Idućeg mjeseca očekuje se objava javnog poziva za dodjelu bespovratnih potpora kojima se sufinancira odlazak i sudjelovanje tvrtki na međunarodnim sajmovima.
Nadležno će tijelo prilikom objave tog javnog poziva dostaviti i popis međunarodnih sajmova, kako nam kaže konzultantica Hrvojka Skoković Harašić, članica Uprave Prvi korak poduzetnički centar, što znači da će prihvatljivi sajmovi biti unaprijed definirani.
Kriteriji za potporu za međunarodne sajmove
Radi se o javnom pozivu pod nazivom „Potpora MSP-ovima za internacionalizaciju“ smišljenom kako bi se jačala međunarodna konkurentnost malih i srednjih poduzeća i predstavljanje njihovih proizvoda ili usluga u inozemstvu, uvođenje proizvoda na novo, inozemno tržište i povećala mogućnost poslovne suradnje s inozemnim partnerima. Ukupan raspoloživ iznos je 25 milijuna eura, a prema trenutno dostupnim informacijama, navodi naša sugovornica, iznos dodijeljene potpore ne može biti viši od 60 tisuća eura i niži od 4000 eura. Predviđeni postupak dodjele je pak u modalitetu trajno otvorenog poziva, pa će se prijave obrađivati po principu „tko prvi”, sve do iskorištenja raspoloživih sredstava.
Kakvi su kriteriji za prijavu? Jedan od njih je povezanost s područjima pametne specijalizacije.
Pročitajte više: Digitalizacija malih tvrtki: Stiže čak 30 milijuna eura, ali uvjeti su (zasad) ograničavajući
Važno: područja pametne specijalizacije
„Veliki broj pitanja tijekom procesa e-Savjetovanja postavljen je bio na temu nužnosti da proizvod ili usluga koji će biti predmet internacionalizacije putem izlaganja na sajmovima mora ući u jedno od unaprijed definiranih područja S3, odnosno područja pametne specijalizacije”, spominje Hrvojka Skoković Harašić.
U pitanju je Strategija pametne specijalizacije RH do 2029. godine (S3), a u njoj je definirano sedam tematskih prioritetnih područja ulaganja u istraživanje, razvoj i inovacije: personalizirana briga o zdravlju, pametna i čista energija, pametan i zeleni promet, sigurnost i dvojna namjena, održiva i kružna hrana, prilagođeni i integrirani proizvodi od drva te digitalni proizvodi i platforme.
Osim što projekt, dakle, mora zadovoljiti prethodno spomenuti uvjet S3, njegova provedba ne smije započeti prije podnošenja projektnog prijedloga (izuzev plaćanja kotizacije za sajam, što je prihvatljivo od 5. prosinca prošle godine), niti završila prije potpisivanja ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava. Važno je također znati i da se potpore ne mogu dodijeliti za aktivnosti u cijelom nizu sektora, među ostalima poslovanja nekretninama, pravne i računovodstvene djelatnosti, trgovine , proizvoda primarne proizvodnje poljoprivrednih proizvoda i drugo.
Po principu – tko prvi
„Ono što sve poduzetnike zanima je dakako i intenzitet sufinanciranja od strane EU-a. Mikro i malo poduzeće može očekivati do 75 posto prihvatljivih troškova, a srednje do 60 posto”, kaže konzultantica, te dodaje da će poduzetnici po projektnom prijedlogu moći prijaviti sudjelovanje na četiri međunarodna sajma.
S obzirom na to da će se sredstva dodjeljivati po principu „tko prvi”, smatra da je već sada pravi trenutak za kvalitetno planiranje projektnih prijava. A kako se snaći, budući da baza unaprijed definiranih prihvatljivih sajmova još nije poznata? Odgovara da se zainteresirani poduzetnici mogu voditi podacima s ove stranice, www.auma.de, kao temeljem za okvirno planiranje troškova. „Svakako će biti važno pomno isplanirati troškove smještaja tijekom boravka na ciljanoj destinaciji s obzirom na to da će se većina spomenutih izdataka morati financirati kroz neizravne troškove projekta, koji su ograničeni na ukupno sedam posto iznosa ukupne vrijednosti prihvatljivih izravnih troškova projekta”, objašnjava Hrvojka Skoković Harašić. U te neizravne troškove, koji će morati ući ili biti prilagođeni limitu od sedam posto, ulaze putni troškovi, dnevnice, smještaj i troškovi promidžbe i vidljivosti projekta.
Foto: Pixabay, privatna arhiva/Canva