Martina Šimić Baranović: Održivost diktira trendove, ali ima zamki

Iako su trendovi proglasili plastičnu vrećicu najvećim neprijateljem održivosti, rijetki znaju da njezina papirna zamjena u proizvodnji troši čak 17 puta više vode i 2.7 puta više energije, te je potrebno 7 puta više kamiona za prijevoz, a koristi se znatno kraće. Čak i platnenu vrećicu, da bi bila održivija od plastične treba koristiti čak 120 puta! Ovako je održivost proizvoda, na svima bliskoj dilemi zvanoj vrećica, objasnila Martina Šimić Baranović iz Signifyja.

održivost

Budimo znatiželjni ako nam je stalo

Iako vrećice nisu usko povezane s njezinom kompanijom, koja se bavi proizvodnjom rasvjete, Martina smatra da je ova dilema ljudima iznimno bliska pa je na primjeru vrećica najlakše objasniti koliko smo zapravo neupućeni u održivost.

„Smatram da je izuzetno važno, ako nam je zaista stalo, čitati, učiti i biti znatiželjni“, napominje ova ambasadorica održivosti čija radna titula nema veze sa samom održivosti, ali ne mora ni biti jer „ako želite raditi za održivost ne morate nužno imati titule, na mnogim funkcijama možete se zalagati za ono u što vjerujete“. I baš zbog tog svog zalaganja za održivost, Martina je postala ambasadorica održivosti u kampanji BuildingLife organizacije GBC. U Signifyju radi kao direktorica predstavništva za Hrvatsku te prodajna menadžerica za regiju Adriatic.

održivost proizvoda signify

Uz održivost proizvoda, odabire put zalaganja za održivu organizaciju i razvoj ljudi, pa nastavlja svoje stalno učenje kroz Školu coacheva Elevate, kod Tihane Dragičević.

„Kao coach se nadam pružiti još bolju podršku mlađim kolegicama ili kolegama“, ističe Martina.


Pročitajte više: Kako živjeti održivije? Ovako to rade sudionice naše konferencije ‘Žene u održivosti’


Žene ključne za održivost

Rasvjeta, kao dio građevinske industrije, pretežno je muška industrija, pa je bila okružena muškim kolegama i liderima.

„Nisam imala ženski uzor, pa sam gradila i gradim svoj stil liderstva, a kroz godine sam naučila da ne želim jednakost s muškarcima, želim ravnopravnost. Žene imaju svoj način i to je ok. Budite autentične i zalažite se za ono što vjerujete“, dodaje Marina koje se dojmio govor ostavke novozelandske premijerke.

Novozelandska premijerka, Jacinda Ardern, je u svom govoru ostavke dobro opisala žensko liderstvo u kojem je Martina prepoznala sebe i mnoge druge kolegice. Ardern je napomenula da je njezina uloga odgovornost i privilegija. I to je ono što mnoge žene osjećaju u liderskoj ulozi, odgovornost i privilegiju, dok muškarci osjećaju moć.

„I zato sam ja danas ambasadorica održivosti. Baš zbog toga što žene kao liderice prepoznaju odgovornost: prema održivosti, ljudima, prirodi i budućnosti“, naglašava.

Dodaje da ona tu budućnost gleda kroz svoju djecu i to kakav će svijet oni imati sutra.

„Osjećam iskrenu privilegiju da budem majka, da budem liderica ljudima do kojih mi je stalo. Baš zato smatram da je ženska uloga u održivosti zaista ključna“.


Pročitajte više: 11 govornica na Konferenciji za žene u održivosti poručilo: žene su ključ!


Najveći proizvođač rasvjete, a CO2 neutralan

Održivost je proces, a ciljeva ima mnogo. Naše znanje je jako maleno, smatra Martina pa poručuje: „nemojmo misliti da možemo napraviti sve“. Ona tvrdi da treba znati izabrati najvažnije ciljeve koje želimo i možemo postići mu našem području rada.

održivost proizvoda signify

Signify je, primjerice, odabrao šest ciljeva od UN-ovih 17,  i u skladu s tih šest ciljeva se radi njihov program održivosti. Na osnovu toga, iako su najveći proizvođač rasvjete na svijetu, uspjeli su 2020. postati ugljično neutralni. Jasno prikazuju rezultate održivosti u svom godišnjem izvješću, iako to još nije obveza EU. A kad su postali ugljično neutralni, usmjerili su se da i drugi pomoću njih postanu održiviji, pa prate održivost pojedinačnih proizvoda – koje korisnici implementiraju u svoje životne i radne prostore. Već 2020. je 80 posto njihovih proizvoda bilo održivo.

„Održivost proizvoda se mjeri u cijelom životnom ciklusu proizvoda. Ima puno pitanja na koja treba odgovoriti da bi znali koliko je nešto održivo“, napominje.


Pročitajte više: Knjige o održivosti – 5 knjiga koje će vam pomoći da živite zelenije


Proces održivosti počinje već s dizajnom

Pametna LED rasvjeta može smanjiti potrošnju električne energije i više od 80%, ali pored uštede, prilikom samog dizajna se planira cjelokupna održivost proizvoda, objašnjava Martina koja je u Signify došla dok se još zvao Phillips, a kompanija je već tada imala vrijednosti koje ona cijeni – transparentnost, strukturu, ulaganje u razvoj ljudi i održivost.

„Vrlo je bitan rok trajanja, ali i kvaliteta svjetla na kraju roka trajanja, o čemu potrošač rijetko razmišlja pri kupnji, a izuzetno je bitno za zdravlje ljudi. Važan je oblik i težina prilikom transporta, a kod profesionalne rasvjete način servisiranja, mogućnosti rastavljanja i recikliranja. Kad se svjetiljka rastavi, neki se dijelovi koriste ponovno, a ostali materijali se usmjeravaju u 5 različitih procesa reciklaže. Dobra vijest je da se 80% rasvjete u EU uspije reciklirati“, objašnjava Martina kompleksnost ove branše u kojoj je Signify svjetski lider. Zato je informiranje ključ svega pa tako i održivosti.

„Ako vas zanima – informirajte se. Nemojmo osuđivati ljude koji možda nose plastičnu vrećicu jer ona i nije baš tako neodrživa kao što smo mislili“, zaključuje.

Foto: Domagoj Bregant

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -