VIDEO: Neobičan novi muzej u Abu Dhabiju: Umjetnička djela se mijenjaju i reagiraju na posjetitelje

Poznati po svojim inovativnim djelima na raskrižju umjetnosti, tehnologije i prirode, umjetnički kolektiv teamLab, interdisciplinarni kolektiv umjetnika, programera, inženjera, arhitekata, dizajnera i matematičara osnovan 2001. godine u Tokiju, proširio je svoje izložbe u Japanu, Saudijskoj Arabiji i Kini otvaranjem novog multiosjetilnog muzeja u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
TeamLab Phenomena Abu Dhabi je inovativni umjetnički muzej smješten u Kulturnoj četvrti Saadiyat u Abu Dhabiju, otvoren za javnost 18. travnja 2025. Ovaj prostor od 17.000 četvornih metara nudi jedinstveno iskustvo koje spaja umjetnost, znanost i tehnologiju kroz koncept “ekoloških fenomena” – umjetničkih djela koja se mijenjaju i reagiraju na okoliš i prisutnost posjetitelja.


Digitalni krajolici koji reagiraju na dodir i pokret

Posjetitelji mogu istraživati dvije glavne zone: “Wet Zone” i “Dry Zone”. U “Wet Zone” digitalni krajolici reagiraju na dodir i pokret, stvarajući fluidna iskustva, dok “Dry Zone” potiče interakciju kroz prostore gdje umjetnička djela mijenjaju oblik u stvarnom vremenu.
Arhitektura muzeja, dizajnirana u suradnji s timom teamLab i MZ Architects, omogućuje umjetničkim djelima da se slobodno razvijaju i mijenjaju, pružajući posjetiteljima jedinstveno iskustvo pri svakom posjetu. Smješten je između muzeja Louvre Abu Dhabi i budućeg Guggenheim Abu Dhabi, čime dodatno obogaćuje kulturnu ponudu ove regije.

Prilikom dolaska u teamLab Phenomena, kako piše CNN, posjetitelje dočekuje golema bijela zgrada amorfnog oblika koji je teško opisati. „Došli smo do oblika koji ljudi ne mogu definirati, i upravo to ih privlači“, kaže Tony Abi Gebrayel, partner iz arhitektonske tvrtke MZ Architects, koja je surađivala s teamLabom na vanjskom dizajnu. Fasada zgrade izrađena je od mnoštva jedinstvenih bijelih panela – nijedan nije isti – što doprinosi organskom i asimetričnom dojmu ove građevine.


Kretanje kroz muzej je posebno iskustvo

U „suhim“ prostorima, pod je valovit, jer, kako objašnjava glavni unutarnji arhitekt teamLaba Shogo Kawata, tabani naših stopala nisu ravni i prirodnije se kreću po organskim površinama nego po ravnim. Hodanje po takvom terenu može posjetitelje približiti prirodi.
U „mokrim“ dijelovima posjetitelji izuvaju cipele i čarape, te podižu nogavice kako bi prošli kroz prostore ispunjene plitkom vodom. U nekim instalacijama razina vode se mijenja, što mijenja i udaljenost posjetitelja od digitalno projiciranih umjetničkih djela.


Pročitajte više: Profesorice razbijaju stereotipe o uhljebima: U pub kvizu spojile Šajetu, Pink Floyd i javnu upravu


Kretanje kroz muzej samo po sebi je posebno iskustvo. Svjetlosne projekcije na podovima i zidovima reagiraju na pokrete i prisutnost posjetitelja, pa tako jedna od instalacija u mokrom dijelu, nazvana Floating Microcosms, dočekuje posjetitelje s mirisom zemlje i vode. Riječ je o kolekciji plutajućih mekanih skulptura – takozvanih „Ovoida“ – koje se njišu u vodi do gležnjeva. Kretanjem kroz prostor posjetitelji stvaraju valove koji mogu prevrnuti ove objekte, no oni se brzo vraćaju u uspravan položaj, pritom emitirajući različite boje i zvukove. Posjetitelji ih mogu i gurati, što stalno mijenja izgled instalacije. Kawata, kako piše CNN, želi da posjetitelji dožive „fizička iskustva – da mirišu i dodiruju stvari“ te da „ponesu sa sobom osjećaj koji su imali u tom prostoru“.


Instalacija koja imitira kretanje vjetra

U instalaciji Wind Form, svjetlosne projekcije na neravnom tlu i zidovima imitiraju kretanje vjetra. Kako se posjetitelji kreću, svjetla reagiraju na njih, kao da tijelo ometa prirodni tok vjetra – svjetla se gase tamo gdje stanu, a promjene se u obliku valova šire zidovima.
Toshiyuki Inoko, jedan od osnivača teamLaba, kaže da je ponosan što se njihov muzej nalazi uz važne institucije poput muzeja Louvre Abu Dhabi, galerije Manarat Al Saadiyat, te budućih kulturnih središta poput Guggenheima, Nacionalnog muzeja Zayeda i Prirodoslovnog muzeja.

Izvor: CNN, Youtube

Ilustracije: Screenshot teamLab Phenomena Abu Dhabi

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -