Rafaela Petrinić je iskusna i posvećena floristica, pa ne čudi da primia priznanja – nedavno i najviše priznanje Udruženja obrtnika Grada Zagreba, “Statua udruženja”. Dodijeljena joj je za izniman doprinos u razvoju komorskog sustava, postignute poslovne rezultate i promidžbu obrtništva.

Život joj se oduvijek isprepliće s bojama i mirisima cvijeća, a kako nam kaže, već u osnovnoj školi je znala da želi biti baš floristica. Odrastala je uz roditelje poduzetnike koji su vodili voćarnicu i kasnije trgovinu mješovitom robom, a to znači i da je pomaganje u obiteljskom poslu bilo njezino svakodnevno iskustvo, kao i da njen put u poduzetništvo nije bio iznenađenje.
Ipak, taj put do vlastite cvjećarnice Poppy nije bio lagan, kaže nam Rafaela Petrinić. Najveći izazov, priznaje, bio je otplata kredita koji je podigla kako bi ostvarila svoj san. “Mnogi su mislili da su mi roditelji pomogli, no željela sam sama izboriti svoj put”, kaže. Prve godine bile su posebno teške – dani su započinjali u 5 ujutro, a završavali kasno navečer, no entuzijazam mladosti i snaga volje gurali su je naprijed.
Najveća vrlina obrtnika u Hrvatskoj je ustrajnost
“Mogu reći da su za obrtnike izazovna vremena. Generalno se obrtnike i ljude koji stvaraju rukama smatra građanima drugog reda, samim time, smanjen je interes upisa djece u naša divna zanimanja, da ne spominjem da od strane države nismo tretirani kao što su pravne osobe (bolovanja, porodiljni, odgovornost imovine..). Veseli me pak što se u nekim djelatnostima, kao što je keramičarska, vidi da je budućnost obrtništva svijetla”, kaže naša sugovornica i dodaje da je najveća vrlina obrtnika u Hrvatskoj bez obzira na razne zapreke ustrajnost u onome što rade.
Danas svoju djelatnost ne vidi samo kao estetski rad. Floristika, objašnjava, zahtijeva i duboko razumijevanje ljudi. “Cvijeće nas prati kroz cijeli život – od rođenja i slavlja do oproštaja s voljenima. Svaka prilika zahtijeva individualan pristup i emocionalnu osjetljivost”, ističe. Osim što mora pratiti trendove, stalno se educirati, poznavati boje, kompozicije i botaniku, florist mora biti i psiholog i komunikator. Osim poznavanja cvijeća, boja, kompozicija, morate znati kako tretirati biljke da bi što duže opstale kod vaših klijenata, kaže i dodaje kako razni događaji u kojima je sudjelovala npr. inaguracija predsjednika, razni eventi pa i revije kao što je Zlatna igla, traže individualan i primjeren pristup. “Uz knjigovodstvo poslovanja, važna je promocija. Danas su društvene mreže nužne ukoliko želite da ljudi dođu do vas. Stoga je potrebno znati fotografirati, jer slika ipak govori tisuću riječi. Moram priznati da tu vještinu nisam još usvojila i ona je na listi mojih prioriteta u narednom razdoblju”, iskrena je Rafaela.
Vrhunac dosadašnje karijere: Ispit za Florintovog suca
Aktivna je i na natjecateljskoj sceni – nedavno je položila ispit za Florintovog suca, što smatra vrhuncem svoje dosadašnje karijere. Bila je i natjecateljica – na međunarodnom natjecanju u Italiji osvojila je drugo mjesto. Ove godine bit će asistentica hrvatskoj predstavnici, Magdaleni Kahlina iz Dubrave Zabočke, na Svjetskom prvenstvu u Nizozemskoj. Također je članica žirija WorldSkills Croatia, suorganizatorica Floraarta te vodi edukacije za floriste pri Obrtničkoj komori Zagreb.

Na pitanje o balansu privatnog i poslovnog života, bez zadrške odgovara: “Kod mene nema razlike između privatnog i poslovnog. Svoj posao živim 100 posto. Imati partnera koji razumije to i pruža podršku je neprocjenjivo.” Dodaje i da je put poduzetnika daleko od glamura i ponavlja: “Obrtnici žive u teškim vremenima. Premalo se cijeni rad rukama. Svi pričaju o digitalizaciji, a zaboravljaju da za mnoge stvari jednostavno – treba čovjek.”
Nekad radi samo dva sata dnevno, a nekad i osamnaest, ovisno o projektima i narudžbama, a unatoč svemu kaže da ima najljepši posao na svijetu i da joj je cilj stalno izlaziti iz zone komfora te promovirati struku na najbolji mogući način.
Škola za sve koji vole floristiku
Za budućnost ima ambiciozne planove – želi otvoriti školu za sve koji vole floristiku, a nisu je formalno završili, kako bi ih educirala i uvela u svijet tog čarobnog zanata. Budućim poduzetnicama je citirala Konfucija: Izaberi posao koji voliš i nećeš morati raditi niti jedan dan u svome životu. “Potpisujem svaku njegovu riječ”, dodala je sa smiješkom.
Foto: Privatna arhiva