Kvote i lokalni izbori: Stižu kazne? Nema problema, samo da ne moramo tražiti žene za listu

Kako se približavaju lokalni izbori 18. svibnja, zanimalo nas je kako stvari stoje sa ženama na kandidacijskim listama. Preciznije, koliko je županijskih, gradskih i općinskih izbornih povjerenstava prijavilo nepoštivanje načela  ravnopravnosti spolova, to jest koliko ih je poslalo obavijesti i o kojim točno listama.   

Obavijesti se, naime, šalju Državnom odvjetništvu RH (koje bi potom trebalo pokrenuti prekršajne postupke pred nadležnim sudovima) te Pravobraniteljici za ravnopravnost spolova. Zakon kaže, podsjetimo, da zastupljenost svakog spola na listi ne smije biti manja od 40 posto. 

Prijave stigle iz 197 izbornih povjerenstava

“Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova je zaključno s danom 12. svibnja zaprimila 197 obavijesti lokalnih izbornih povjerenstava”, odgovorili su nam iz ureda pravobraniteljice Višnje Ljubičić. Točne brojke o prijavljenim kandidacijskim listama po predlagateljima još nemaju jer, kako su odgovorili za Women in Adria, te statističke podatke obrađuje Državno izborno povjerenstvo, a izvještaj još nije objavljen. 

Nedavno je, inače, Hina pisala da od 2060 kandidacijskih lista na njih 339  (ili 16,5 posto) nije poštovano načelo ravnomjerne zastupljenosti muškaraca i žena, pa njihovim predlagateljima prijete novčane kazne. Pravobraniteljica Višnja Ljubičić kaže da se radi o nešto većem postotku nego na prošlim lokalnim izborima 2021. godine, kada je evidentirano 12, 8 posto lista bez kvote.  


Pročitajte više: Na lokalnim izborima 2025. menadžerice i poduzetnice donose novu političku energiju


Jasan trend – neučinkovitost novčanih kazni

“Takav trend u skladu je s našim zaključkom iz Rodne analize parlamentarnih izbora 2024. godine, kada smo temeljem praćenja provedbe odredbi Zakona o ravnopravnosti spolova na političkim izborima ukazali na praktičnu neučinkovitost novčanih kazni kao prekršajnih sankcija za predlagatelje lista”, stoji u odgovoru pravobraniteljice Ljubičić.  

Tumači, naime, da dio predlagatelja “uvriježeno radije odabire plaćanje novčanih kazni umjesto načela ravnopravnosti spolova.”   

Gledano po županijama, najviše lista s manjkom žena je u Splitsko-dalmatinskoj županiji, (58), zatim u Zadarskoj (39), Osječko-baranjskoj (32), Dubrovačko-neretvanskoj (28) te Primorsko-goranskoj (27) županiji, objavila je Hina. 

Tu i tamo na listama nedostaju i muškarci

Inače, u analizi je agencija navela da  je gotovo dvije trećine lista s manjkom žena ili muškaraca predložio HDZ, samostalno ili u koaliciji. Naravno, u većini se radi o listama s manjkom žena (ima ih i posve bez žena), ali postoji i nekoliko njih s – manjkom muškaraca. I druge vodeće stranke imaju liste koje nisu poštovale kvote (za oba spola), pa i 60-ak nezavisnih lista.  

Višnja Ljubičić kaže da podaci o županijama djelomično koreliraju s prošlim lokalnim izborima, kada je najveći udio lista bez kvote bio u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, potom Splitsko-dalmatinskoj i Zadarskoj županiji, “što ukazuje na sustavan problem u pojedinim regijama koje kontinuirano prednjače po neispunjavanju zakonskih normativa”.  

Kazne iznose od 5308,91 eura za izbore za gradska vijeća i županijske skupštine, te  2654,46 eura kad je riječ o izborima za članove općinskih vijeća, a pritom za kandidacijsku listu nema prepreke za sudjelovanje na izborima. 

Foto: Ured pravobraniteljice za ravnopravnost spolova/Pixabay/Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -