Elon Musk, poznat po svojim vizionarskim, ali često preambicioznim najavama, ima velike planove za svoju neurotehnološku kompaniju Neuralink. Prema informacijama koje je objavio Bloomberg, Musk je investitorima otkrio kako tvrtka do 2031. godine namjerava godišnje ugrađivati 20.000 moždanih implantata, čime bi se generirao godišnji prihod od čak milijardu dolara. Neuralink je do sada prikupio oko 1,3 milijarde dolara ulaganja, a tržišna vrijednost tvrtke procjenjuje se na devet milijardi dolara.

Što su zapravo moždani implantati?
Moždani implantati su neurotehnološki uređaji koje razvija tvrtka Neuralink, s ciljem izravnog povezivanja ljudskog mozga s računalima. Riječ je o sićušnim čipovima koji se ugrađuju direktno u mozak, a pomoću tisuća mikroskopskih elektroda prate i prenose moždane signale. Cilj ovih implantata je dvosmjerna komunikacija: s jedne strane mogu čitati moždanu aktivnost, a s druge strane potencijalno aktivno stimulirati određene dijelove mozga. Takva tehnologija može omogućiti razne primjene, od pomoći osobama s neurološkim oštećenjima, poput paralize, sljepoće, ALS-a ili Parkinsonove bolesti, do napredne komunikacije putem misli, bez govora ili fizičkog pokreta.
Pročitajte više: Elon Musk najavio da će lansirati AI chatbot za djecu, ali tko zna što će ona tamo “sresti”
Velike ambicije i planovi razvoja
Ambicije Neuralinka uključuju otvaranje pet velikih klinika u narednih šest godina, u kojima bi se koristile različite verzije njihovih uređaja za liječenje i komunikaciju putem moždanih signala. Kako piše Quartz tvrtka očekuje da će do 2029. ostvarivati najmanje 100 milijuna dolara prihoda godišnje, izvoditi dvije tisuće operacija godišnje te dobiti regulatorno odobrenje u Sjedinjenim Državama za svoj uređaj koji omogućuje komunikaciju između mozga i tehnologije.
Klinička ispitivanja tek na početku
Unatoč velikom interesu javnosti i ulagača, većina tehnoloških dostignuća Neuralinka još uvijek nije dokazana na široj populaciji. Prva klinička ispitivanja započela su u siječnju 2024., a u travnju je otvoren i globalni registar pacijenata. Do sada je Neuralink javno potvrdio devet uspješnih implantacija, no nijedan pacijent još nije primio čip namijenjen liječenju sljepoće ili Parkinsonove bolesti.
Hoće li se vizija pretvoriti u stvarnost?
Elon Musk, iako slovi kao tehnološki inovator, poznat je i po često neispunjenim obećanjima, od najave pristupačnog obiteljskog Teslinog automobila još 2006. do predviđanja masovne proizvodnje robota ove godine. Ostaje za vidjeti hoće li Neuralink ovaj put doista ostvariti svoje ambiciozne ciljeve ili će se i ova vizija pokazati kao još jedno od obećanja koje nadilazi stvarnost.
Ilustracija: Pixabay, screenshot YouTube, Canva