Dolaskom ljeta i visokih temperatura, mnogi od nas žude za slobodom, lagodnim odmorom i što bližim dodirom s prirodom. Za one koji prakticiraju naturizam, ljeto je više od sezone – to je pravo vrijeme za obnovu duha, tijela i povezanosti s okolinom, bez barijera koje stvara odjeća. Topli dani, sunčane plaže, šum valova i mirisi borova pružaju idealne uvjete za prakticiranje naturizma. Bilo da se radi o posjetu naturističkom kampu, osamljenoj plaži ili organiziranom naturističkom resortu, ljeto naturistima nudi priliku za potpuno opuštanje i povezivanje s prirodnim ritmom života.
Sunčanje bez odjeće ima i fizičke i psihičke prednosti. Bez odjeće, koža slobodno diše, upija sunčeve zrake (naravno, uz odgovornu zaštitu od UV zračenja), a tijelo se oslobađa pritiska i stega odjeće. Osjećaj slobode koji dolazi s golotinjom često vodi do smanjenja stresa, većeg osjećaja samopouzdanja i boljeg prihvaćanja vlastitog izgleda.
Naturizam nije samo ljetna razonoda ili oblik odmora
Moderna nudistička praksa vuče korijene još s kraja 19. i početka 20. stoljeća, kada je u Njemačkoj i Francuskoj započeo pokret “Lebensreform” (reforma života). Taj je pokret promicao povratak prirodi, zdravu prehranu, boravak na svježem zraku i – u nekim slučajevima – golo tijelo kao simbol oslobođenja i jednakosti. Prva nudistička naselja pojavila su se u Njemačkoj (npr. Freikörperkultur – FKK, što znači „kultura slobodnog tijela“), gdje se praksa brzo proširila unatoč protivljenju konzervativnijih slojeva društva.
Nudizam je postao popularan širom Europe i SAD-a sredinom 20. stoljeća, ponajviše zbog liberalizacije društvenih normi nakon Drugog svjetskog rata. U Francuskoj, Njemačkoj i Skandinaviji otvoreni su brojni kampovi i plaže koje su podržavale naturističke vrijednosti. Godine 1953. osnovana je Međunarodna naturistička federacija (INF) koja i danas djeluje kao krovna organizacija naturističkih udruga diljem svijeta.
Budućnost naturizma u Europi – Mentalno zdravlje i body positivity
Stéphane Deschênes predsjednik Međunarodne naturističke federacije, je na nedavnom otvorenju 94 godine starog, a sada obnovljenog naturističkog odmarališta “Sunfolk” u Engleskoj, naglasio da naturizam nije hedonizam ni ekscentričnost, već sloboda, prihvaćanje vlastitog tijela i povratak prirodi. Deschênes, kako piše CNN, tvrdi da naturizam pruža oslobođenje od društvenih normi i srama vezanog za tijelo, ali da naturistička zajednica istovremeno ima stroga pravila međusobnog poštovanja i nenasilne komunikacije. To znači da se nagost doživljava kao neseksualna i prirodna, a zajednica njeguje jednakost, solidarnost i ekološku osviještenost.
Budućnost naturizma u Europi ima izazove, ali i potencijal za novi uzlet, tvrdi Deschênes. Naime, neki od izazova su pad članstva u tradicionalnim naturističkim klubovima, starenje članova – većina naturista je srednje ili starije dobi, i manjak raznolikosti – naturistička scena je često demografski homogena (rasno, generacijski i spolno), a osobito pogrešne percepcije naturizma u javnosti, često poistovjećene s erotikom. No, ima i poizitivnih pomaka jer, prema podacima koje je iznio Deschênes, raste interes kod mladih, posebno nakon pandemije – sve više mladih (generacija Z) dolazi na naturističke događaje i lokacije. Mnogi od njih traže oslobađanje od društvenog pritiska i neprirodnih standarda ljepote.
Naturizam u Europi nije u izumiranju, ali se mora prilagoditi novim generacijama – biti inkluzivniji, otvoreniji i fleksibilniji. Stéphane Deschênes i drugi lideri naturističkog pokreta zato rade na modernizaciji naturističkih prostora, uključujući glamping, wellness sadržaje i aktivnosti prilagođene mladima. Naturizam bi, prema Deschênesu, mogao postati važan društveni alat za prihvaćanje tijela, borbu protiv sramote i izgradnju zdravijih zajednica.
Pročitajte više: Sedam knjiga koje bi ovo ljeto trebala pročitati svaka žena, a napisale su ih žene
Hrvatska – jedna od vodećih nudističkih destinacija u Europi
Nekadašnja Jugoslavija bila je jedna od prvih u svijetu koja je službeno priznala i legalizirala nudizam. Već 1934. otvoren je prvi službeni nudistički kamp u Hrvatskoj na otoku Rabu, koji je posjetio i britanski kralj Edward VIII sa Wallis Simpson, što je uvelike populariziralo praksu. Tijekom 1960-ih i 1970-ih, hrvatska obala postala je međunarodno poznata destinacija za nudiste iz cijelog svijeta. Već desetljećima Hrvatska je jedna od vodećih nudističkih destinacija u Europi, s više od 30 službenih naturističkih kampova i FKK plaža, kao što su Koversada, Valalta ili Solaris, uvalama i otocima kao što su Rab, Hvar, Cres i Lokrum (kod Dubrovnika).
U Hrvatskoj je nudizam dopušten na službeno označenim FKK lokacijama. Sunčanje bez kupaćeg kostima na javnim, neoznačenim plažama može dovesti do novčanih kazni ako se netko osjeti uvrijeđenim. Većina nudističkih plaža označena je, a u kampovima se od gostiju očekuje poštivanje pravila zajednice.
Ilustracija: Unsplash