Ove ‘kodove’ možda koriste vaša djeca. Poduzmite ovih 7 koraka

S obzirom na sve veću popularnost serije Adolescence na Netflixu, otvara se važno pitanje sigurnosti djece i tinejdžera na internetu. Mnogi roditelji nisu svjesni da njihova djeca komuniciraju putem simbola i izraza koji mogu imati dublje, ponekad i zabrinjavajuće značenje, upozorava HAKOM.

Skrivena značenja popularnih simbola i izraza

Djeca i mladi često koriste izraze i emojije koji odraslima mogu izgledati bezazleno, no u određenim online zajednicama oni nose sasvim drugačije konotacije. Evo nekih od njih:

Red Pill (Crvena pilula) označava “viđenje istine” i često se koristi u toksičnim muškim zajednicama kako bi se opisalo “buđenje” prema navodno skrivenim istinama o ženama i društvu. Ovaj termin često je povezan s mizoginim ideologijama. Blue Pill (Plava pilula) koristi se za ljude koji su “slijepi za istinu” ili koji i dalje vjeruju u tradicionalne stavove o rodnim ulogama i odnosima.

Dinamitski emoji znači “eksplodirajuća crvena pilula” i označava osobu koja je postala radikalizirani incel. Grah je dimbol povezan s incel kulturom, ponekad korišten za ismijavanje žena. 100 emoji je povezan s tzv. “80/20 pravilom”, uvjerenjem da je 80% žena privučeno samo 20% muškaraca. Crna rupa simbolizira depresiju, beznađe ili osjećaj gubitka, često korišten u negativnim online zajednicama. Tornado označava kaos ili osjećaj preplavljenosti, ponekad korišten za izražavanje mentalnog stresa.

Žaba je povezana s alt-right i ekstremističkom meme kulturom, posebice likom Pepe the Frog, koji je postao simbol toksičnih online grupa. Orao je simbol ekstremnog nacionalizma, često korišten u desničarskim online zajednicama. Iako se često koristi kao sleng za “to je smiješno” ili “umirem od smijeha” lubanja u određenim grupama može signalizirati nihilizam ili čak samoozljeđivanje.

Također, boje srca imaju različita značenja. Crveno srce znači ljubav, ljubičasto požudu, žuto pitanje “Jesi li zainteresiran/a?”, ružičasto “Zainteresiran/a, ali ne za seks” te narančasto “Bit ćeš u redu”.


Pročitajte više: Zašto svi ovih dana pričaju o seriji Adolescence?


Što roditelji mogu učiniti?

Kako bi zaštitili svoju djecu na internetu, roditelji mogu poduzeti nekoliko ključnih koraka:

  1. Budite znatiželjni, ne sukobljavajte se – Postavljajte otvorena pitanja poput: “Čuo/la sam da neki emojiji imaju različita značenja. Jesi li čuo/la za to?” Održavajte razgovor laganim i nenametljivim.
  2. Stvorite zonu bez osude – Ako se dijete boji kazne zbog iskrenosti, neće se otvoriti. Jasno im dajte do znanja da ste tu kako biste ih slušali, a ne osuđivali.
  3. Dekodirajte zajedno – Pitajte dijete da vam objasni svoj digitalni svijet: što različiti simboli znače i koga prate? Umjesto pretpostavki, postavljajte pitanja.
  4. Podučavajte kritičko razmišljanje – Pomozite djeci da preispitaju online sadržaj. Pitajte ih: “Zašto misliš da neke grupe promoviraju ovu ideju? Tko od toga ima koristi?” Naoružajte ih pitanjima, a ne samo pravilima.
  5. Pratite bez špijuniranja – Otvoreni razgovori učinkovitiji su od tajnog nadzora. Normalizirajte provjeravanje njihovih online prostora kao dio roditeljstva, a ne kao kriznu mjeru.
  6. Budite iskreni o manipulaciji – Objasnite kako toksične online grupe privlače mlade ljude stvaranjem osjećaja posebnosti i ekskluzivnosti.
  7. Izgradite njihovo samopouzdanje izvan interneta – Djeca koja se osjećaju cijenjeno i sigurno u stvarnom svijetu manje će tražiti potvrdu u opasnim online zajednicama.

U današnjem digitalnom dobu, poznavanje jezika interneta ključno je za sigurnost djece i tinejdžera. Roditelji imaju odgovornost informirati se, razgovarati s djecom i educirati ih o potencijalnim opasnostima kako bi im pomogli u donošenju zdravih odluka online.

Foto: Canva / Netflix

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -