Agencija UN-a za trgovinu i razvoj (UNCTAD) pozvala je ovog tjedna Sjedinjene Države da izuzmu najsiromašnije i najmanje zemlje svijeta od tzv. recipročnih carina – koje je SAD nedavno uveo, pa pauzirao na 90 dana radi trgovinskih pregovora – upozoravajući da bi ih te carine doslovno mogle uništiti.
Njima se, naglašavaju, riskira razaranje zemalja u razvoju i najnerazvijenijih gospodarstava bez značajnog smanjenja trgovinskog deficita SAD-a ili povećanja prikupljanja prihoda od carina. Zasad nije poznato kako će reagirati administracija Donalda Trumpa, ali u Agenciji napominju da trenutačna pauza od 90 dana nudi važnu priliku za preispitivanje načina na koji se mala i ranjiva gospodarstva tretiraju u okviru politike recipročnih carina.
Najsiromašnije zemlje minimalno doprinose trgovinskom deficitu SAD
Istodobno, naravno, veliki američki trgovinski partneri poput Europske unije pokušavaju u pregovorima ublažiti ili posve eliminirati Trumpove recipročne carine. EU, kao što je poznato, pokušava dogovoriti “nula carina za nula carina” na industrijske proizvode, ali oko toga još nema pomaka. Možda će talijanska premijerka Giorgia Meloni za svog posjeta Bijeloj kući ovoga tjedna uspjeti potaknuti američkog predsjednika da ozbiljnije razmisli o tom prijedlogu Europske komisije iako ga je u prvoj reakciji glatko odbio.
“Niz godina je globalni trgovinski sustav temeljen na pravilima poticao međunarodnu trgovinu i pridonosio postupnom, postojanom padu carina — poreza koji zemlje naplaćuju na uvezenu robu. Godine 2023. oko dvije trećine svjetske trgovine odvijalo se bez carina. No, sveopća poplava oštrijih carina koje su nedavno uvela velika gospodarstva izazivaju zabrinutost zbog eskalacije trgovinskih napetosti i njihovog utjecaja na zemlje u razvoju”, upozorava UNCTAD.
Kad su u pitanju ekonomski razvijene zemlje, visoke bi američke carine uz kontramjere mogle voditi smanjivanju gospodarskog rasta i – rastu inflacije.
Pročitajte više: Trump bjesni zbog izvoza mesa, ali EU ima dobre razloge zašto ga ne želi
Veće carine bi povećale dužničku krizi
Od 57 američkih trgovinskih partnera targetiranih recipročnim carinama (povrh 10 posto koji je uveden na sav uvoz u SAD), 11 spada među najmanje razvijene zemlje, što znači da minimalno doprinose trgovinskom deficitu SAD-a, navodi UNCTAD u svom izvještaju Global Trade Update od 14. travnja. Također naglašavaju da neke od tih zemalja izvoze poljoprivredne proizvode koje SAD ne proizvodi i za koje postoji malo zamjena. Takvi proizvodi uključuju vaniliju s Madagaskara i kakao iz Obale Bjelokosti te Gane. Navodi se da je lani SAD s Madagaskara uvezao vaniliju u vrijednosti približno 132 milijuna eura, a kakaovca iz Obale Bjelokosti u vrijednosti 704 milijuna eura te iz Gane oko 176 milijuna eura.
U nedavnom intervjuu za Financial Times, čelnica UNCTAD-a Rebeca Grynspan je napomenula da 44 najmanje razvijene zemlje doprinose manje od dva posto trgovinskom deficitu SAD-a, te da bi veće carine samo još više pogoršale njihovu postojeću dužničku krizu.
Osim što bi drastičan udarac carina, dakle, mogao devastirati ekonomije ionako nerazvijenih zemalja, valja si i postaviti pitanje kako bi sve to utjecalo na život i – potaknuti iseljavanje stanovnika prema bogatijim, zapadnim zemljama.
Foto: UNCTAD/Pixabay/Canva