Tadašnji američki predsjednik John F. Kennedy na današnji je dan 1963. godine potpisao Zakon o jednakim plaćama (Equal Pay Act). To je bio prvi savezni zakon u SAD-u koji je zabranio diskriminaciju u plaćama na temelju spola te je propisao da poslodavci muškarcima i ženama moraju isplaćivati jednaku plaću za isti posao. U Hrvatskoj jednakost plaća za muškarce i žene propisuje Zakon o radu, no statistike pokazuju da postoji raskorak od 7,4 posto u korist muškaraca. Do 7. lipnja 2026. Hrvatska mora u nacionalno zakonodavstvo uključiti Direktivu EU-a o jačanju primjene ovog načela.
Tragična sudbina iza blještavila pozornice
Najveća zabavljačica svih vremena, Judy Garland, rodila se 10. lipnja 1922. godine u SAD-u. Njezin prvi nastup bio je na božićnoj predstavi kad je imala dvije godine, i od tada nije silazila sa scene. Glumila je u 32 dugometražna i desetak kratkometražnih filmova, nastupila je u oko 30 televizijskih te u stotinama radijskih emisija.
Pjevala je na više od 1100 koncerata, snimila oko 100 singlica i nekoliko desetaka albuma. Miljenica publike teško se nosila sa stresom show businessa i bila je ovisna o tabletama te je imala anoreksiju. Tragičnu profesionalnu priču punu uspona i padova pratila je jednako teška životan priča. Udavala se pet puta, a preminula je 22. lipnja 1969. u dobi od 47 godina. Iako se kao uzrok smrti navodilo slučajno predoziranje tabletama, mnogi smatraju da je riječ o posljedici anoreksije i oštećenja jetre budući da je bolovala od hepatitisa.
Pročitajte više: Na današnji dan: Prva žena autom prošla SAD, rođena nobelovka, umrla kandidatkinja za predsjednicu
Temelji bežične komunikacije
Iako je bila najpoznatija kao američka glumica, Hedy Lamarr bila je velika inovatorica čiji su patenti utjecali na suvremene tehnologije. Pojedinci tako ističu da je smislila WI-FI, iako je to samo djelomično točno. Naime, 10. lipnja 1941. Hedy Lamarr i njezin prijatelj, skladatelj George Antheil podnijeli su patent za “Tajni komunikacijski sustav”.
Riječ je je o uređaju koji je postao temelj za moderne bežične tehnologije poput Wi-Fi-ja i Bluetootha. Naime, tijekom Drugog svjetskog rata torpeda su bila radijski navođena. Kako bi spriječili neprijateljsko ometanje signala, Lamarr i Antheilu su osmislili sustav koji je omogućio brzo mijenjanje radio frekvencija. Njihov je izum vojska prvotno zanemarila, no poslije su ga prepoznali kao značajan doprinos bežičnoj komunikaciji.
Foto: Wikimedia Commons, Canva