Majka sam četvero djece i trenutačno sam na porodiljnom s četvrtim djetetom koje sam rodila prije mjesec i pol. Za mene to povećanje značajno mijenja kućni budžet jer mi sad omogućuje godinu dana pune plaće. U ovo vrijeme svaki euro mnogo znači jer su troškovi zaista veliki, tako da će se to itekako odraziti na naš kućni budžet – kaže Ana Bedeković (36) iz Zagreba za Women in Adria.
Ona je među 48.000 ljudi kojima od danas počinje isplata rodiljnih naknada po novom Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama donesenom u ožujku. To znači da će žene na porodiljnom dopustu na račun dobiti naknadu u iznosu pune plaće, najviše 3000 eura. Prije donošenja novog zakona naknada je tijekom prvih šest mjeseci rodiljnog dopusta bila u iznosu pune plaće, a nakon toga je bila ograničena na do 995 eura.

Puna plaća na porodiljnom dugo je na dnevnom redu
Upravo je to imala na umu udruga Obitelji 3 plus kad je prije tri godine istom ministarstvu i Vladi predlagala promjene dotadašnjeg zakona koji je punu plaću predviđao samo za prvih šest mjeseci rodiljnog dopusta.
“Jako smo zadovoljni što su konačno prihvatili naše prijedloge iz 2022. godine, osobito kad je riječ o načelu retroaktivnosti koje obuhvaća sve korisnike mjere koje je zatekao novi zakon, pa se ne može više dogoditi da netko tko je rodio 28. veljače nema prava, dok netko tko je rodio 1. ožujka ostvaruje pravo na punu plaću”, kaže Đurđica Mostarčić, dopredsjednica udruge Obitelji 3 plus te dodaje kako ipak nisu u potpunosti zadovoljni kad je riječ o obiteljima s više djece.
Naime, za treće i svako sljedeće dijete žena može koristiti produljeni porodiljni dopust u trajanju do tri godine. U tom slučaju, prvih godinu dana ima pravo na isplatu pune plaće, no nakon toga tijekom slijedeće dvije godine naknada pada na 803,42 eura.
Pročitajte više: ‘Toliko se priča o demografiji, a država ti se smije u lice’ – paušalne obrtnice o sramotno niskim rodiljnim naknadama
Za produljeni porodiljni naknada i dalje manja od plaće
“Novi zakon donosi uvećanje za više od 200 eura u odnosu na prethodno razdoblje, ali i dalje to nije puna plaća. S jedne strane govorimo o demografiji, a s druge strane kao da se na neki način kažnjava obitelji s više djece”, kaže Mostarčić.
S povećanjem naknada slažu se i u udruzi Roditelji u akciji – Roda.
“Pozdravljamo povećanje rodiljnih i roditeljskih potpora jer se za pravednije i dostojnije naknade zalažemo više od 20 godina. Vjerujemo da će delimitiranje naknada, kao i povećanje potpora nezaposlenim i samozaposlenim majkama izravno pomoći obiteljima koje uslijed rasta cijena i sve većih financijskih opterećenja na obitelji sve teže mogu djeci priuštiti i osnovne stvari”, kaže Ivana Zanze, izvršna direktorica udruge Roditelji u akciji – Roda.
“Prema istraživanju koje je udruga Roda provela u listopadu 2024. u suradnji s agencijom Ipsos, gotovo polovica roditelja u Hrvatskoj ima poteškoće s pokrivanjem osnovnih životnih troškova, hrane, režija i odjeće, a trećina roditelja ima poteškoće s pokrivanjem troškova jaslica, vrtića i školskih potrepština. U istom istraživanju građani su povećanje rodiljnih i roditeljskih potpora, kao i druga financijska prava roditelja, naveli kao najznačajnije mjere kojima bi država trebala osigurati podršku obiteljima”, ističe Zanze.
Dodatne mjere za očeve
Novim zakonom se produljuje i plaćeni očinski dopust na 20 radnih dana nakon rođenja ili posvojenja djeteta ili 30 dana ako je riječ o blizancima.
“Nadamo se da će ova mjera potaknuti i veći broj očeva da koriste svoje pravo na roditeljski dopust. Ističemo i potrebu za korigiranjem prava na roditeljski dopust za očeve koje trenutačno u Hrvatskoj ovisi o radnom statusu majke, što je nepravedno i diskriminatorno. Ako otac želi koristiti roditeljski dopust, a majka nije zaposlena, on nema pravo na naknadu – pa tako neće imati ni pravo na ovu povećanu mjeru. To je sustavno obeshrabrivanje očeva u preuzimanju brige za djecu i suprotno je zahtjevima europskih direktiva za ravnopravnijim društvom i usklađivanjem privatnog i poslovnog života”, upozorila je Zanze.
I dalje neriješen status paušalnih obrtnica
Dodatno, među nedostacima novog Zakona je i dalje neriješeni status paušalnih obrtnica. U toj se vrsti poslovnog subjekta koji nije u sustavu PDV-a plaća paušalni porez na dohodak na temelju godišnjih prihoda razvrstanih po razredima. Najniži je razred s prihodima do 11.300 eura, a najviši do 60.000 eura. Najčešće je riječ o malim biznisima u kojima se obrtnice nerijetko bore da uspiju platiti doprinose za najniži prag.
“Međutim, među njima su i one sa značajnijim prihodima. One su do sad bile diskriminirane jer su im naknade bile mizerne, a novim Zakonom su izjednačene s nezaposlenim majkama te naknada sad iznosi 701,89 eura. Za neke od njih to je daleko ispod prihoda koje ostvaruju, iako kao obrtnice nemaju plaću”, objašnjava Ivana Matić, osnivačica i CEO Women in Adria te članica Upravnog odbora udruge Glas poduzetnika.
Također, valja znati da odlaskom na porodiljni dopust žene moraju zamrznuti paušalni obrt, no to ne znači da nemaju troškove poslovanja vezanih uz hladni pogon, najam, režije i ostale troškove.
“U siječnju smo imali sastanak s predstavnicima u ministarstvima rada i gospodarstva i predložili da se mikro poduzetnicama koje posluju u svim pravnim oblicima od tri do pet zaposlenih, što je najranjivija skupina obrtnika, pomogne u:
- Financiranju troškova čuvanja djece– ovakvu mjeru smo imali već 2016 godine i u potpunosti je iskorištena, te je znanstvenik Stjepan Srhoj je dokazao da ovakve mjere daju razultate. Vrtić financira nekoliko gradova u RH, no jako je teško ići od općine do općine i uvjeravati ih da to uvedu. Podrška od države bi to riješila na puno lakši i efikasniji način
- Financiranju troškova poslovanja tijekom rodiljnog dopusta
- Financiranju troškova edukacije tijekom i nakon rodiljnog dopusta
Obzirom da rodiljna naknada trenutno iznosi 700 eura, UGP i WiA i dalje smatraju da rodiljna naknada treba biti u skladu mjesečnim primanjima poduzetnica te smo predložili da se mjere odnose na sve, bez obzira na godine poslovanja, a ne samo za početnice. Još uvijek nismo dobili odgovor na ovaj prijedlog.” – istaknula je Matić.
Jednokratna naknada za dijete
Novim zakonom se povećava i jednokratna naknade za rođeno dijete te se udvostručuju s 309 na 618 eura. Razliku će dobiti i oni koji su mjere iskoristili unazad šest mjeseci.
Ministar je najavio i kako su u izradi zakoni drugih resora koji će omogućiti veću sigurnost obitelji i poticanje demografije u smislu zakona koji će regulirati bolovanje tijekom trudnoće te dječji doplatak.
Foto: Privatna arhiva, Freepik, Canva