„Puno se piše i govori o generacijskim razlikama u odnosu prema radu i prirodno je da te razlike postoje, iako možda nešto izraženije zadnjih godina. Osobno ih ni najmanje ne smatram nužno negativnima – više se radi o promjeni prioriteta i sustava vrijednosti. Mlađe generacije često naglašavaju važnost ravnoteže između poslovnog i privatnog života, fleksibilnosti i smislenosti posla. Oni su ambiciozni, informirani i spremni učiti, ali isto tako očekuju uzajamno poštovanje, podršku i transparentnost na radnom mjestu, što vrlo jasno komuniciraju“, kaže Katarina Knežević, dipl.iur., šefica službe za ljudske resurse NEXE Grupa.
U NEXE Grupi počela je raditi prije 22 godine u pravnoj službi.
„Kako to obično bude, u HR vodama završila sam spletom, rekla bih, sretnih okolnosti. NEXE Grupa je u to vrijeme doživjela ekspanziju poslovanja u široj regiji, značajno se povećao broj zaposlenih te se i prirodno nametnula potreba izdvajanja HR procesa u zasebnu službu, koja je s vremenom poprimila oblik u kojem danas funkcioniramo. Zajedno smo postavljali sustav upravljanja ljudskim resursima, razvijali se i učili, prateći tržišne trendove te prvenstveno potrebe i karakter naše organizacije“, objasnila je Knežević dodajući kako je na toj poziciji svjedočila brojnim promjenama na tržištu rada.
Mlađi zaposlenici donose promjene
Nove generacije zaposlenika, smatra ona, u poslovno okruženje donose drugačiju dinamiku.
„Kod mladih žena vidim nešto izraženiju promjenu, a osobito primjećujem snažnu potrebu za razvojem i napredovanjem, kao i veću otvorenost za razgovore o temama poput ravnopravnosti, mentalnog zdravlja i profesionalnog samopouzdanja. Često su visoko motivirane i donose neku novu energiju i svježinu u timove. Stoga im je svakako vrlo važno pružiti podršku u vidu mentorstva i jasne povratne informacije“, ističe naša sugovornica ističući kako generacijske razlike nisu prepreka nego prilika za međusobno učenje i jačanje organizacijske kulture koja uvažava raznolikost potreba i pristupa.
S druge strane, nove trendove istom brzinom ne prate i promjene u odnosu prema zaposlenicima.
„Prema podacima Europske unije, Hrvatska je nešto bolja od europskog prosjeka kad je riječ o razlici u plaćama između muškaraca i žena. Gledajući podatke Eurostata za 2023.godinu, u europskim državama je i dalje prisutna značajna razlika u plaćama muškaraca i žena, a na razini Europske unije u prosjeku iznosi 12 posto u korist muškaraca. Razlike se kreću od čak 19 posto u Latviji pa do najniže 0,7 posto u Belgiji. Jedina europska država u kojoj je razlika u plaćama u korist žena je Luxembourg, a razlika iznosi -0,9 posto“, objašnjava Knežević i kaže da je u Hrvatskoj razlika 7,4 posto.
„Međutim, postoje područja gdje Hrvatska pomalo zaostaje, kao što su pristup visokim pozicijama i ravnoteža između poslovnog i privatnog života. Prostor za poboljšanje svakako uključuje i povećanje transparentnosti plaća, poticanje žena na ulazak u tradicionalno muške profesije te jačanje obiteljskih politika koje podržavaju ravnotežu posla i privatnog života. Osim toga, jačanje svijesti o problemu rodne diskriminacije na radnom mjestu ključno je za stvaranje pravednijeg radnog okruženja“, upozorava Knežević čija je tvrtka dobitnica prestižnog Equal Pay certifikata.
Pročitajte više: Stručnjakinje za ljudske resurse: Nova direktiva o transparentnosti plaća – korak prema ravnopravnosti
Nexe Grupa gradi pravedniji sustav
„Ponosni smo na to jer smo jedan od pokretača promjena pri izgradnji transparentnijih i pravednijih sustava plaća u Hrvatskoj, a sama europska Direktiva o jednakosti plaća (skr.) će biti implementirana u zakonodavstvo i obvezna za sve poslodavce u Republici Hrvatskoj. Kako sam u razgovoru s mnogim kolegicama i kolegama uočila da su mišljenja o ovoj temi prilično podijeljena i uglavnom se percipira kao dodatno administrativno opterećenje poslovanju, osobno smatram da je smisao direktive daleko dublji, odnosno razlozi donošenja Direktive su samo posljedica odnosa i razlika koje su stoljećima uvriježene u cijelom svijetu, ne samo u Europi“, kaže Knežević.
„U procesu certificiranja sudjelovali smo od samog početka, prvenstveno želeći aktivno promicati svijest o ravnopravnosti u radnom okruženju te stvaranju jednakih prilika za sve zaposlenike, kao i za sve kandidate u selekcijskom postupku. NEXE Grupa je oduvijek, u svakom segmentu svog poslovanja, predana jednakosti i pravičnosti u radu pa tako u našim tvrtkama želimo i zapošljavamo najbolje kandidate za otvorene pozicije, a rod zaposlenika nam je pri tome potpuno irelevantan“, ističe naša sugovornica te kaže da tvrtka i dalje nastavlja raditi na tome da jednake prilike i plaće budu standard za sve zaposlenike.
Katarina Knežević dodaje kako vjeruje da će dobrim praksama pozitivno utjecati na cijelo tržište rada u Hrvatskoj, ali i u drugim državama u kojima posluju. NEXE Grupa je poslovni sustav od 13 tvrtki koje posluju u tri države (Hrvatska, Srbija te Bosna i Hercegovina), a bave se proizvodnjom građevinskih materijala – cement, beton, agregat, cigla i crijep.
„Cijela Grupa broji oko 1.600 zaposlenih dok je matičnoj tvrtki Nexe d.d., tvornici cementa, 610 zaposlenih. S obzirom na primarne djelatnosti tvrtki članica Grupe, većina zaposlenih je u proizvodnji i održavanju, poslovi su fizički zahtjevniji te je posljedično i daleko veći broj zaposlenih muškaraca, njih 81 posto“, opisuje Knežević.
Transparetnost plaća i selekcijski procesi
Kaže kako zbog načela jednakosti koje provode godinama ne očekuje teškoće pri implementaciji Direktive, no vjeruje da će utjecati na brojne hrvatske poslodavce prije svega potičući transparentnost.
„Očekuje se i poboljšanje uvjeta rada kroz smanjenje razlika u plaćama između muškaraca i žena, jer će zaposlenici i kandidati za zapošljavanje imati pristup informacijama koje će im omogućiti da bolje pregovaraju o svojim uvjetima. Potaknut će se i poslodavce na implementaciju pravednijih politika zapošljavanja i napredovanja, što će rezultirati stvaranjem ravnopravnijeg radnog okruženja. Sve navedeno bi u konačnici trebalo povećati motivaciju zaposlenih te smanjiti fluktuaciju radne snage“, smatra stručnjakinja.

Knežević kaže kako vjeruje da će Direktiva donijeti i određene promjene u selekcijske procese.
„Poslodavci će biti biti obvezni jasno komunicirati visinu plaće te uvjete rada već u oglasima za posao, što će omogućiti kandidatima da bolje procijene ponude i lakše donesu odluku o prijavi. Nadalje, očekuje se da će poslodavci razviti pravednije kriterije za odabir kandidata, smanjujući pristranosti koje su do sada mogle utjecati na proces. Također, transparentnost će potaknuti tvrtke da se više fokusiraju na kvalifikacije i sposobnosti kandidata nego na njihovu pregovaračku moć, čime će se poticati ravnoteža i jednakost u zapošljavanju“, kaže Knežević te objašnjava da će navedene promjene rezultirati raznolikijim i pravednijim radnim okruženjem dugoročno koristeći tvrtkama i zaposlenicima.
„Ljudski resursi su danas ključni za uspjeh svake organizacije, ne samo u operativnom smislu, već i kao strateški partner u razvoju poslovanja. Uloga HR-a se zadnjih 20-ak godina značajno promijenila; već odavno ne pričamo samo o kadrovskoj administraciji i obračunu plaća, već o aktivnom oblikovanju organizacijske kulture, privlačenju i zadržavanju talenata, razvoju zaposlenika, upravljanju promjenama i stvaranju okruženja koje potiče inovacije i produktivnost“, opisala je Knežević i rekla da se mijenja i svijest poslodavaca.
„Sve više tvrtki prepoznaje i komunicira kako su ljudi najvrjedniji resurs te da uspjeh svake ozbiljne tvrtke ovisi o angažiranosti, zadovoljstvu i kompetencijama zaposlenika. Izazova u ovom smislu ima još jako, jako puno, posebno u manjim ili tradicionalnim organizacijama, gdje se uloga HR-a ponekad još uvijek svodi na osnovne funkcije. Ali, generalno gledajući, dojma sam da je trend pozitivan, a okolnosti na tržištu rada u Hrvatskoj (i šire) dodatno potiču poslodavce da ulažu u kvalitetan i strateški upravljan HR“, smatra stručnjakinja.
Zaključila je da je važno biti otvoren prema promjenama te kontinuirano ulagati u svakodnevnu komunikaciju sa zaposlenicima, pružiti im podršku u profesionalnom i osobnom razvoju, te stvarati radno okruženje u kojem se svaki pojedinac osjeća viđenim i cijenjenim.
Sadržaj je nastao u suradnji s Nexe Grupom
Foto: Privatna arhiva