Razvojna agencija IGRA d.o.o. iz Ivanić Grada ove godine slavi 10 godina uspješnog poslovanja. Direktorica Sanja Mahovlić Vučinić na čelu je tima koji osmišljava i vodi projekte ključne za dobrobit zajednice te strateški povezuje lokalne potrebe s nacionalnim i europskim izvorima financiranja.
„U desetljeću rada IGRA je pomogla ostvariti gotovo 12 milijuna eura sufinanciranja za projekte ukupne vrijednosti više od 26 milijuna eura, čime je izravno unaprijedila komunalnu, obrazovnu, kulturnu, turističku, poduzetničku i digitalnu infrastrukturu Grada Ivanić-Grada“, kazala je Mahovlić Vučinić ukazujući na više razina ulaganja koje je IGRA uspjela realizirati.
„Kroz projekte usmjerene na obnovljive izvore energije, održivu mobilnosti i energetsku učinkovitost, grad Ivanić Grad postaje otpornija, zdravija i modernija zajednica za sve nas. Kroz ove projekte povećali smo energetsku učinkovitost javnih objekata i smanjena je emisija CO2. Primijenit ćemo kružno gospodarstvo i održivu potrošnju, potičemo elektromobilnost i smanjuje se onečišćenje zraka“, istaknula je direktorica Mahovlić Vučinić.
Ulaganja u projekte kao vjetar u leđa poduzetnicima
U tom smislu istaknula je i da je postavljeno 15 solarnih elektrana na javne objekte, obnovljeni su vrtići i škole te je osnovana Udruga energetska zajednica Ivanić s ciljem osnivanja energetske zajednice koja će imati mogućnost dijeljena energije u okviru zelene energetske tranzicije. Nadalje, ulagalo se i u digitalizaciju.

„To nije samo trend nego i put do učinkovitije, dostupnije i transparentnije uprave. Kroz pametne tehnologije povezujemo građane, poduzetnike i institucije u sustav koje djeluje brzo, jasno i korisnički orijentirano. Digitalizacija će nam omogućiti brži i transparentniji pristup informacije za sve građane“, nastavila je Mahovlić Vučinić ističući kako su uveli brz širokopojasni internet i Wi-Fi na javnim lokacijama, pokrenuli su projekt Otvoreni grad za transparentan uvid u gradski proračun, a u pripremi je Smart Ivanić City — platforma koja će građanima omogućiti digitalno upravljanje uslugama.
„Obrazovni i socijalni projekti stvaraju društvo jednakih prilika te nam omogućuju povećanje dostupnosti i kvalitete dječjeg odgoja, jačanje kapaciteta za cjeloživotno obrazovanje i stručni razvoj, podršku darovitoj djeci i razvoju digitalnih kompetencija, te aktivno i dostojanstveno starenje u vlastitoj zajednici“, kazala je direktorica.
Istaknula je pritom gradnju DV Ivanić–Grad kao aktualan kapitalni projekt, no upozorila je i na dugogodišnja ulaganja u rekonstrukciju objekata vrtićke namjene.
„Nikako ne smijemo zaboraviti ni projekte edukacije. To su projekti Heureka i Creation Makers za razvoj STEM i kreativnih vještina djece koji su nam omogućili da razvijamo i prepoznajemo kvalitete naše mladeži i potičemo ih u razvoju njihovog znanja, napredovanja i svih mogućih njihovih potencija“, dodala je Mahovlić Vučinić.
Istaknula je i kako osnivanje Veleučilišta Ivanić–Grad prije desetak godina smatra jednim od najvećih projekata Grada jer je to stvorilo temelj za obrazovanje kadrova ključnih za lokalno, ali i europsko tržište rada. Kad je pak riječ o ulaganjima u poduzetničke projekte, istaknula je potporu koju IGRA pruža lokalnom gospodarstvu uz unaprjeđenje poslovne infrastrukture i ulaganja u poslovnu zonu. Pokrenuli su Modularni tehnološki inkubator, a u fazi projektiranja je gradski akcelerator za rast poduzetnika.
Pročitajte više: Kako je Sandra Nicolich od kamenjara na Lošinju stvorila turističku atrakciju
Kultura, prometnice i poduzetnički projekti
Na području održivosti turizma i kulturne baštine pomogli su projektima koji omogućuju stvaranje novih kulturnih sadržaja i jačanje lokalnog identiteta te nove ponude. Istaknula je obnovu zgrade Muzeja Ivanić–Grada te je najavila uspostavu kulturnog centra.
Istaknula je i kako Ivanić–Grad ulaže u prometnu infrastrukturu nizom projekata.
„Njima se postiže veća prometna sigurnost, osobito za djecu i starije, povezanost drugih naselja s gradskim centrom i sadržajima, poticanje razvoja gospodarstva uz bolju infrastrukturu, te promicanje aktivne mobilnosti kao što su šetnje i biciklizam“, objasnila je Mahovlić Vučinić ukazujući na ulaganja koja omogućuju više šetnica i biciklističkih staza, ali i sportskih projekata koji prerastaju u alat zajedništva, zdravlja i lokalnog razvoja.
Uz rekonstrukciju atletske staze i izgradnju balon dvorane, objasnila je kako se posebni napori ulažu u gradnju školskih dvorana te rekonstrukciju igrališta. Kroz sve to ukazala je na ulogu poduzetnica.
„Žene poduzetnice u Ivanić-Gradu ne traže svoj prostor. One ga stvaraju, oblikuju i pune vrijednošću i inovacijama. A IGRA ostaje partner svakoj inicijativi koja doprinosi održivosti, zapošljavanju i ravnoteži između života, posla i zajednice. Sljedeće desetljeće nam definitivno donosi nove fondove, alate i prilike. Ali ono što ostaje najvažnije, to smo mi svi zajedno – ljudi“, zaključila je Mahovlić Vučinić.
Tekst je nastao u okviru Konferencije za poduzetnice u Ivanić Gradu
Foto: RA IGRA, Iva Krmpotić Urbić