Kao malo poduzeće, oduvijek sam se borila protiv velikih maloprodajnih lanaca koji, zahvaljujući svojim ogromnim budžetima i utjecaju, sve više dominiraju tržištem. Nažalost, više mi nije financijski održivo nastaviti – dio je dirljivog teksta kojeg izvjesna gospođa Lovrić u objavi na Facebooku potpisuje sa svojim suprugom najavljujući prodaju preostale robe butika po niskim cijenama.

Dotaknula se osobnog žrtvovanja te ulaganja u posao, ali i činjenice da je postala baka te se želi posvetiti unucima. Link vodi na internetsku stranicu, tj. web shop butika Lovrić gdje posjetitelje odmah na naslovnici dočeka zagrljeni par dvojca Lovrić ispred svog zagrebačkog butika. Problem je u tome što supružnici Lovrić, kao i butik, zapravo ne postoje.
Nepostojeći butik i prljava prodajna kampanja
“Uvidom u navedeni ‘webshop’ odmah je jasno da je riječ o prevarantskoj stranici jer nigdje nisu navedeni podaci o tvrtki, niti posjeduje bilo kakav social proof (spominjanja u medijima, stvarne recenzije, social profili sa stvarnim pratiteljima itd.)”, za Women in Adria objašnjava Marcel Majsan, predsjednik Udruge eCommerce Hrvatska.
Dodatno, butik Lovrić ne postoji u Fini ni drugim internetskim poslovnim servisima u kojima se obično može pronaći podatke o tvrtkama registriranima u Hrvatskoj. Robu s web shopa može se kupiti karticama, poruka je, no nije jasno tko je prodavatelj.
Pročitajte više: Ne nasjedajte! Stručnjakinja otkriva kako se zaštititi od najčešćih cyber prevara
Poplava lažnih profila i stranica
“Ističemo da je ključno podizanje svijesti potrošača vezano uz sklapanje ugovora na daljinu, odnosno da potrošači prije sklapanja ugovora na daljinu provjere naziv i sjedište trgovca, telefonski broj te adresu elektroničke pošte kao i, primjerice, recenzije u svezi predmetne Internet stanice na tražilicama, a sve u svrhu sigurne kupovine putem interneta”, poručili su iz Državnog inspektorata RH odgovarajući na naš upit. Objašnjavaju da su takve prijevare sve češće upravo zato što uslijed rastuće internetske trgovine prevaranti brzo registriraju domene, najčešće na poslužitelju u trećim zemljama te ih jednako brzo gase.

“Odredbama Zakona o zaštiti potrošača, člankom 60., propisano je da je trgovac dužan potrošače obavijestiti, među ostalim, prije sklapanja ugovora na daljinu na jasan i razumljiv način o svojem nazivu i sjedištu, telefonskom broju, adresi elektroničke pošte. Zaključno, ako nije poznat identitet trgovca, odnosno naziv trgovca koji putem predmetne internetske stranice oglašava i prodaje proizvode, tada se predlaže da potrošači ne sklapaju ugovore na daljinu putem takvih internetskih stranica”, savjetuju iz DIRH-a.
“Vezano uz konkretnu dostavljenu Internet stranicu navodimo da će tržišna inspekcija obaviti istražne radnje na okolnosti sklapanja ugovora na daljinu putem navedene Internet stranice”, dodali su.
Prodaju se nakit, torbice, odjeća…
U Ministarstvu unutarnjih poslova pak kažu da ne mogu komentirati konkretan slučaj.
“U provođenju konkretnih kriminalističkih istraživanja, policijski izvidi su tajni, sukladno članku 206.f Zakona o kaznenom postupku”, odgovorili su na upit o ovoj i sličnim internetskim stranicama.
Naime, sporni Lovrići nisu jedini takav slučaj. Ciljajući na empatiju i dobrodušnost pojedinaca, kroz slične oglase nude se nakit i torbice te razni drugi artikli.

“Evo nekoliko onih koje smo dosad otkrili i provrtjeli kroz naš servis: lucienzagreb.com (domena registrirana 25. 3. 2025.), moda-zagreb.com (domena registrirana 7. 4. 2025.), novir-moda.com (domena registrirana 11.4.2025.)”, otkriva Majsan.
Većina kupaca u početku vjerojatno neće primijetiti da nije riječ o stvarnim ljudima, nego o planski generiranim profilima koji koriste fotografije stock servisa stavljajući u prvi plan izmišljene sudbine.
Provjera preko antiscam servisa
“Predlažem da svaki webshop na kojem prvi put kupujete provrtite kroz naš antiscam servis i provjerite rizike. Iako vam nijedan alat neće 100 posto sigurno pokazati je li neka stranica sigurna, naš alat će vas barem upozoriti na oprez. Osim toga, ovaj alat vam omogućuje da na jednostavan način vidite kada je domena (naziv webshopa) registrirana”, savjetuje Majsan nastavljajući kako je na sučaju butika Lovrić odmah jasno da je riječ o prijevari jer je domena registrirana prije nekoliko dana, a u tekstu se kupce poziva na rasprodaju artikala proizvedenih u obiteljskom biznisu s tradicijom.
“Najgore od svega je što prevaranti mogu koristiti i deep fake tehnologiju te imitirati glas ili čak simulirati video poziv osobe koja je poznata kupcu i u koju ima povjerenje. Tako uspiju nagovoriti žrtve da im daju podatke s platne kartice ili čak pošalju novce. Tragično je da samo 0,05 posto takvih prijevara završi na sudu, što čini tek jedan od čak dvije tisuće slučajeva prevare”, kaže Majsan ukazujući na ozbiljnost situacije.
“To je glavni razlog zašto udruga eCommerce Hrvatska pokreće Safe Shop portal na kojem će kupci od svibnja moći saznati sve informacije o aktualnim prevarama i mogućnostima zaštite, a ujedno će na jednom mjestu moći i provjeriti je li neki webshop siguran”, zaključio je Majsan.
Foto: Privatna arhiva, Screenshot Facebook, Canva