Vojni rok: U skandinavskim zemljama obveznice su i žene, no Hrvatska to ne predviđa

Danski parlament nedavno je odlučio kako će od sljedeće godine pozivnice za obvezno služenje vojnog roka slati i ženama, a vojnu obvezu za oba spola već imaju u Norveškoj i u Švedskoj. Činjenica je i da žene značajnim brojem ravnopravno sudjeluju u dragovoljnoj vojnoj obuci u tim zemljama. A kakva je uloga žena u vojnim snagama u Hrvatskoj, osobito u svjetlu činjenice da se uskoro očekuje novi prijedlog zakona koji uređuje područje vojnog osposobljavanja, a izradili su ga stručnjaci Ministarstva obrane RH?

Novi zakon za ročnike je u pripremi

– Navedenim prijedlogom izmjena i dopuna zakona predviđeno je upućivanje novaka na temeljno vojno osposobljavanje u kalendarskoj godini u kojoj navršava 19 godina života, prema broju novaka koji određuje Ministarstvo obrane na temelju propisanih kriterija. Iznimno se mogu uputiti i novaci stariji od 19 godina života, a najkasnije do navršene 30 godine života, u skladu s brojem novaka koji određuje Ministarstvo obrane – poručili su iz MORH-a ističući kako temeljno vojno osposobljavanje neće biti obavezno za žene, a studentima je omogućena odgoda tijekom studiranja, najdulje do navršenih 29 godina života.

Žene koje se ipak žele pridružiti vojnim snagama moći će, kao i dosad, dragovoljno služiti vojni rok.

– Dragovoljnim vojnim osposobljavanjem ročnici stječu vojna znanja i vještine za obnašanje vojničkih dužnosti u Oružanim snagama RH, te potrebna znanja i vještine za služenje u pričuvnom sastavu OS RH. Ono je ujedno i jedan od uvjeta za prijem u djelatnu vojnu službu, odnosno stječe se mogućnost sudjelovanja u razvrstanoj pričuvi – stoji na stranicama MORH-a.


Pročitajte više: Žene i vojska – je li obvezni vojni rok za žene doista korak naprijed?


Za žene vrijede ista pravila

Postupak se ne razlikuje za žene i muškarce te podrazumijeva zdravstvene preglede i psihološka ispitivanja.

– Planirano je da prvi uputi ročnika na temeljno vojno osposobljavanje budu na jesen. Očekuje se da će na godišnjoj razini obuku proći pet naraštaja po 800 kandidata, odnosno godišnje oko 4000 ročnika, a temeljno vojno osposobljavanje provodit će se u vojarnama u Kninu, Slunju i Požegi i obuka će trajati dva mjeseca – poručuju iz MORH-a.

Muškarci i žene koji služe dragovoljno trenutačno su u Požegi, a uvođenjem vojne obveze ročnici će služiti zajedno s kolegicama u vojarnama u Slunju i Kninu. Iz MORH-a bjašnjavaju također kako će zaposlenim ročnicima na temeljnom osposobljavanju mirovati prava iz radnog odnosa te u tom periodu ne smiju dobiti otkaz. Usto, za njih su predvidjeli mjesečnu naknadu u iznosu od 1100 eura te im se vrijeme provedeno na obuci ubraja u radni staž.

– Isto tako, nezaposleni ročnici za vrijeme temeljnog vojnog osposobljavanja imat će pravo na mjesečnu plaću u iznosu oko 1100 eura neto te će im provedeno vrijeme ući u radni staž. Osobe koje završe temeljno vojno osposobljavanje imat će i prednost pri zapošljavanju u državnim tijelima i tijelima jedinica lokalne samouprave – kazali su u MORH-u.

Prema dostupnim podacima, lani je u oružanim snagama i Ministarstvu obrane bilo 18,72 posto žena, odnosno njih 2930. U Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu udio žena iznosi 13,44 posto, u Hrvatskoj ratnoj mornarici 15,62 posto, a u Hrvatskoj kopnenoj vojsci 14,34 posto.

Foto: Freepik/AI, Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -