Stvaranje sigurnog i podržavajućeg radnog okruženja ključno je za dugoročnu dobrobit zaposlenika i održivost poslovanja. Poslodavci sve više prepoznaju važnost fleksibilnosti, povjerenja i otvorene komunikacije kako bi zaposlenici mogli pronaći ravnotežu između poslovnih i osobnih izazova. O tome kako organizacije mogu osigurati zdravo radno okruženje razgovarali smo s Tinom Bekić Poljak, voditeljicom ljudskih resursa u Storm grupi.
Otvorena komunikacija kao temelj sigurnog okruženja
Jedan od ključnih elemenata sigurnog radnog okruženja je otvorena komunikacija između zaposlenika i poslodavca. Kada zaposlenici osjećaju da mogu iskreno izraziti svoje potrebe i izazove bez straha od osude ili negativnih posljedica, stvara se kultura povjerenja koja doprinosi produktivnosti i zadovoljstvu na radnom mjestu.
“Zdravlje, bilo fizičko ili mentalno, uvijek treba biti prioritet i prema mom mišljenju u tim trenutcima najvažniji je otvoren i iskren razgovor s poslodavcem”.
Kako bi se postigla ta razina povjerenja, važno je da poslodavci aktivno slušaju zaposlenike i prilagođavaju svoje pristupe u skladu s njihovim potrebama. Rano prepoznavanje problema i prilagodba radnih uvjeta mogu pomoći zaposlenicima da se osjećaju podržano, što dugoročno smanjuje stres i poboljšava radne rezultate.
“Organizacije koje stvaraju takvo sigurno okruženje u kojem zaposlenici mogu otvoreno komunicirati o svojim problemima i potrebama, znatno olakšavaju prevladavanje tih izazova”.
Pročitajte više: U burnoutu ste ili bolesni? HR stručnjak objašnjava kako tražiti smanjenje odgovornosti ili radnih zadataka
Prevencija burnouta kroz fleksibilnost i podršku
Burnout je sve prisutniji problem u suvremenom poslovnom okruženju. Dugotrajni stres, intenzivan tempo rada i manjak podrške često dovode do iscrpljenosti koja može imati dugoročne posljedice na zdravlje zaposlenika. Kako bi se to spriječilo, poslodavci mogu uvesti prilagodljive radne modele, pružiti psihološku podršku te aktivno raditi na kulturi koja potiče ravnotežu između poslovnog i privatnog života.
“Bitno je stvoriti organizacijsku kulturu u kojoj se zaposlenici ne boje potražiti pomoć kada im je ona najpotrebnija”.
Tina Bekić Poljak ističe da je ključno pravovremeno prepoznati znakove preopterećenja kod zaposlenika i osigurati im potrebne resurse za suočavanje s izazovima. Kroz svoje iskustvo u ljudskim resursima, naglašava kako je važno pronaći balans između poslovnih zahtjeva i osobnog zdravlja zaposlenika.
“Burnout je stanje s kojim se mnogi danas suočavaju, a nažalost još uvijek je tabu tema. Prije nekoliko godina sam svjedočila burnout-u kolege te mogu slobodno reći da je to potpuno normalan odgovor na dugotrajni stres i ekstremnu preopterećenost. To iskustvo ponekad duboko oblikuje osobe koje ga dožive i nerijetko mijenjaju pristup poslu nakon što prođu to iskustvo”.
Podrška zaposlenicima u stresnim situacijama može uključivati različite pristupe, od fleksibilnijeg radnog vremena, smanjenja obujma posla, do uvođenja programa mentalnog zdravlja. Prepoznavanje trenutaka kada zaposleniku treba rasterećenje može dugoročno poboljšati ne samo njihovu dobrobit, već i ukupnu radnu atmosferu u organizaciji.
Pročitajte više: Razvijaj, ali ne savijaj me: Važnost smislenog ‘igrališta za razvoj’ u tvrtki
Organizacijska kultura koja promiče zdravlje i ravnotežu
Stvaranje radnog okruženja u kojem se zaposlenici osjećaju sigurno i podržano nije samo odgovornost menadžera ljudskih resursa, već cijele organizacije. Edukacija o važnosti mentalnog zdravlja, omogućavanje prostora za otvorene razgovore i fleksibilni uvjeti rada doprinose kulturi koja prepoznaje važnost ljudskog aspekta poslovanja.
“Kultura u kojoj se burnout normalizira kao ozbiljan problem, a ne kao osobna slabost, može promijeniti cijelu dinamiku radnog mjesta. Svi zaslužujemo raditi u okruženju koje poštuje naše fizičko i mentalno zdravlje“.
Na kraju, ključ uspješnog poslovnog okruženja leži u međusobnom razumijevanju i otvorenoj komunikaciji. Kada zaposlenici znaju da mogu iskreno razgovarati o svojim izazovima i kada poslodavci pokažu spremnost na prilagodbu i podršku, stvara se radna kultura u kojoj se ljudi osjećaju poštovano i motivirano.
“Želim ohrabriti sve da se ne srame govoriti o tome. Otvoreni razgovor nije znak slabosti, već snage”.
Foto: Privatna arhiva