Nakon 17 godina u korporaciji, Ksenija Brničević prelazi u pilates

Životni put Ksenije Brničević je sve samo ne običan. Kao velika ljubiteljica životinja, studirala je na Veterinarskom fakultetu, ali je, gotovo nevjerojatno, na 5. godini studija dobila alergiju na životinjsku dlaku. Unatoč tome, završila je studij, ali znala je da nikada neće moći raditi u struci. Zato je mjesec dana nakon diplome počela raditi u Wiener Städtische osiguranju Zagreb kao poslovna tajnica i office manager. Nedavno je napravila naizgled neočekivan zaokret u karijeri i postala je instruktorica pilatesa.

U korporaciji provela gotovo dva desetljeća

Ksenijina odluka da napusti korporativni svijet nije bila iznenadna niti brza. U korporaciji je provela 17 godina, a tek je onda shvatila da je ono što je ispunjava ustvari negdje drugdje. U Wiener Städtische osiguranju isprva je radila kao poslovna tajnica i office manager, a već nakon šest mjeseci počela je raditi na poziciji voditelja marketinga. Dobila je mogućnost edukacije, prvo u Beču u sjedištu firme, a potom i u Zagrebu, upisavši postdiplomski znanstveni studij iz Teorije i politike marketinga.

„Od tada pa sve do proljeća 2016. godine radila sam kao voditelj marketinga i korporativnih komunikacija u Wiener Städtische osiguranju koje je u tih 17 godina prošlo niz rebrandinga, spajanja, preuzimanja itd. Kako je firma rasla tako je naravno rastao i stres i obujam posla. U međuvremenu se naša obitelj proširila na naše dvije cure, a obveze su neprestano rasle“, prisjeća se Ksenija perioda netom prije odlaska iz korporacije.

Posao je, kaže, postajao sve zahtjevniji i tražio je potpunu posvećenost poslu i dostupnost u svakom trenutku. Bila je pod ogromnim stresom, a taj osjećaj poznat je svima koji su se našli u istoj ili sličnoj poziciji kao Ksenija.


Pročitajte više: Zašto je pilates savršen oblik tjelovježbe za vas?


Pilates joj je isprva bio dobar ispušni ventil…

Posljednje tri godine njezinog rada u korporaciji, došla je na ideju da se profesionalno bavi pilatesom.

„To nije došlo samo tako. Pilatesom se bavim preko 12 godina i to redovito, minimalno 2 puta tjedno. Išla sam na treninge kod moje (a da nisam tada niti znala) buduće mentorice Sanje Kovačec u Pilatespoint studio Zagreb.“

Studio je doživljavala kao svoj „hram“ u kojem se mogla u potpunosti opustiti i izgubiti. Za vrijeme treninga je, priča nam, doslovce nestajala.

„Ništa nije postojalo oko mene, samo Sanja, ja i vježbe koje smo izvodile za vrijeme treninga. Kako i inače volim sport i uzpilates bavim se skijanjem,bicikliranjem, surfanjem i jahanjem tako mi je bilo prirodno da svoj novi posao i karijeru nađem u sportu odnosno u pilatesu.“

…a zatim joj je postao posao

Put da postanete pilates instruktor, objašnjava Ksenija, dug je, skup i zahtjevan.

„Da biste mogli pristupiti ispitu za Međunarodno certificiranog instruktora morate proći kroz 600 sati asistencija i 50 privatnih sati s mentorom. Asistencije podrazumijevaju svakodnevno gledanje satova treninga, vježbanja te učenja teorije pilatesa. Na privatnim satima s mentorom prolazite svaku vježbu kroz Basic, Intermediate i Advance stupanj do u detalje kako biste naučili pravilne pozicije tijela prilikom izvođenja vježbe, kako asistirati klijentima u vježbi te kako modificirati vježbu za početnika ili u slučaju da klijent ima problema s leđima, koljenima, ramenima, vratom…“

Ksenijina mentorica Sanja Kovačec u Zagrebu ju je pripremala za polaganje ispita u Stuttgartu u Njemačkoj kod druge mentorice Davorke Kulenović Bischoff (2. generacija mentora). U Pilatesu je, objašnjava, vrlo bitno kod koga polažete ispit, je li to 1. generacija mentora koji su bili učenici samog Josepha Pilatesa ili njegove nasljednice Romane Kryzanovske, 2. generacije. Ispit je položila nedavno, 15. prosinca prošle godine, nakon godine i pol dana priprema i učenja.

Nekad se divila opuštenim i sretnim trenericama, a danas je jedna od njih

„Svaka promjena je dobra pa tako i promjena karijere“, govori Ksenija. Smatra da takav zaokret u karijeri donosi veliko osvježenje, puni baterije i čovjek dobije, krećući potpuno ispočetka, novi potencijal u sebi za ostvarenjem novih ciljeva.

„Promjena karijere mi je donijela mogućnost da se posvetim sebi, istražim novu sebe i iznova se potvrdim kao osoba koja je sposobna naučiti i ostvariti nešto potpuno novo. Sam Pilates mi je donio mir, zadovoljstvo i ispunjenje na novi način.“

Sjeća se dana kada je u studio dolazila opustiti se, osloboditi se negativne energije i stresa.

„Moram priznati da sam bila zavidna trenericama kada sam ih vidjela tako opuštene, zadovoljne i uvijek nasmijane. Sada ja dočekujem klijentice koje se dođu opustiti, riješiti se stresa ili nekih drugih briga.“

Kada klijentice iz studija odlaze zadovoljne i nasmiješene, to joj pričinjava veliko zadovoljstvo. „Sretna sam kada znam da sam im pomogla, ne samo u zdravstvenom, već i u psihičkom smislu. Vrlo često se za vrijeme sata nasmijemo do suza ili popričamo o onome što nam se dogodilo taj dan.“

Studiji profitirali na pilatesu koji nema veze sa izvornim vježbama

Pilates je, bez sumnje, danas vrlo popularan i prakticiraju ga milijuni žena diljem svijeta. Ipak, Ksenija upozorava na jednu stvar.

„S obzirom da je popularnost pilatesa diljem svijeta porasla u zadnjih desetak godina, a riječ pilates postala veoma profitabilna, mnogi su fitnes centri i pilates studiji počeli nuditi programe bazirane na pilates metodi, u nekim slučajevima kombinirajući pilates vježbe s drugim tehnikama, no najčešće ih potpuno mijenjajući uz korištenje raznovrsnih rekvizita koji originalno nemaju nikakve veze s izvornom metodom.“

Iako svi ti programi u svom nazivu nose riječ Pilates, objašnjava, takve vrste vježbanja nisu pilates, a nerijetko svojom upitnom kvalitetom degradiraju i umanjuju vrijednost izvorne pilates metode te ih je stoga važno razlikovati.

Osnovna razlika između pilatesa i drugih oblika tjelovježbe je u tome što se konvencionalni oblici tjelovježbe najviše koncentriraju na razvijanje snage ruku i nogu, tj. na ionako najjače mišiće u tijelu, te uvelike ignoriraju mišiće centra tijela (tzv. powerhousea) koji su manji, slabiji i koje je puno teže izolirati i aktivirati.  Upravo su oni najbitniji za Pilates metodu.

Pilates metodu je osmislio i razvio JosephH. Pilates po kojem se ta metoda i zove, a podrazumijeva sustav vježbi koje se izvode na autentičnim aparatima marke Gratz. Aparate je konstruirao i patentirao sam Joseph H. Pilates i zovu se Reformer, Cadillac, Wundachair, Armchair, big i small Barrel, Hogh mat…

Individualni sati i vrlo male grupe za maksimalan efekt vježbi

Ono što Pilatespoint Zagreb razlikuje od drugih studija jest (malo)brojnost grupa. Kako bi se održala kvaliteta vježbanja i postigao maksimalan efekt vježbi, studio nudi individualne, duo i trio satove.

„Ispočetka početnicima svakako savjetujemo par individualnih sati kako bi se upoznali s aparatima i vježbama koje se izvode na njima te nakon toga mogu nastaviti s individualnim satima ili u malim grupama.“

Pilates je, vjerovali ili ne, izvorno bio namijenjen muškarcima

Na pitanje koje su najčešće predrasude s kojima se susreće u svom poslu, Ksenija odgovara: „Kada spomenem pilates, svima su prvo na pameti lopta, prostirka i bučice. Naravno, muškarcima na spomen pilatesa uvijek dođe smiješak na lice i misle da je to vježbanje isključivo za žene.“

Ipak, to ne može biti dalje od istine. Izvorno je Joseph H. Pilates namijenio svoju metodu muškarcima. Pilates je i sam bio sportaš i bavio se boksom.

Također, misli se kako ova metoda Pilatesa nije dovoljno intenzivna. „No, kako sam već navela, kreće se s Basicom, a potom vježbe postanu zahtjevnije kako uvodimo Intermediate i Advance. Tako mogu vježbe biti vrlo zahtjevne i izazovne jačajući naše tijelo, ali istovremeno mu dajući fleksibilnost, mobilnost i balans.Naša metoda se izvorno zvala „Art of contrology“ odnosno „Umjetnost kontrole“.

Ksenijin suprug vježba Pilates u istom studiju već preko 4 godine. „Došao je zbog bolova u leđima koji su ga mučili svakodnevno i smetali pri jednostavnim aktivnostima, a da ne govorim u sportu. Danas je on jedan od mojih najvećih zagovaratelja i promotora izvornog Pilatesa“, govori Ksenija ponosno.

Kako Pilates pomaže ženama koje najveći dio dana provedu sjedeći?

pilates zagreb

Za kraj, pitala sam Kseniju na koji način Pilates može pomoći prezaposlenim ženama koje svakodnevno sate i sate provedu sjedeći u uredu, a potom nerijetko nastave raditi i kod kuće.

„Moderan sjedilački način života donosi niz problema, ne samo tjelesnih već i psihičkih jer smo svakodnevno izloženi stresu. Vjerujem da se puno žena danas žali na bolove u leđima i vratu, ali i na glavobolje što dovodi do lošeg raspoloženja, razdraženosti i drugih tegoba.“

Kako bismo umanjili ili potpuno uklonili smetnje koje proizlaze iz lošeg držanja i iskrivljene kralježnice, smanjili ili potpuno uklonili posljedice stresa, objašnjava Ksenija, sve što je potrebno jest fizička aktivnost, odnosno rad na jačanju i fleksibilnosti kralježnice, mišića i zglobova. Fokus Pilates metode je upravo na svemu tome i zato donosi sve prednosti koje sam prije nabrojala i puni nas pozitivnom energijom i samopouzdanjem.

Pilates je volio govoriti: „Nakon 10 vježbanja osjetit ćete razliku, nakon 20 sati ćete vidjeti razliku, a nakon 30 sati imati ćete potpuno novo tijelo“.

Foto: privatna arhiva Ksenije Brinčević

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -