Govori se o uvođenju dobi za digitalnu punoljetnost. Znate li što bi to moglo značiti?

Hoće li EU postati globalni predvodnik u politici koja će ograničiti kako i koliko djeca koriste društvene mreže? Postoji prijedlog koji bi mogao tome voditi. S druge strane, Australija je već najavila da će  uvesti minimalnu dob od 16 godina za otvaranje računa na određenim društvenim mrežama. 

Digitalna punoljetnost i pristup društvenim mrežama

Članice EU-a, čini se, žele uvesti dob za digitalnu punoljetnost ispod koje bi maloljetnici trebali imati roditeljsko odobrenje za pristup društvenim mrežama, kako piše portal Politico, što bi značilo da djeca više ne bi automatski mogla koristiti najpopularnije aplikacije poput TikToka, Instagrama i Snapchata. 

Više bi se moglo znati početkom lipnja, kada bi o tom prijedlogu trebali raspravljati ministri za digitalna pitanja. Dosad je francuski predsjednik Emmanuel Macron najavljivao poteze koji bi trebali dovesti do toga da se u Europi uvede digitalna punoljetnost sa 15 godina. Francuska je već 2023. godine i usvojila mjere za blokiranje pristupa društvenim mrežama za djecu mlađu od 15 godina, iako još nisu u potpunosti primijenjene. 


Pročitajte više: I ova zemlja zabranit će društvene mreže mlađima od 16. Stručnjak: ‘Mladi su često korak ispred’


Ugrađena provjera dobi?

Europska komisija radi na određenim mjerama temeljenima na postojećim zakonima poput Akta o digitalnim uslugama, podsjeća Politico, koji definira pravila za online platforme. Novi prijedlog koji neke članice sada stavljaju na stol EU bi odveo korak dalje, čini se. Naime, razmatra se obvezujuća i ugrađena provjera dobi i roditeljski nadzor na samim uređajima, kao i uvođenje „europskih normi“ koje bi ograničile tzv. sugestivne dizajnerske elemente.

To uključuje značajke poput, piše Politico, automatske reprodukcije sadržaja, personalizacije i iskačućih prozora, “sve one funkcije koje su osmišljene kako bi aplikacije bile što privlačnije i korisnike zadržale online što dulje”. 

Foto: Pixabay

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -