Pravnica otkriva što sve morate znati ako morate na bolovanje zbog korone!

Čini se kako poslovanje poduzeća u kriznim uvjetima nije nikada bilo aktualnije nego sada za vrijeme virusa COVID 19 koji je proljetos cijeli svijet gotovo zaustavio na par mjeseci. Znatno se povećao broj odlazaka na bolovanje, a korona je najčešći razlog. Po prvi puta u svojem poslovanju, poduzetnici se nalaze u vremenu u kojem odjednom treba u obzir uzeti brojne faktore koji su se samo nadodali uobičajenoj količini posla.


Pročitajte više: 10 podlih simptoma tjeskobe koju je donijela pandemija


Tko mora na bolovanje zbog korona virusa?

U sadašnjoj kriznoj situaciji izuzetno je važno shvatiti kako su naplata potraživanja, baš kao i ugovori za koje se ne može sa sigurnošću reći da će biti izvršeni zbog više sile, trenutno najveći poslovni rizici, a s njima su usko povezani i radni odnosi čija se struktura mijenja iz dana u dan.

Jedan od najvećih strahova svih zaposlenika, ali i poslodavaca svakako je ideja da osoba može biti poslana u samoizolaciju ili biti pozitivna na COVID-19. U tom slučaju, pokreće se lavina pitanja povezana s odlaskom na bolovanje.

Samoizolacija je predviđena za osobe koje su bile u kontaktu sa zaraženom osobom.

Osoba koja je bila ili je u kontaktu s osobom koja je u samoizolaciji jer je bila u kontaktu sa zaraženom osobom, ne mora ići u samoizolaciju (npr. ukućani). Ako osoba koja se nalazi u samoizolaciji razvije simptome i bude pozitivna na COVID-19, tada i ukućani moraju u samoizolaciju.

U tom slučaju, postoje dvije opcije. Ako se radnik osjeća dobro i u razgovoru s poslodavcem odabere za vrijeme samoizolacije nastaviti (ili tek započeti) s radom od kuće, tada plaću prima na teret sredstava poslodavca jer se ne nalazi na bolovanju. Ako se pak taj posao ne može raditi od kuće ili radnik odluči to vrijeme iskoristiti za bolovanje (šifra uzroka privremene nesposobnosti D0), trošak njegove plaće tada prelazi na teret HZZO.

U tom slučaju izabrani liječnik utvrđuje privremenu nesposobnost za rad i o tome izdaje izvješće. Naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad zbog samoizolacije radi COVID-19 od prvog dana privremene nesposobnosti obračunava i isplaćuje HZZO. Naknada plaće pripada radniku za sve vrijeme trajanja bolovanja, ali samo za dane (sate) za koje bi imao pravo na plaću da radi prema ugovoru, odnosno propisima o radu.

Radniku pripada pravo na naknadu plaće u iznosu 100% od osnovice za naknadu plaće, s time da mjesečni iznos naknade plaće ne može za puno radno vrijeme iznositi više od proračunske osnovice uvećane za 28%, odnosno ne može iznositi više od 4.257,28 kn.

Naravno, situacija se nešto mijenja u slučajevima kada je radnik i roditelj.

Što kad vaše dijete mora u samoizolaciju?

Ako zbog niske dobi djeteta ono ne može biti samo kod kuće u samoizolaciji, a roditelj zbog prirode posla ne može obavljati rad od kuće, tada roditelj mora otvoriti bolovanje, ali radi njege člana obitelj. U tom slučaju se naknada za bolovanje obračunava prema odredbama HZZO-a o privremenoj nesposobnosti za rad radi njege člana obitelji.

Za njegu djeteta do navršenih 3 godine starosti koje se nalazi u samoizolaciji, naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu i od prvog dana je obračunava i isplaćuje poslodavac, ali na teret HZZO-a, i ne može iznositi više od 4.257,28 kn mjesečno.


Pročitajte više: Koliko je uvođenje promjena u poslovanju zbog korona krize spasilo poduzetnice?


Za njegu djeteta od navršenih 3 godine koje se nalazi u samoizolaciji, naknada plaće iznosi 70% od osnovice za naknadu i od prvog dana je obračunava i isplaćuje poslodavac, ali na teret HZZO-a, i ne može iznositi više od 4.257,28 kn mjesečno.

Roditelj može ostvariti pravo na privremenu spriječenost za rad samo ako je samohrani roditelj ili ako je drugi roditelj nezaposlen, da istodobno ne koristi to pravo za drugo dijete i da za dijete kojem je potrebna njega, nema priznato pravo roditelja njegovatelja.

Autor: odvjetnica Marija Šporčić Novoselac

Foto: Privatna arhiva, Pexels

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

1 KOMENTAR

  1. Poštovani,
    da li, u slučaju da se radnik zarazio Covidom na poslu (nije vezano za zdravstvo) može tražiti od poslodavca isplata bolovanja u iznosu do 100% plaće?
    S poštovanjem,

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -