Kako početi vježbati? Uz ovaj savjet, konačno ćete steći naviku!

Neke se navike stječu lakše, neke teže. Najčešće se one loše stječu puno lakše od onih dobrih. Zašto je tome tako? Christine Carter, spisateljica, govornica, trenerica i sociologinja odgovorila je na to pitanje u TED Talku i riješila jedan od vrlo čestih problema današnjice – kako konačno početi vježbati!


Pročitajte više: Vježba s brojnim dobrobitima: 7 razloga zbog kojih biste trebali početi raditi plank još danas!


Pandemija je na početku, naravno, izazvala paniku zbog situacije u kojoj smo se našli prvi puta. Nedovoljno poznati virus s nedovoljno poznatim posljedicama proširio se po čitavom svijetu i u jednom trenutku došlo je do toga da je neminovno da će svi kad tad doći u dodir s virusom, već je najbitnije spriječiti brzo širenje kako bi se svima kojima je to potrebno, mogla pružiti adekvatna pomoć.

Kako početi vježbati

Prošli smo jedan lockdown, došlo je i do drugog. Mnogi su ostali bez posla i dok čekaju novu priliku tražeći posao, ostalo im je vremena na pretek. To vrijeme, naravno, mogu iskoristiti u strahu i patnji, a mogu ga iskoristiti i za one stvari za koje u starom normalnom jednostavno nisu imali vremena.

Sve je stvar spremnosti da u početku budemo loši – smatra Christine Carter koja je i samu sebe iznenadila kada, kao osoba koja uči ljude da steknu životne navike, nije samu sebe mogla natjerati da vježba. Smatra da je to bilo tako zato što voli postavljati ambiciozne ciljeve, a usvajanje malih navika nije toliko uzbudljivo poput onih većih.

Dobro smo upoznati s činjenicom da osim što vježbanje vodi fizičkom zdravlju, većem samopouzdanju, boljem izgledu, vodi i psihičkom zdravlju, no postavlja se pitanje – što nas to koči da konačno počnemo vježbati? To što se ne držimo svojih odluka da počnemo vježbati nije stvar našeg razumijevanja prednosti određenog ponašanja niti snage naše volje. Odgovor na pitanje – “Kako početi vježbati”, krije se u spremnosti da budemo loši u željenom ponašanju.


Pročitajte više: 5 podsjetnika na važnost redovne tjelovježbe


Kada pomislimo na vježbanje, prvo nam padnu na pamet isklesana tijela, samopouzdanje koje ćemo imati kada dođemo do željenih rezultata i sve što je povezano s tim. Međutim, pogled u ogledalo često nam otjera motivaciju.

Jedino rješenje je to da se pomirimo s tim da ćemo na početku biti loši, da rezultati neće doći preko noći, ali da će svo to vrijeme vrijediti krajnjih rezultata. Da bismo bili dobri, naš trud i motivacija moraju biti jednaki. Što je nešto teže napraviti, potrebno nam je više motivacije.

Ne postavljajte ciljeve profesionalnih sportaša

Kad motivacije nestane, biramo stvari koje zahtijevaju manje truda i koje su lakše za napraviti, a uvijek je lakše ne vježbati. Da biste se zaista upustili u svijet vježbanja i stekli naviku, potrebno je da ne pokušavate biti profesionalni sportaš.

Počnite vježbati, primjerice, trčeći po minutu. Svakog jutra imajte taj cilj i kada imate više vremena, trčite duže. Tako ćete imati osjećaj da radite i više od cilja koji ste si postavili, a u danima kada ne stignete, za minutu uvijek možete odvojiti vrijeme.

“Minimalni napor uvijek je bolji od nikakvog”.

Napustite svoje velike planove i ciljeve, barem na trenutak. Dopustite si da napravite barem mali korak u tome što želite jer je i to bolje od toga da ne radite ništa.”


Pročitajte više: Samo 2 minute dnevno ove aktivnosti, mogu poboljšati vaše rezultate na poslu!


Prvi korak ne ovisi o motivaciji

Zapitajte se: Kako možete sročiti vaš cilj na korak koji možete učiniti svaki dan, jedva razmišljajući? Pritom ne brinite, morat ćete učiniti više. Ovaj korak “bolje išta nego ništa” nije vaš konačni cilj. Za sada učinite tek prvi korak koji možete učiniti svaki dan. Dopustite si da u početku budete osrednji, nitko u početku nije savršen – ali ne odustajte. Koliko god mali korak bio, značajan je i činite ga svaki dan dok ne budete spremni na napredak. Imajte na umu da je početak uvijek najteži, a na taj ćete način steći naviku.

Upravo iz tog razloga, povećavaju vam se šanse da ćete stići do cilja kojeg ste si htjeli u početku zadati, a bio vam je prenaporan. Malim koracima stići ćete daleko. Sami ćete osjetiti kada ste spremni za povećavanje vremena i intenziteta vježbanja.

Cijela ideja koja se krije iza navike “bolje išta nego ništa” temelji se na tome da ne ovisi o motivaciji. Ne zahtijeva puno energije niti to da morate biti najbolji u početku. Sve što trebate je zadovoljiti se time da radite nešto što je tek malo bolje od ničega.

Da parafraziramo Dalaj Lamu: “Naš cilj nije biti bolji od drugih ljudi; već biti bolji od našeg prethodnog ja”.

Foto: Pixabay/StockSnap

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Konferencija za poduzetnice Hvar

Poduzetnice, na Hvaru pričamo o važnim aspektima poslovanja i problemima turizma

Poduzetnice se svakodnevno susreću s morem briga. Žele li malo 'odmoriti' i uz društvo ambicioznih i uspješnih žena poput njih razgovarati...
- Advertisment -