Rabljanka Ana Pende preuzela je obiteljski restoran Leut s tradicijom dugom 40 godina te se usavršavala kako bi proširila poslovanje. Nakon srednje ekonomske škole završila je prekvalifikaciju za kuhara i danas je ugledna cheffica i majka dvoje djece koja ulaže u razvoj poslovanja. Na konferenciji Žene u turizmu u organizaciji Women in Adria govorila je o svom poslovnom putu te teškoćama koje nosi sezonalnost poslovanja na otoku.
U obiteljskom biznisu pronašla je svoj put
Istaknula je kako je njezina odluka bila ostati na otoku jer uviđa brojne prednosti života u maloj sredini, osobito kad je riječ o roditeljskim obvezama. Sve je blizu i velik je osjećaj sigurnosti.

“Što se tiče posla, to moraš voljeti. Moraš težiti da opstaneš i razvijaš se te imaš viziju i u tom smislu nema razlike jesi li na otoku ili ne. Ako imaš cilj, ostvarit ćeš ga gdje god da jesi. No posao je ovdje sezonski i traje šest do sedam mjeseci. U ostatku godine težiš edukacijama, putovanjima i događajima koji su tijekom zimskih mjeseci ipak malo ograničeni”, priča Ana objašnjavajući kako je Internet donio puno dobrih stvari, pa i online pristup različitim vrstama interesa.
“S druge strane, nas ograničava trajekt. Na Krku postoji most i vrijeme je relativno, a ovdje čovjek uvijek ima u glavi raspored polazaka trajekta. Nama koji živimo na otoku to je možda još gore nego nekome tko dolazi izvana”, smatra Ana koja se u poduzetničke vode otisnula u dobi od 28 godina.
“Tad sam se odlučila vratiti na otok i imati dijete, pa mi je to postao život. Naslijedila sam obiteljski posao koji je majka vodila, s tradicijom dugom više od 40 godina i shvatila sam da mi to omogućuje ravnotežu između obiteljskog i poslovnog života, osobito jer je sve blizu”, nastavila je Ana.
Pročitajte više: Katya Žic Antunović: Krenuli u staroj kuhinji s otpisanim strojevima, a uspjeh okrunili lošinjskim krokantom
Teškoće poslovanja
Unatoč činjenici da je majčin posao već bio uhodan, počeci nisu bili jednostavni.
“Kad sam preuzela poslovanje, tu je još bilo tragova masovnog turizma koji se nama na otoku zapravo ‘događao’ i to nije bilo održivo. Morali smo krenuti drugim putem i tu sam uvidjela da nešto moram mijenjati. Moja vizija nije odmah bila prepoznata, ali s vremenom sam dokazala sebi i drugima da se može. Samo treba biti ustrajan”, objašnjava Ana Pende koja je ostala vjerna ciljevima koje si je zadala, unatoč financijskim teškoćama na koje je na tom putu nailazila.
“Imam 10 – 12 zaposlenika i nažalost, kako je riječ o sezonskom poslu, ne mogu ih zadržati tijekom cijele godine. No, kako nudimo domaće i autohtono, te je riječ o malom obiteljskom poslu, trudim se zapošljavati domaće ljude umjesto strane radne snage. Koliko god je teško, vidim da gosti to prepoznaju i uzvraćaju”, nastavila je Pende.
Kaže kako je poslovni imperativ pratiti promjene na tržištu te uvoditi novitete u skladu sa suvremenim zahtjevima gostiju, osobito u svjetlu činjenice da je konkurencija velika.
Sezonalnost posla kao izazov
“Kroz odrastanje sam navikla na sezonalnost posla i takav način života, no meni dijete od 15 godina kaže da ne želi tako živjeti te ne smatra privlačnim visok intenzitet rada tijekom nekoliko mjeseci, a onda ostatak godine ništa. Ne znam hoće li s vremenom promijeniti mišljenje”, kaže Ana.
Njezina motivacija u nastavku obiteljskog posla pozitivne su kritike koje dobiva od gostiju, a većinom je riječ o ljudima koji se redovito vraćaju.
“Rano otvaram, pa imam predsezonu te kasno zatvaram, pa imam goste u podsezoni. Dodatno, naprijed me guraju moji gosti koji se vraćaju i žele biti dio moje priče. Oduševljava me kad kažu: ‘ Jedva sam čekala da prođe zima da mogu doći k tebi i pojesti to i to jelo’. To su momenti koji čovjeku daju snagu”, zaključila je Ana Pende.
Sadržaj je nastao u sklopu projekta “Žene u turizmu”
Foto: Women in Adria