Biste li vjerovali liječniku koji kaže da je završio samo online tečaj od tri mjeseca? Zvuči kao šala, zar ne? Ok, možda sam preoštra. Probajmo s blažim primjerima. Biste li dali frizerki da vam šiša kosu ako kaže da je sve naučila gledajući TikTok tutoriale? Ili, biste li prepustili vođenje svoje tvrtke računovođi koji tvrdi da je pročitao nekoliko?
Vjerujem da ne biste. A opet, na društvenim mrežama mnogi se upravo s takvim kvalifikacijama predstavljaju kao vrhunski stručnjaci. Lista zanimanja je predugačka da bismo nabrojili sve koji tečajeve i tutoriale zamjenjuju stručnošću, a postavlja se pitanje što to znači za one ljude koji su stvarni stručnjaci. S druge strane, klijentima je teško razabrati tko iza svoje ponude i profila stoji stvarnim znanjem i kvalifikacijama.
Posljedice na terenu
Radim u području komunikacija i marketinga. Imam diplomu iz ekonomije i poslijediplomski iz odnosa s javnošću. To ne govorim da se hvalim nego objašnjavam da je to bio moj početak. Pravi posao je došao tek nakon što sam izašla s tih fakulteta. U stvarnosti. Na terenu. Među ljudima, klijentima, projektima, rokovima i greškama koje se (ne) mogu popraviti. Godinama sam ulagala u sebe i svoje znanje u procesu cjeloživotnog učenja.
Problem o kojem govorimo posljednjih se godina posebno istaknuo u mojoj struci i čini se da su na društvenim mrežama svi stručnjaci za marketing i mreže.
Pročitajte više: Dina Matić: Marketing je ključ uspjeha, nije dobro zapostaviti ni partnere ni kupce
Rizici i opasnosti
Iako mnogi možda misle da loš marketing i ‘brza’ edukacija ne mogu izazvati ozbiljne posljedice, stvarnost je puno drukčija. U industrijama poput psihoterapije, financija, pa čak i zdravstva, neznanje može biti opasno i skupo. Isto vrijedi za marketing. Osim što bi klijent mogao izgubiti vrijeme i novac koji ulaže u neuspješne kampanje, puno opasniji problemi su gubitak reputacije i moguće kazne.
Netko tko vašoj kampanji pristupa na nestručan način koristeći neprovjerene i netočne informacije može ozbiljno narušiti ugled vašeg poslovanja. S druge strane, marketinške kampanje podliježu raznim zakonskim i podzakonskim aktima pa nije svejedno što piše ni kakva se fotografija stavlja uz sadržaj. Osim financijskih kazni, narušeni ugled teško je vratiti.
Cijena usluge nije samo odraz kvalitete
“Ma što ti naplaćuješ toliko? Znam nekog tko to radi upola jeftinije”, rečenica je koju često čujem. Znam i ja puno takvih. Samo, kad dođe do problema, često završe kod mene. Ili kod nekog tko zna kako treba.
Nije problem samo što netko bez znanja uzima posao, nego što niskim cijenama spušta vrijednost struke i kvalificiranog pristupa zadatku. Znanje, iskustvo i stručnost imaju svoju cijenu. Ne zato što su stručnjaci umišljeni, nego zato što znamo što radimo i kako riješiti konkretan problem. Kod mene nema čarobnog štapića, ni čudesne formule. Ima znanja, iskustva i stvarnih rezultata. I kad mi kažu da im treba više kupaca, da ljudi ne reagiraju na objave, da ti profil izgleda zbrčkano i da im se ne da više… Znam što treba raditi jer to radim svaki dan. Jer kada svi postanu stručnjaci, ne ostaje puno prostora za povjerenje.
A ono je, kad bolje razmislimo, jedina valuta koja se stvarno računa.

Kako prepoznati stručnjaka?
Taj zadatak sve je teži, no postoji nekoliko koraka koji vam ga mogu olakšati. Prije nego što nekome date svoj novac, pitajte i raspitajte se. I to ne samo kod poznatih ili u omiljenoj Facebook grupi. Pitajte osobu s kojom planirate surađivati koje su njegove ili njezine konkretne kompetencije. Koju edukaciju je završila, ima li iskustvo? Može li pokazati portfolio? Reference, preporuke i feedback mogu vam otkriti puno o osobi s kojom planirate suradnju.
Marketinškog stručnjaka pitajte može li vam objasniti proces rada. Ovo je najvažnije pitanje i tu dobro slušajte odgovor. Ako osoba na to odgovara neodređeno, izbjegava konkretne primjere ili odmah krene s cijenom, to bi mogao biti znak za oprez.
Ako vas uvjerava da “sve zna raditi, sve može, sve stigne i sve je jednostavno” i to je crvena zastavica. Tema je opsežna i svatko radi nešto, nisam upoznala nikoga tko zna sve i sve odlično radi. Kao i u drugim branšama.
Marketing je investicija, a ne trošak
Mnogi misle da je marketing samo objava na Instagramu, no to nije točno i stvarnost je posve drukčija. Marketing je komunikacija vaše vrijednosti, vaše ponude, vaše firme. Ako to prepustite nekome tko ne razumije strategiju, psihologiju kupca i tko nije vičan istraživanju tržišta te ne razumije kome se treba obratiti, postoji velika šansa da ćete izgubiti vrijeme, živce i novac.
Kako znati da ste pronašli osobu koja vam odgovara?
Takav stručnjak postavlja konkretna pitanja o vašoj publici, ciljevima, vrijednostima.
Ne obećava čuda, ali nudi realna rješenja. Ima jasne pakete, jasnu komunikaciju i ideje. Ima sliku i viziju kako nešto učiniti. Spominje vam primjere što je već radila i na čemu trenutačno radi. Spremna je objasniti procese i pokazati vam gdje ste sada i kako to unaprijediti.
Vaše pravo je raspitati se. To je profesionalno i ne bi trebalo biti neugodno. Kao što bih pitala majstora koliko je kupaonica napravio prije moje, tako je i ovdje. Marketing je investicija, ne trošak. Ali samo ako znate u koga ulažete.
O autorici: Moje ime je Sanja Martinović i stojim iza agencije Digisan. Kroz edukacije i vođenje društvenih mreža pomažem poduzetnicima da se istaknu online. Bez stresa i kompliciranja, uz praktične savjete i jednostavne trikove, pokazat ću vam kako da izvučete maksimum iz svojih profila tako da vam društvene mreže postanu saveznik, a ne gnjavaža.
Foto: Privatna arhiva, Freepik, Canva