Na vrijeme prepoznajte prve znakove dijabetesa!

Dijabetes se često naziva globalnom epidemijom jer broj oboljelih od ove bolesti neprestano raste. U Hrvatskoj je u 2019. bilo 315,298 osoba sa šećernom bolesti. Dijabetes najčešće nastaje kao posljedica povećanog unosa visokokalorične hrane i smanjenja tjelesne aktivnosti, a može biti i genetski nasljedan. Iznimno je važno na vrijeme početi s liječenjem koje je najčešće doživotno, stoga u nastavku donosimo najranije simptome i znakove koji će vam ukazati da bolujete od šećerne bolesti.

Prvi znakovi koji ukazuju na šećernu bolest često su vrlo neprimjetni, posebice kad se radi o dijabetesu tipa 2 kojeg bolesnici otkriju najčešće s već razvijenim dugotrajnim posljedicama ove bolesti.

Simptomi dijabetesa tipa 1 obično nastupaju brzo, u svega nekoliko dana ili tjedana i taj je tip puno ozbiljniji.


Pročitajte više: Inovativna linija obuće za dijabetičare napravila revoluciju u svakodnevici poduzetnika


Rani znakovi dijabetesa

Obje vrste dijabetesa imaju iste znakove upozorenja, a donosimo ih u nastavku.

Glad i umor

Hranu koju jedete, vaš organizam pretvara u glukozu koju tijelo koristi kao energiju, a stanicama je potreban inzulin kako bi primile glukozu. Ako vaše tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina, ako ga uopće ne proizvodi ili se vaše stanice opiru inzulinu koji vaše tijelo stvara, glukoza ne može ući u stanice i organizam nema energije. Drugim riječima, zbog toga možete biti gladniji ili umorniji nego inače.

Češće mokrite i stalno ste žedni

Prosječno osoba mokri između četiri i sedam puta dnevno, dok osobe s dijabetesom češće mokre. Tijelo apsorbira glukozu dok prolazi kroz bubrege, a kad se razvije dijabetes, bubrezi neće vratiti sav šećer zbog čega će se proizvoditi više mokraće i tijelu će trebati više tekućine.

Suha usta i svrbež kože

Budući da tijelo dijabetičara koristi više tekućine za mokrenje, ostali dijelovi tijela ostaju bez vlage. Iz tog razloga možete dehidrirati, usta vam mogu biti suha, a koža svrbjeti.

Zamagljen vid

Promjena razine tekućine u tijelu uzrokuje naticanje leća u očima, mijenjanje njihovog oblika i nemogućnost usredotočenja.

Simptomi specifični za dijabetes tipa 2

Dijabetes tipa 2 pokazuje ove simptome nakon što je već duže vrijeme aktivan.

Gljivične infekcije

Dijabetičari, neovisno o spolu mogu razviti gljivičnu infekciju. Kvasac se hrani glukozom, a ako je u dovoljnoj razini prisutan u tijelu, uspijeva se razviti. Infekcije se razvijaju u bilo kojem toplom, vlažnom naboru kože, uključujući područja:

  • Između prstiju na rukama i nogama
  • Ispod grudi
  • U ili oko spolnih organa

Sporo zacjeljivanje rana

Povišeni šećer u krvi s vremenom može utjecati na protok krvi i uzrokovati oštećenje živaca što vašem tijelu otežava zacjeljivanje rana.

Bol ili utrnulost stopala ili nogu

Dijabetičari često osjećaju bol ili utrnulost stopala ili nogu kao još jedan znak oštećenja živaca.

Simptomi dijabetesa tipa 1

Neplanirano mršavljenje

Ako vaše tijelo ne može dobiti energiju iz hrane, umjesto toga će početi sagorijevati mišiće i masti za energiju. Kao dijabetičar, možete smršavjeti iako niste promijenili način prehrane.

Mučnina i povraćanje

Kada vaše tijelo sagorijeva masti, ono stvara ketone koji se mogu nakupiti u vašoj krvi do po život opasnih razina, a što se naziva dijabetička ketoacidoza. Od ketona vam može postati mučno u trbuhu.

Kako spriječiti ili odgoditi razvoj dijabetesa

Dijabetes tipa 2 može se spriječiti ili odgoditi steknete li zdravije svakodnevne navike. U nastavku donosimo sedam praktičnih (ali učinkovitih!) koraka za prevenciju dijabetesa.

Unosite puno vlakana i proteina

Hrana poput mahunarki, zobenih mekinja i integralnog brašna, kao i sva biljna hrana, bogata je vlaknima i regulira probavu, kaže Neena Xavier, dr. med. sa Sveučilišta u Alabami na Odjelu za kliničke i dijagnostičke znanosti u Birminghamu. Konzumacija hrane bogate proteinima poput nemasnog mesa, peradi, jaja i tofua pomaže smanjiti glad (kako se ne biste prejedali ugljikohidratima) i razvija zdrave prehrambene navike.

Recite ne obrađenoj hrani

Izbjegavajte prerađenu hranu, a posebice meso i brzu hranu, savjetuje Lorena Wright, doktorica medicine i endokrinologinja na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Washington u Seattleu. Ova vrsta hrane obično je kalorična i povećat će rizik od prekomjerne težine ili pretilosti.

Držite stres pod kontrolom

Stres oslobađa nekoliko hormona, poput kortizola koji povećavaju razinu šećera i odupiru se apsorpciji inzulina. Naučite li se osloboditi ili smanjiti stres, smanjit ćete rizik za obolijevanjem od dijabetesa.

Vježbajte

Važno je biti fizički aktivan, a vježbanje je poželjno barem dva puta tjedno. Umjesto da u jednom danu dulje vježbate, kraće, ali češće aktivnosti održavaju vaš metabolizam aktivnijim. Kao dijabetičar se posavjetujte s liječnikom prije započinjanja bilo kakvog režima vježbanja.

Ne preskačite san

Kada tijelo nije dovoljno odmoreno, nedostaje motivacije za vježbanjem i povećava se želja za nezdravom hranom – punom šećera, jednostavnih ugljikohidrata i zasićenih masti. Loš stan stresan je za organizam, a određeni poremećaji spavanja, poput apneje, povećavaju rizik od razvoja dijabetesa kao i visokog krvnog tlaka i problema sa srcem.

Ako ste stariji od 45 godina ili imate druge rizike za dijabetes, važno je testirati se. Ranim otkrivanjem dijabetesa izbjegavate oštećenje živaca, probleme sa srcem i druge komplikacije. Nazovite svog liječnika ako se osjećate bolesno, ako osjećate slabost, jaku žeđ, bol u trbuhu, dišete dublje ili brže od uobičajenog, imate “sladak” dah ili zadah.

Foto: Pixabay

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Algebra LAB

Algebra LAB sve bogatiji ženskom energijom! Ovo su pobjednici

Izabrani su pobjednici 16. generacije Algebrinog startup LAB-a. U kategoriji The Best Pitch pobijedio startup Rearm, suosnivačice Ene Fuzul, a u...
- Advertisment -