Ova transakcija potvrđuje da se iz Hrvatske i regije mogu graditi istinski globalni brendovi, čak i u jednoj od najkonkurentnijih industrija poput zabave“, poručuje za Women in Adria Slaven Kordić, Managing Partner u zagrebačkoj tvrtki Invera Equity Partners, povodom nedavnog izlaska njihovog PE fonda iz Muzeja Iluzija, odnosno Metamorfoze koja upravljački stoji iza tog hrvatskog brenda.
O exitu iz Muzeja Iluzija i američkoj akviziciji
Prošlog je tjedna, naime, objavljena vijest o strateškoj akviziciji Muzeja Iluzija, odnosno ulasku američke investicijske kuće Brightwood Capital Advisors. Iznos nije objavljen.
„Zajedno s osnivačima, Invera je tijekom pet godina aktivnog partnerstva pomogla izgraditi Muzej Iluzija od male lokalne tvrtke u globalnu kompaniju s više od 600 zaposlenih i snažnom prisutnošću na američkom tržištu. Posebno je značajno da je američkom private equity fondu prodan edutainment brend, a ne softverska ili tehnološka platforma, što je iz ovog dijela Europe iznimno rijetko“, naglašava u Kordić u odgovoru na naše pitanje oko ovog zapaženog exita na domaćem tržištu.
Invera je, inače, kriz svoj PE fond uložila i u tvrtke Kompare, Entrio te Marles.
Pročitajte više: Novi planovi za uspješni hrvatski brend Muzej iluzija: Što donosi američki većinski vlasnik
Prekretnica za Inveru i PE industriju u regiji
Prvi Muzej Iluzija otvoren je 2015. godine, a i nakon akvizicije, kako je objavljeno, globalno sjedište društva ostaje u Zagrebu, dok operativni centar za američko tržište nastavlja djelovati u Scottsdaleu u Arizoni. Tomislav Hlupić, financijski direktor, prošloga je tjedna izjavio da im ulazak investicijskog partnera kao što je Brightwood omogućuje da ubrzaju međunarodno širenje, dodatno ulažu u inovacije i infrastrukturu te nastave graditi poziciju vodećeg svjetskog brenda u području iskustvene zabave, uz očuvanje njihova poslovnog modela i identiteta.
Kordić pak napominje da tu transakciju vidi kao prekretnicu ne samo za Inveru, već i za cijelu private equity industriju u regiji.
Podrška poduzetnicima za iskorak i rast
„Iskustvo koje smo stekli kroz razvoj Muzeja iluzija danas koristimo kao temelj za podršku poduzetnicima koji žele napraviti iskorak na međunarodna, uključujući i američko tržište“, ističe Kordić.
Zasad ne komentira potencijalne iduće investicijske „mete“. Krajem listopada prošle godine je u medijima bilo objavljeno da EBRD razmatra ulaganje do 30 milijuna eura u planirani Invera Private Equity Fund II, fond ukupne vrijednosti 200 milijuna eura.
Kako je na prošlogodišnjoj konferenciji WiA rekla Zrinka Vuković Berić, članica Uprave Invera Equity Partnera, u regiji ima puno prilika, no put od ideje do realizacije akvizicije dug je i složen. “Ključno nam je prepoznati firme s velikim potencijalom rasta i vlasnike spremne na partnerstvo“, rekla je.
Foto: Muzej Iluzija, Invera, Canva























