„Tko ti kuha kad si na gradilištu?“ – inženjerka Petra Dobranić ima odgovor na to i još puno više

Građevinarstvo je u Hrvatskoj tradicionalno muški sektor, no posljednjih godina raste broj žena u toj industriji. Prema dostupnim podacima Državnog zavoda za statistiku, one čine oko 10 posto zaposlenih, većinom u administraciji, projektiranju i inženjerskim poslovima, dok ih je vrlo malo među fizičkim radnicima na gradilištima.
Žene se i dalje suočavaju s predrasudama, sporijim napredovanjem u karijeri i izazovima u usklađivanju poslovnog i privatnog života. Unatoč tome, sve više mladih žena upisuje tehničke fakultete, a poduzeća i strukovne udruge sve češće provode inicijative za veću ravnopravnost.
Iako je put do potpune ravnopravnosti dug, promjene su vidljive i žene sve više zauzimaju svoje mjesto i u građevinarstvu.

Razbija stereotipe o ženama u građevini

Petra Dobranić, mag.ing.aedif. inženjerka gradilišta iz firme MDK građevinar je za Women in Adria ispričala kako se odlučila svoj karijerni put krojiti na terenu, među strojevima, nacrtima i betonskim temeljima. Od prvih koraka na gradilištu do samostalnog vođenja velikih projekata, njezina priča inspirira, razbija stereotipe i pokazuje kako strast prema poslu može nadvladati prepreke, predrasude i očekivanja okoline. Trenutno vodi izgradnju proizvodne hale s uredskim prostorom u Lekeniku u svojstvu glavnog izvođača za MDK građevinar.

“Za Građevinski fakultet i samo zanimanje građevinara sam se odlučila jer mi se oba roditelja bave građevinom, tata me kao malu često vodio na gradilište, uvijek sam mu pomagala nešto izmjeriti i to mi je ostalo kao uspomena za cijeli život. Svidjela mi se činjenica da sudjelujem u stvaranju nečeg trajnog što će ostati za buduće generacije i da nakon završenog projekta vidim plod svoga rada”, ispričala nam je Petra Dobranić.

Kako kaže, svaki dan na gradilištu je drugačiji, nikada nije dosadno ili monotono, uvijek postoje neki izazovi, a svaki problem zahtjeva novi pogled na situaciju i razmišljanje van okvira. Svaki dan nauči nešto novo, dodaje, upoznaje nove ljude, njihov način razmišljanja i bogatija je za novo iskustvo.

Karijerni put inženjerke na terenu


“Nakon završenog diplomskog studija na Građevinskom fakultetu u Zagrebu, znala sam da želim raditi na gradilištu jer me uvijek privlačila ta dinamika i činjenica da sudjeluješ u stvaranju građevine te tako počinje moj put inženjerke na gradilištu”, kaže. Njen prvi posao bio je vezan uz niskogradnju, a nakon toga se zaposlila kao pomoćna inženjerka gradilišta. Uz mentorstvo starijih i iskusnijih kolega učila je kako se vodi gradilište te položila stručni ispit kako bi ga mogla voditi samostalno.


Pročitajte više: Samo za članice WiA dostupna su korisna predavanja, radionice i savjeti liderica


Izazovi i stvarnost

Tijekom karijere susretala se s dosta izazova, a jedan od njih je odlazak u Njemačku gdje je radila kao inženjerka za hrvatskog izvođača koji u Njemačkoj izvodi armirano betonske radove. “Iako mi rad na terenu nije bio stran, ipak se radilo o drugoj državi i malo drugačijem principu rada i bilo je potrebno prilagoditi se situaciji”, priča i dodaje kako se trenutno također susreće s većim izazovom u karijeri, a to je da prvi puta samostalno vodi gradilište.
Većina izazova s kojima se Petra Dobranić susrela na terenu je, prema njenim riječima, činjenica da je muškarcima ponekad teško prihvatiti ženu kao autoritet i onoga tko donosi stručne odluke te upravlja cijelim gradilištem. Također, često joj se postavlja ono klasično pitanje „a tko ti doma kuha i sprema kada si ti na gradilištu“. Tu treba biti karakter, znati da posjeduješ znanje i vjerovati u sebe i ne dati se pokolebati, nego ići dalje i dokazati im da nisu u pravu što sumnjaju, kaže.

“Na početku moje karijere postojao je veliki otpor prema ženama na gradilištu jer nisu bile tako česte i pogotovo što sam bila jako mlada, tek izašla s fakulteta”, otvoreno kaže, ali dodaje kako se vremena mijenjaju te se tako mijenja i otpor prema ženama. Iznimaka će, kaže, uvijek biti, posebno među „starom gardom“ radnika, ali većina muškaraca sluša i poštuje te je nekad više spremna pomoći s obzirom na to da si žena. “Mislim da tu nekad pomaže i ‘ženski’, nježniji pristup, pa muškarcima lakše padne kad krenemo ‘zapovijedati’ po gradilištu”, iskreno priznaje ova mlada inžinjerka.

Balans između poslovnog i privatnog

Svaka se žena, neovisno o branši u kojoj radi, susreće i s izazovima usklađivanja poslovnog i privatnog života. Na naše pitanje kako ona usklađuje poslovni i privatni život, kaže da ima veliku podršku partnera koji razumije njen posao, shvaća da nekad treba ostati raditi prekovremeno te da postoje i radni vikendi, kada treba završiti gradilište u roku, te zna koliko joj znači uspješan završetak gradilišta. Kako kaže, uvijek joj je spreman pomoći i uskočiti što se tiče privatnog dijela. Također, naglasila je i da njen poslodavac razumije da, osim poslovnih, postoje i privatne obaveze i izlazi joj u susret kako bi joj omogućio balans između oba svijeta.
“Trenutno navigiram između vođenja gradilišta, organizacije svog vjenčanja i profesionalnog usavršavanja na području BIM-a, svaka od tih obaveza zahtjeva i vrijeme i punu pažnju, ali uz dobru organizaciju i žrtvovanje malo sna, sve se stigne”, poručuje Petra Dobranić.


Sadržaj je nastao u suradnji s Hrvatskom komorom inženjera građevinarstva.

Foto: Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

„Tko ti kuha kad si na gradilištu?“ – inženjerka Petra Dobranić...

Građevinarstvo je u Hrvatskoj tradicionalno muški sektor, no posljednjih godina raste broj žena u toj industriji. Prema dostupnim podacima Državnog zavoda...
- Advertisment -