Darija Sonicki, GDi: Za svoj uspjeh odgovorne ste same, nemojte čekati da netko prepozna vaš trud

Voditeljica odjela za inženjering geocentričnih rješenja u GDi, Darija Sonicki, uspješna je menadžerica s karijerom dugom više od tri desetljeća. Diplomirana inženjerka elektrotehnike karijeru je započela 1992. godine u Srcu kao informatičarka, a danas radi za GDi gdje je počela kao konzultantica za njihove proizvode.

Tijekom Konferencije za žene u IT industriji u organizaciji Women in Adria govorila je o različitim aspektima poslovanja kojima se bavila tijekom karijere, od uspostave call centara do velikih digitalnih projekata.

Snažna tvrtka s velikim društvenim utjecajem

„GDi ima 35 godina poslovanja, 250 zaposlenika i 1200 klijenata na 16 lokacija. Posebno sam ponosna na to što je GDi zadnjih osam godina dodjeljivao godišnju nagradu za izvrsnost ženama u STEM području. U suradnji s FER-om, djevojke su rješavale razne zadatke, a najbolje od njih su dobivale stipendije“, istaknula je Sonicki dodajući kako je njezina tvrtka stipendirala dvije studentice iz Kutine te je omogućila i stipendiju za doktorat studentice na Sorbonnei.

Također je navela da GDi podržava razvoj mladih kroz program GDi for Education kojim donira školama licence za Esri sustav i podržava mlade da se okušaju i razvoju GIS rješenja kroz kartopriče, te najbolje radove nagrađuje.

“Tvrtka GDi bavi se tehnološkim rješenjima za upravljanje ljudskim i prirodnim resursima, imovinom, operacijama i infrastrukturom kroz razvoj inteligentnih digitalnih blizanaca“, kazala je Darija Sonicki predstavljajući ključne projekta u čijoj je realizaciji sudjelovala. Ono što GDi čini drugačijima od većine je što kod izrade ovih rješenja uključuje i prostorne komponente (GIS) jer u rješenjima koriste Esri-jevu vodeću platformu za implementaciju GIS-a.


Pročitajte više: Milijunima žena je audioknjiga saveznik, luksuz koji si mogu priuštiti. Donosimo domaće preporuke 


Uspješni projekti

“Kod implementacije rješenja krećemo od digitalnog blizanca – vjerno modeliraju stvarni svijet u digitalnom eko sustavu, nad tim implementiraju digitalizirane procese kao i sustav za upravljanje radnom snagom i imovinom. Sve navedeno dobra je podloga za implementaciju sustava za upravljanje rizicima i izvještajnog sustava koji daje uvid u poslovanje i trendove”, kazala je Sonicki objašnjavajući da takav sustav daje izvrsnu podlogu za daljnja istraživanja i primjene metoda umjetne inteligencije u sustavu poslovne inteligencije.

„U suradnji s Gradom Zagrebom pružili smo pomoć pri smještaju obračunskih mjesta i spremnika za otpad u prostoru kroz određivanje lokacija za nadzemne i podzemne spremnike, te smo razvili aplikaciju za evidenciju nepropisnog odlaganja otpada. Za Ministarstvo graditeljstva pripremili smo Registar zelene infrastrukture temeljen na tipologiji Instituta Hrvoje Požar, razvili smo i 3D – Model Zagreba kao i portal koji omogućuje simulaciju promjena i njihov utjecaj na vizuru grada, u Splitu smo izradili digitalni blizanac solarnog potencijala krovova“, kazala je Sonicki.

žene u IT industriji
Sudionice su pažljivo slušale zanimljivo predavanje

Kroz predstavljanje projekata provukla je snažnu osobnu poruku o razvoju.

Osobni razvoj prati sve životne korake

“Nikad nemoj prestati učiti. Učenje nas čini boljima i daje nam prednost na tržištu. Imala sam sreće jer sam kroz cijelu karijeru stalno učila i izlazila iz zone komfora”, savjetovala je okupljenima.

Uz redovite karijerne iskorake, i doma se suočavala s izazovima budući da njezin sin ima disleksiju i disgrafiju te je tražila načine kako premostiti naizgled nepremostive prepreke.

„Radila sam na velikom multinacionalnom projektu i često sam putovala te radila od devet ujutro do 21.30. Da bih sinu olakšala učenje, uzela sam knjigu i radila sažetke. Knjige su pisane sitnim fontom i bez proreda uz serif font, koji je dobar za čitanje svima osim onima s disleksijom. Zato sam čitala gradivo i pisala ga u dva stupca sa što kraćim redovima. I tako sam u osnovnoj školi prolazila sve testove iz povijesti“, nasmijala se ukazujući na činjenicu da ni ondje nije ostavila prostor za odustajanje.

Kroz predavanje usredotočila se na poruku da je na pojedincu odgovornost za uspjeh te da sam mora poduzeti sve što je u njegovoj moći kako bi ostvario željeni cilj.

“Za vlastiti uspjeh odgovorne ste same. Nemojte čekati da netko prepozna vaš trud. Ako ne dobijete podršku koju zaslužujete – pitajte, tražite, tražite načine da napredujete. A ako ne ide – idite dalje. Ciljajte visoko. Pozitivno razmišljajte. I – stay strong!”, zaključila je.


Sadržaj je nastao u sklopu projekta Žene u IT industriji

Foto: Marin Tomaš

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -