Farmaceutkinja: Raste rizik od zaraznih bolesti, ljekarnama bi trebalo dati priliku da cijepe

Povodom Svjetskog tjedna cijepljenja koji upravo traje, na stručnom skupu u Zagrebu istaknut je podatak da cijepljenje spašava šest života svake minute, ali i da se u svijetu, i Hrvatskoj, bilježi zabrinjavajući pad procijepljenosti. Ne poduzme li se nešto, rečeno je, mogu se očekivati nove epidemije, ne samo ospica, koje su najzaraznije, nego i rubele, hripavca, a moguća je čak i ponovna pojava dječje paralize. 

I gripa može biti rizična za starije osobe, ali i za zmanju djecu, a osobito onu sa kroničnim bolestima, rečeno je.

U 19 zemalja EU-a građani se cijepe u ljekarnama

Postavlja se pitanje što se može učiniti da se trend okrene? Osim edukacije, vjerojatno bi i veća dostupnost mjesta za cijepljenje mogla pomoći. Primjerice, u 19 zemalja EU-a stanovnici se protiv gripe i pneumokoka sada cijepe u ljekarnama, a neke su uvele i cijepljenje pedijatrijskim cjepivima, pa farmaceuti u Hrvatskoj smatraju da bi to trebala primijeniti i kod nas.  

Ana Soldo, predsjednica Hrvatske ljekarničke komore, ocjenjuje da je Hrvatska za to zrela. “Pripremili smo i educirali oko 500 ljekarnika, a još 4000 članova komore moglo bi proći takvu edukaciju”, prenosi Hina.  

Što kaže na tu ideju, pitali smo mag. pharm. Marinu Marušić Fojs, ravnateljicu zagrebačke Ljekarne Marušić. Ona vjeruje da bi to bio korak naprijed koji može znatno doprinijeti javnom zdravstvu.  


Pročitajte više: Raste broj slučajeva ospica, neprihvatljiv broj mrtvih: ljudi sve manje cijepe djecu


Ljekarnici su najdostupniji zdravstveni djelatnici

“Sve je teže doći do liječnika primarne zdravstvene zaštite – dijelom zbog opterećenosti sustava, a dijelom zbog užurbanog tempa života pacijenata. Ljekarnici, s druge strane, predstavljaju najdostupnije zdravstvene djelatnike, a ujedno su i visoko educirani za rad s lijekovima”, kaže Marina Marušić Fojs  za Women in Adria.  

Ističe da je posebno velik potencijal u primjeni sezonskih cjepiva u ljekarnama.  

“Svake godine svjedočimo brojnim upitima pacijenata koji bi se radije cijepili kod nas – jednostavno zato što im je to brže i praktičnije. Upravo ta pristupačnost i efikasnost može biti presudna da se netko odluči cijepiti na vrijeme i ne propusti sezonu”, napominje.

Naravno, dodaje, svaka ljekarna ima svoje specifičnosti, organizacijske mogućnosti i kadrovske kapacitete. “Zbog toga smatram da bi bilo razumno, barem u početnoj fazi, omogućiti regulatorni okvir koji bi dao priliku onim ljekarnama i magistrima farmacije koji su spremni za ovakvu uslugu da ju i ponude. Vjerujem da bismo na taj način mogli napraviti značajan korak prema još dostupnijoj i preventivno usmjerenoj zdravstvenoj skrbi”, kaže. 

Inače, Bernard Kaić, voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, iznio je na skupu u Zagrebu podatak da je cijepni obuhvat u Hrvatskoj u stalnom padu te nikako da se vratimo na “dobre obuhvate od 95 posto djece, kakve smo imali prije 15 godina”. Naglašava da smo u sve većem riziku što je više ulaza zaraznih bolesti u zemlju te da se nešto mora brzo poduzeti da se stanje popravi. 

Goran Tešović, pročelnik Zavoda za infektivne bolesti djece Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, je pak istaknuo važnost cijepljenja protiv gripe za starije i djecu, posebno onu koja imaju kronične bolesti. „Godinama se ta djeca ne cijepe i često završavaju na intenzivnoj njezi. Cjepivo im može doslovno spasiti život“, rekao je, dodavši da se moraju cijepiti i članovi njihovih obitelji.

Foto: Marin Tomaš/Pixabay/Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -