Kako naše članice ocjenjuju ovu turističku sezonu?

Turistička sezona u punom je zamahu. Autoceste preplavljuju automobili iz domaćih i inozemnih krajeva, a na plažama se traži mjesto više. Imamo li dovoljno dobru turističku politiku i ponudu da zadržimo vrijedne posjetitelje? O tome kakve su dosadašnje brojke i iskustva te kakva imaju daljnja očekivanja i prijedloge popričali smo s našim članicama koje su svoje dugogodišnje poslovno iskustvo stekle upravo u turizmu.

Visoki porezi uništavaju gospodarstvo

Slavica Grkeš, vlasnica i osnivačica dubrovačkog Dominium Travel-a, uočava promjene u turističkim brojkama.

„Slobodna Dalmacija kaže da je na današnji dan 165.000 turista manje nego prošle godine. Broj gostiju nije u nekom velikom porastu. Međutim, ponuda se povećala, što je dovelo do razvodnjenja.”

Hoteli spuštaju cijene, a to značajno utječe na pad prodaje privatnog smještaja. Ipak, i dalje smo dosta skupi.

„Cijene su dosta visoke i skupa smo destinacija u odnosu na Tunis, Egipat, Grčku i Tursku. Za cijenu sedmodnevnog all inclusive boravka u tim zemljama, gosti u Dubrovniku mogu dobiti prosječan apartman, bez aviona, hrane i dodatnih aktivnosti za četiri do pet dana.“

Rješenje vidi u smanjenju poreznog opterećenja u turizmu, jer, kako kaže, to nije cjelogodišnja djelatnost. Za usporedbu, ističe kako u okolnim mediteranskim zemljama porez iznosi od 5 do 12 posto, dok je kod nas on visokih 25 posto.

„Veliko porezno opterećenje i razni nameti sustavno uništavaju naše gospodarstvo, a smanjenje istih neće se dogoditi zbog prevelikog aparata kojeg treba nahraniti.“

Smatra kako će se pad ovogodišnjih brojki osjetiti jer će biti manje novca od poreza u državnoj blagajni nego prošle godine.

„Bojim se da će umjesto smanjenja poreza i poticanja gospodarstva, doći do još većeg podizanja poreza kako bi se nadoknadio manjak“, procjenjuje.

Hrvatska je preskupa

Vlasnica agencije Unique collection iz Dubrovnika, Vesna Lukić, također primjećuje kako je Hrvatska poprilično skupa destinacija.

„Cijene smještaja su previsoke tako da smo jako brzo odreagirali i počeli nuditi smještaj u pansionima koji nisu nužno u samim mjestima koje gosti žele posjetiti. Mi smo jednostavno preskupi, počevši od smještaja, ugostiteljskih objekata pa do suvenira. Nažalost, moramo i biti preskupi zbog svih silnih nameta koje plaćamo državi.“

Zbog toga se sve više ljudi na razne načine pokušava snaći i proći nešto jeftinije.

„Koliko god je pozitivnih promjena donio internet, toliko je donio i negativnih. U zadnje vrijeme na svim društvenim mrežama izranjaju grupe o tome kako što jeftinije provesti praznike u Hrvatskoj, do te mjere da se i sama šokiram odakle njima sve te informacije.“

Mediji stvaraju negativnu sliku

Restoran Dujkin dvor u Splitu u vlasništvu je poduzetnice Jelene Tabak, koja ovu sezonu ipak vidi kao dominantno pozitivnu.

„Iz moje perspektive poslovanja, ova sezona je bolja do 30 posto. Problem je u tome što mediji, umjesto da rade na promociji, potenciraju i naglašavaju probleme. Stvorila se strašna psihoza. “

Ipak, priznaje kako postoji manjak kvalitetne radne snage.

„Standard u ugostiteljstvu i turizmu raste, a obuka i školovanje kadra kojeg imamo nije na tom nivou. Često, za sebe mogu to 100% tvrditi, poslodavci uplaćuju dodatne tečajeve i edukacije, a djelatnici odlaze na druga mjesta. Djelatnici važu, kalkuliraju i transferiraju se usred sezone. A to nije nikako dobro! Ja sam osobno imala takvu situaciju  samo s jednim djelatnikom, koji je odmah tražio više nego mu mogu dati i znala sam da će ići čim nađe bolje plaćeni posao. “

Smatra kako djelatnike treba zaposliti u predsezoni kako bi na vrijeme upoznali objekt, način rada i politiku kuće. Na taj način, kada bude najviše posla, gosti mogu osjetiti moto kuće i biti zadovoljniji uslugom i cjelokupnim iskustvom.

turistička sezona

Svojevrsni pomak u branši vidi u poboljšanju odnosa poslodavaca prema samim turističkim djelatnicima.

„Poslodavci su počeli voditi računa o prekovremenim satima i napokon svi daju zaposlenicima jedan slobodan dan u tjednu, što do sada nije bio slučaj.“

Nema brze i lake zarade

Anamarija Cicarelli, naša Mikro poduzetnica 2017. godine i vlasnica agencije Interligo još jednom primjećuje kako ova sezona bilježi manju popunjenost, posebice privatnog smještaja, u odnosu na ranije godine. Razloge za takvu situaciju vidi u više faktora.

„Enorman broj novih apartmana, otvaranje Turske, veliki povratak ostalih mediteranskih zemalja, nogometno prvenstvo…od svega po malo. Gostima koje smo imali do sada smo preskupi, a gostima koje želimo još nismo dovoljno zanimljivi. Ukratko, došlo je vrijeme da se ozbiljno počnemo baviti turizmom.“

Smatra kako je dosad svatko tko je imao viška prostora, govorio nekoliko jezika i imao nešto novaca mogao biti turistički djelatnik ili mali poduzetnik u turizmu. Stvari se, ipak, polako mijenjaju.

„Prolazi vrijeme brze i lake zarade. Kvalitetan proizvod i dobar marketing ključ su uspjeha, bez obzira o kojem segmentu turizma pričamo. Treba izraditi odličnu prezentaciju, ispričati dobru priču, prezentirati je ciljanoj skupini, povezati se s najboljima i privući najbolje.“

Ističe kako se pogrešno kao najveći turistički problem u javnosti izdvaja okruženje, odnosno zemlje koje „otimaju“ goste.

„Jedan prosječan gost koji je godinama boravio sedam dana u Turskoj ili u Tunisu za 400-600 eura u all inclusive aranžmanu, nije, niti je ikada bio naš gost. Takvog gosta mi ne trebamo, ne želimo i što je najvažnije, ne možemo si ga priuštiti.”

S druge strane, opisuje one koje Hrvatska treba i može privući.

“Mi trebamo gosta koji će uživati u ljepoti koju naša zemlja nudi i koji će tu ljepotu znati cijeniti. Gosta koji se ne želi kupati u mravinjacima, koji ne želi šetati kroz šume betona i jesti namirnice iz velikih shopping centara. Trebamo onoga koji želi šetati kroz prekrasne kale, piti kave na našim trgovima, obilaziti otoke i sela poljskim putevima biciklom, spavati u lijepim kućama, hotelima i apartmanima, gdje nije jedina prednost blizina mora i čistoća. I to je sve, naravno, spreman platiti“, zaključuje.

Foto: Unsplash

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

1 KOMENTAR

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više