Rast od 150 posto u četiri godine: DDL Zagreb kao lekcija iz leadershipa

Tvrtka DDL Zagreb osnovana je 1994. godine, a do danas je prerasla iz malog obiteljskog poduzeća u tvrtku srednje veličine. Najveći je distributer veterinarsko-medicinskih proizvoda, hrane i opreme za kućne ljubimce u Hrvatskoj i regiji. Kako su u samo četiri godine postigli nevjerojatan razvojni skok, na konferenciji Women leadership transforming retail u organizaciji Women in Adria kroz izlaganje je ispričala Ida Šepek, COO iz tvrtke DDL Zagreb.

„U posljednje četiri godine tvrtka je ostvarila impresivan rast od više od 150 posto u konsolidiranim prihodima. Veleprodaja, koja čini srž poslovanja, porasla je za 99 posto, a uz snažnu retail strategiju, uključujući 10 Pet Home Shop trgovina i digitalne B2C platforme (webshop), ostvarena je konsolidirana ekspanzija u Sloveniji i Srbiji“, rekla je Ida Šepek na početku izlaganja.

Ida Šepek
Ida Šepek sudionicama konferencije predstavila je put do uspjeha kroz načela izvrsnosti

Istaknula je kako retail nije samo proširenje poslovanja, već i njegova emocionalna jezgra. S druge strane, Pet Home Shop koncept nije klasična trgovina te nudi veterinarsku ljekarnu i prostor u kojem vlasnici kućnih ljubimaca na jednom mjestu mogu pronaći sve što im je potrebno uz pomoć ljubaznog i stručnog osoblja. Na lokaciji u Maksimiru, uz pet shop i ljekarnu, proširili su svoju uslugu i na grooming salon.

Stručnost i visoka razina usluge

Šepek je istaknula kako ulažu u izgradnju dugoročnih odnosa s kupcima, principalima, ali i suradnicima koje zapošljavaju.

„Naše poslovnice vode stručnjaci, doktori veterinarske medicine, a izgled trgovina prati visoke estetske i funkcionalne standarde. Naša usluga je na visokoj razini i ne možemo si dopustiti da na proizvodima ili lijekovima netko stavi pogrešnu deklaraciju, da na cjepivu bude pogrešna naljepnica ili da ono bude bez temperaturnog režima. Stoga ne zapošljavamo strane radnike,“ objasnila je Šepek ukazujući na nedostatak domaćih stručnjaka koji zadovoljavaju zahtjevne kriterije poslodavca i rastuću važnost primjerenog nagrađivanja zaposlenika.

„Prošla su vremena: ‘Neću te pohvaliti da se ne pokvariš.’ To više ne drži vodu. Potrebno je prepoznati kad ljudi dobro rade i argumentirano ih pohvaliti“, savjetuje Šepek.


Pročitajte više: Menadžerica Neda Vuk Salaba: Odbila sam unaprjeđenje, dala otkaz i idem na Camino


Snaga strateškog vodstva

Magistra ekonomije, kognitivno-bihevioralna mentorica i liderica, Ida Šepek unijela je novu razinu strateškog promišljanja u DDL Zagreb. Kao COO, vodi poslovanje u tri države i snažno naglašava važnost EBITDA rasta, podataka u donošenju odluka i profesionalnog leadershipa.

„U srednji menadžment je došao čovjek iz veleprodaje i preuzeo veleprodajni tim. Nije htio kopirati nikoga i krenuo je raditi svojim načinom. Odabrao je osam 8 principa kojima vodi tim i u kratkom vremenu to je dalo odlične rezultate“, opisala je Šepek nastavljajući kako je u transformaciji tvrtke ključnu ulogu odigrala fleksibilnost vlasnika koji su stručnjacima dopustili da pokažu što znaju bez uplitanja u njihove odluke.Među tim je odlukama bilo i strateško promišljanje o robnim zalihama čije je redefiniranje doprinijelo ubrzanom razvoju kompanije.

„Smanjenjem safety stocka na tri mjeseca, oslobođena su milijunska sredstva koja su prethodno bila zarobljena u robi. Precizno planiranje omogućuje znanje o tjednim potrebama za kamionima i odljevima novca, godinu dana unaprijed“, kazala je Šepek.

Sudionicama konferencije Šepek je predstavila model njihovog poslovanja koji uključuje osam načela izvrsnosti u svim segmentima poslovanja.

„Svaka izvrsnost mora imati ime i prezime. Cilj bez jasnih koraka je samo želja“, poručuje Šepek i kaže da postoje brojna načela izvrsnosti koja su sva ispravna, ali menadžeri bi trebali prepoznati i odabrati ona koja mogu primijeniti u kompanijama koje vode.

Načela izvrsnosti put su do cilja

„Kod nas je tako prvo pravilo: ‘Postavite jasna pravila i ne odustajte’. Svaka kompanija mora imati svoj set pravila i uprava ih komunicira. Kod pojedinaca to može izazvati otpor i razmišljanje: ‘Umanjuju mi komfor zonu, zašto mi to nameću?’ Pojavljuju se mali bojkoti, a osoba koja komunicira pravilo odgovorna je za njegovo provođenje i stoga mora povećati angažman i ne odustati na tom putu“, kazala je Šepek.

Istaknula je kako su menadžeri snažni članovi tima čija stručnost, usredotočenost i znanje omogućuju realizaciju pravila. Nastavila je kako slijedi pravilo u kojem je controlling posao za CEO koji kroz nadzor procesa i razgovor s menadžerima pazi na poslovnu putanju tvrtke. Takvim pristupom štedi se vrijeme, energija i novac te izbjegavaju nepotrebni poslovi i zadaci.

Ida Šepek
Visoka razina stručnosti i usredotočenost na klijenta, smatra Ida Šepek, ključni su u poslovanju

Nastavila je dalje obrazlažući ulogu i važnost zona ugode koje su jednako važne u privatnom okruženju, ali i na radnom mjestu.

„Comfort zone su odličan alat i treba ih komunicirati. Recimo, popularna comfort zona je rad od kuće, ali nijedna kompanija ne želi plaćati satnicu rada da zaposlenik doma kuha i odmara se. Home office omogućuje da ne putujete na posao, nego u udobnosti doma odradite posao za koji smo vas platili. Zato treba jasno komunicirati svaku comfort zonu kao benefit rada u kompaniji. Želimo da se zaposlenik u svom radnom okruženju osjeća ugodno, ali to ne smije narušiti produktivnost“, smatra Šepek.

Dodala je kako je među pravilima koja vode do uspjeha i targetiranje kao metoda koja potiče razvoj kompanije.

„Mi targetiramo sve, a dapače, i nas kao distributere targetiraju naši principali. Ispred nas je stalno mrkva kojoj težimo i to nas gura da budemo kreativni u strategijama i rješenjima koje treba napraviti da se dođe što bliže izvrsnosti“, opisala je Šepek nastavljajući da je EBITDA, financijski pokazatelj kojim se mjeri operativna profitabilnost tvrtke, najvažniji alat kojim se koriste.

„Nadalje, ključna je ispravnost podataka jer uvijek donosimo odluke na temelju činjenica. Osobe koje prikupljaju podatke moraju preuzeti odgovornost za njihovu ispravnost“, otkriva Šepek.

Ida Šepek
Odlučnost u provođenju ciljeva rezultirala je uspjehom

Razrada plana do ostvarenja cilja

Kroz snažnu orijentiranost prema kupcima, DDL Zagreb pametno raspolaže troškovima i ulaže u tržište kroz infrastrukturu, edukacije i ljudske resurse.

„Isto vrijedi i za principale. Radimo sa svjetskim proizvođačima lijekova, hrane i opreme. Mi smo mali distributer u usporedbi s velikim Europskim tržištima, ali pokrivamo preko 90 posto našeg tržišta i principali to cijene u usporedbi s onima čiji je brend zastupljen na 15 posto tržišta“, istaknula je Šepek dodajući kako je za takve rezultate ključna vještina pregovaranja.

„Izvrsnost je nagrada, ali ona počinje odlukom. U samo četiri godine napravili smo izuzetne pomake i svaku izvrsnost nazvali imenom i prezimenom kao cilj. Potom smo sjeli i razradili svaki korak plana do ostvarenja cilja, podijelila je Šepek.

„Iako Retail čini 17 posto ukupnog prometa, on nosi emocionalnu vrijednost i reputaciju tvrtke. Zahvaljujući četiri godine zaredom osvojenim nagradama za web trgovinu (WRA), DDL se pozicionirao kao brend kojem korisnici vjeruju“, a to su potvrdili i dobivanjem oznake „Odabrale mame“, istaknula je Šepek zaključujući kako je DDL Zagreb postavio je visoke standarde u pet shop i veterinarskoj industriji čija transformacija nije rezultat sreće, već odluke, strategije i provedbe.


Sadržaj je nastao u okviru projekta Women leadership transforming retail

Foto: Marin Tomaš

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Irena Jolić Šimović

Revenge quitting: Kad zaposlenici kažu – Dosta je!

Zamislite scenu: sve ide uobičajeno, tim odrađuje zadatke, ciljevi se ostvaruju i odjednom vaš najbolji zaposlenik dolazi i predaje otkaz. Bez...
- Advertisment -