Svijet betona, armatura i gradilišta tradicionalno je muška industrija, no sve je više žena u građevini, osobito na visokim rukovodećim pozicijama. Na konferenciji Žene u građevini u organizaciji Women in Adria sa sudionicama svoje iskustvo podijelila je i Antonia Serdarušić, voditeljica odjela rudokopa u NEXE grupi.
Žene u građevini na zahtjevnim pozicijama
„Mi smo grupacija koja se bavi proizvodnjom građevinskih materijala, dakle beton, crijep, cigla i cement. Radim u tvornici cementa u Našicama. Inače sam rođena u Bjelovaru. Na studij rudarstva odlučila sam se tek po završetku srednje škole, kad sam znala da želim upisati tehnički fakultet. Ovaj studij mi se činio kao nešto zabavno, a opet drugačije od građevine i arhitekture“, kazala je Serdarušić ističući da je te godine kad je upisala studij na godini bilo oko 50 posto studentica.
„Nakon studija godinu dana nisam mogla pronaći posao jer sam bila odlučna da želim raditi u struci. Na nekoliko razgovora za posao spomenuli su ne samo blatne terene već i prašinu i teške uvjete rada poput vrućine, hladnoće, buke koji su karakteristični za rudarsku industriju. A onda se otvorila prilika u Nexe grupi u koju sam došla kao jedina žena koja radi na terenu“, nastavila je Antonia Serdarušić objašnjavajući da su je na radnom mjestu prihvatili bez ikakvih predrasuda, a pritom je pohvalila mentora koji joj je prenio znanje i uveo je u posao.
Pročitajte više: Gabriela Vukić: Studiram, umjetnica sam i sportašica, no majčinstvo me oblikovalo
Bez predrasuda na terenu
Istaknula je da nije bilo teškoća u suradnji s radnicima na terenu.
„Bageristi, vozači kamiona i drugi stručnjaci naučili su me svemu što me zanimalo o dijelovima strojeva i pogona, tako da nisam imala loših iskustava zato što sam žena. Pretpostavljam da je u početku bilo predrasuda, ali svojim radom te komunikacijom s radnicima i kolegama iz drugih odjela stvorila sam lijep odnos, te mogu reći da zaista nisam osjetila predrasude“, kazala je Serdarušić priznajući da je riječ o teškom i zahtjevnom poslu.
„Radi se na terenu bez obzira je li kiša, sunce ili je hladno i blato je do koljena. Mislim da sam se odlično snašla, kao i moje kolegice s fakulteta koje su također na rukovodećim položajima bez obzira rade li u kamenolomu ili na gradilištu. Često se čujemo i dijelimo iskustva i savjete.“ objasnila je.

Dodaje također kako je presudno uzeti u obzir iskustvo kolega te poslušati dobronamjerne savjete kada ih netko uputi.
Izazovi rada u muškom okruženju
„Kao i u svakom poslu, uvijek postoje izazovi i problemi s kojima se susrećete prvi put. Zato mislim da je dobro imati kvalitetan odnos s drugim kolegama i radnicima koji imaju iskustva te su već imali sličan ili isti problem i voljni su dati savjet kako nešto napraviti i ponuditi pomoć. Tu želim istaknuti najviše timski rad i suradnju.“ istaknula je Serdarušić.
Objasnila je također kako je svjesna da nije svim ženama na rukovodećim položajima u građevinarstvu jednako ugodno i lagano dokazati se.
„Mislim da i dalje postoje predrasude, ali u sve manjoj mjeri s obzirom na to da puno kolegica radi upravo na rukovodećim pozicijama i u rudarskoj i u građevinskoj industriji“, zaključila je.
Sadržaj je nastao u sklopu projekta Žene u građevini.
Foto: Marin Tomaš