslovne usluge.

“Koji je god razlog vašeg traženja drugog posla, nemojte bježati glavom bez obzira niti donositi nagle odluke. Prije nego što napravite konkretne odluke, morate znati da ste na trenutnom radnom mjestu, posebno ako je sigurno i dobro plaćeno, napravili zaista sve te razgovorima pokušali promijeniti uvjete svog rada. Ako to ne prolazi, vrijeme je za novu potragu”, govori nam Katarina.

Napominje da je traženje posla u takvoj situaciji složen projekt koji mora biti dobro unaprijed promišljen. Na vama je da odlučite kako ćete tome pristupiti.

Uzmite slobodne dane

Jedna od opcija koju Katarina predlaže jest uzimanje slobodnih dana u onom terminu kada se održavaju testiranja i razgovori za radno mjesto.

“Upravo sam zato napomenula da je riječ o projektu koji treba dobro promisliti i planirati unaprijed. Primjerice, ako već sada znate da vas trenutno radno mjesto nikako ne zadovoljava i da ga želite promijeniti u vrlo skoroj budućnosti, nemojte potrošiti cijeli godišnji odmor jer će vam ti slobodni dani itekako dobro doći”, ističe Katarina.

Međutim, ako više nemate slobodnih dana, možete naknadno uzeti jedan dan godišnjeg. Kako kaže Katarina, prema Zakonu o radu čl. 85, st. 5, taj slobodni dodani dan možete koristiti kada god želite, ali pod uvjetom da ste poslodavca odnosno nadređenu osobu o tome obavijestili tri dana prije korištenja tog slobodnog dana.

Ako pak posao tražite tijekom otkaznog roka, tada imate pravo biti odsutni četiri sata tjedno (čl. 122, st. 5 Zakona o radu) pa ćete zasigurno lakše uskladiti termine testiranja i još uvijek aktualne radne obveze.

Pokušajte pomaknuti termin razgovora

No, ako niste dali otkaz, što je daleko izglednije, najvjerojatnije je da će se testiranja i razgovori za posao uglavnom održavati unutar radnog vremena vašeg budućeg poslodavca, a time i unutar vašeg sadašnjeg radnog vremena. No, ako je ikako moguće, Katarina predlaže da pokušate zamoliti potencijalnog budućeg poslodavca za pomicanje termina testiranja ili intervjua na rane jutarnje ili kasne popodnevne sate i da to pritom napravite na vrlo ljubazan način.

“Vaša ljubazna molba da vam se omogući jedan drugi termin nikako ne bi trebala utjecati na ishod razgovora za posao jer i sama osoba iz ljudskih resursa koja vas kontaktira pred sobom drži vaš životopis te bi trebala biti svjesna činjenice da ste u radnom odnosu te da imate obveze prema svom trenutnom poslodavcu i radnim obvezama i da je vaša molba vama zapravo plus jer time pokazujte da ste lojalni i odgovorni do kraja”, pojašnjava nam Katarina.

Izvlačiti se na zdravstvene preglede ili obiteljske razloge?

Jedna od ideja koja nam zasigurno prva padne na pamet kada se nađemo u opisanoj situaciji jest na neki način lažirati zdravstveni pregled ili se pak pokušati izvući izmišljanjem obiteljskih razloga. Dakako da to nije najbolji put, no često nam drugo ne preostaje.

Katarina napominje da, ako se odlučite za tu opciju, budete vrlo oprezni jer se laž vrlo brzo može razotkriti.

“Imajte na umu da bi to trebao biti nekakav banalniji pregled, a nipošto neke izmišljene bolesti i teža oboljenja jer ćete se u tom slučaju naći u fokusu svojih kolega i nadređenih pa će se svi pitati što vam se događa. Također se pobrinite da se to ne događa više nego jednom mjesečno jer će postati sumnjivo svima oko vas”, napominje Katarina koja dodaje da jednako oprezan treba biti i kada su u pitanju potencijalni obiteljski razlozi.

Reći kolegama ili ne?

Svatko će za sebe najbolje prosuditi je li pametno reći kolegama ili bilo kome drugome o svojoj želji za promjenom posla i eventualnim odlascima na razgovore za posao unutar radnog vremena.

“Načelno je bolje to držati za sebe, osim ako zaista nemate jako dobar odnos s nadređenim koji je svjestan situacije i koji vam svakako može omogućiti neometan izlazak te vas čak i preporučiti novim poslodavcima. Doduše, to je rijetkost, ali znalo se događati u praksi”, pojašnjava nam Katarina.

Nemojte odjednom drastično promijeniti imidž

Ako ste odlučili sve ipak zadržati za sebe, tada pripazite da vas ne ni bi otkrili detalji poput vaše odjeće ili šminke.

“Nije poželjno da odjednom nosite visoke potpetice ako ih načelno ne nosite, da imate dnevnu šminku ako je inače nemate i slično. Znači, ako na testiranja i intervjue odlazite  unutar radnog vremena, svakako u nekoj vrećici ili automobilu imajte nekakav sako, potpetice ili šminku neseser da se dodatno uredite za odlazak na testiranje ili razgovor”, zaključuje Katarina Bugarin.

Sretno u novoj potrazi!

Foto: Pixabay

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Aqua Allegoria Florabloom

Aqua Allegoria Florabloom: linija mirisa inspiriranih fenomenom supercvjetanja

Generalni zastupnik Guerlaina za Hrvatsku, Radix kozmetika, na prvi dan proljeća predstavio je raskošnom promocijom u luksuznom zagrebačkom hotelu dva nova...
- Advertisment -