Povjesničarka umjetnosti, dr. sc. Nataša Ivančević, dugi niz godina bila je pomoćnica ravnateljice Muzeja suvremene umjetnosti te voditeljica Odjela zbirki i voditeljica Zbirke skulptura u MSU. Na čelo Hrvatskog muzeja turizma imenovana je u travnju ove godine.
„Najveću razliku vidim u karakteru zbirki koje muzej čuva, istražuje i prezentira, no sva moja znanja ću implementirati u smjeru napretka i daljnjeg razvoja Hrvatskog muzeja turizma. Prije mog petnaestogodišnjeg rada u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, do 2010. sam radila petnaest godina u riječkom Muzeju moderne i suvremene umjetnosti. Došlo je vrijeme za promjenu, koja mi je odgovarala jer je Rijeka moj rodni grad“, kazala je Ivančević dodajući kako joj je trenutačno najveći izazov manjak zaposlenika, ali i prostora za smještaj fundusa.
Što je uopće muzej turizma?
Prema podacima Upisnika javnih i privatnih muzeja u Hrvatskoj registrirana je 171 ustanova, a među njima je i Hrvatski muzej turizma. Riječ je o specijaliziranoj nacionalnoj muzejskoj ustanovi koja prikuplja, čuva, istražuje i prezentira materijalnu i nematerijalnu baštinu o hrvatskom turizmu. Nalazi se u Opatiji od osnutka 2007. godine, a smjestio se u najljepšoj opatijskoj vili Angiolina.
Gledajući povijesni kontekst, muzej je upravo ondje s razlogom. Opatija je, naime, kolijevka hrvatskog turizma čiji korijeni sežu u 1884. godinu. Vilu je sagradio riječki patricij Iginio Scarpa u čast svojoj preminulog supruzi, a aristokratska krema onog vremena rado ju je posjećivala posebno jer je nosila status klimatskog lječilišta. Austro–ugarski car Franjo Josip, ban Josip Jelačić i drugi plemići, a poslije pisci, umjetnici, filmske zvijezde i ljudi iz javnog života rado su birali Opatiju kao odredište. Tijekom duge turističke povijesti očuvani su brojni artefakti od kojih su neki danas eksponati u Hrvatskom muzeju turizma.
„Građa je raznorodna te se čuva u šesnaest zbirki a većinom su to radovi na papiru (razglednice, plakati, razne turističke tiskovine i drugo), potom hotelski inventar i oprema, suveniri, fotografije, negativi, likovna zbirka i drugi predmeti. Muzej čuva i dvije značajne donacije – Zbirku obitelji Strozzi – Papandopulo i Zbirku dr. Albina Edera“, objasnila je ravnateljica Ivančević.

Istaknula je da broj posjetitelja varira tijekom godina, a zgrada je tijekom 2022. i 2023. godine bila zatvorena zbog obnove što je utjecalo i na publiku koja se tek od prošlogodišnjeg otvorenja počela vraćati. Posjećuju ih učenici, građani, ali i turisti, a muzejski doprinos se očitava i u doprinosu turizmu.
„Istražena je i prezentirana povijest kupališne arhitekture na Jadranu s kraja 19. i početka 20. stoljeća, koja je gotovo uništena, istraženi su i prezentirani doprinosi liječnika koji su djelovali na tom području i šire, priređene su izložbe o slavnim gostima koji su boravili u Opatiju i o umjetnicima kojima je Opatija bila inspiracija u njihovim likovnim radovima“, ukazuje dr. Ivančević navodeći da su se bavili novijim razdobljima u svjetlu specifičnosti novih društveno-političkih i ekonomskih uvjeta.
„Među ostalima, priređene su izložbe o suvremenom hrvatskom turističkom plakatu, o ruralnom turizmu i brojni drugi projekti, kao i projekti koji su uključivali lokalnu zajednicu. Sve to je važan doprinos kulturnoj ponudi Opatije namijenjene njenim građanima, kao i velikom broju domaćih i stranih turista koji pohode ovu kolijevku hrvatskog turizma“, kaže dr. Ivančević.
Pročitajte više: U jeku izazova prodali stan u centru Zagreba, danas imaju Muzej Uja na Braču, kuću za odmor i 4 zaposlenika
Muzej kao mjesto susreta
Kako bi njihov rad postao vidljiviji, među poslovnim ciljevima je povećanje broja posjetitelja koji će više naučiti o domaćem turizmu, osobito kroz ciljane projekte s drugim muzejima. Iako mnogi muzej doživljavaju kao statično mjesto, ravnateljica Ivančević se ne slaže s tim.
„Muzej vidim kao dinamično mjesto susreta, zabave, učenja i sadržajnog provođenja slobodnog vremena. Muzej je mjesto istraživanja, čuvanja i komuniciranja baštine, ali i mjesto prepoznavanja aktualnih pojava u društvu, koje utječu na širu zajednicu. Program Hrvatskog muzeja turizma u nadolazećem razdoblju osmišljen je kako bi privukao publiku raznovrsnim i zanimljivim sadržajima. Program se tematski nadopunjuje s poznatim opatijskim manifestacijama koje privlače veliki broj posjetitelja“, ukazala je ravnateljica ističući zbivanja kao što su Retro Opatija, Festival čokolade te drugi projekti.

„Otvorili smo izložbu fotografija Damira Fabijanića Deliciously Croatia. Fotografije odabranih detalja kulturne i prirodne baštine, povijesti i sadašnjosti te namirnica i kulinarskih delicija rezultat su njegova dugogodišnjeg fotografskog rada. Najavila bih otvorenje Parka skulptura Ljube De Karine u Brseču 24. svibnja. Ljubo de Karina je kipar iznimnog talenta i osjećaja za rad s prirodnim materijalima, osobito kamenom i drvom, duboko povezan sa svojim mediteranskim korijenima i tradicijskom kulturom zavičaja“, najavila je dr. Ivančević dodajući kako će uskoro otvoriti i veliku izložbu o poznatom bendu Indexi.
Foto: Privatna arhiva, Aleš Suk