Jeste li bili do Pompeja? Evo nekoliko savjeta za obilazak, a potom i uživanje uz Tirensko more

Zaljubljenici u Italiju ne skrivaju oduševljenje svakom od 20 regija koje se razlikuju pejzažem, domaćim delicijama, životnom filozofijom i jedinstvenim duhom. Gdje god krenuli, oduševit ćete se gostoljubivošću kraja i specifičnostima, a to vrijedi i za jug. Administrativno i za ljubitelje sporta nogometno središte Kampanije je Napulj od kojeg ceste voze u nekoliko sjajnih destinacija koje ne treba propustiti ako se nađete u blizini, makar kao destinaciju za jednodnevni izlet.

U obalnom dijelu regije bave se turizmom, dok se u unutrašnjosti bave poljoprivredom. Ravnica u podnožju vulkana spaja niz manjih mjesta u jednu veliku njivu podijeljenu plastenicima, a Pompeji su kao arheološki centar najveća turistička meka. Iako postoji uređeni parking, mi smo odabrali platiti djedici u privatnoj kući koji nas je pustio u svoje dvorište nasuprot glavnog ulaza u Pompeje.

Životi zarobljeni u trenutku katastrofe

Pompeji su stradali 79. godine u velikoj erupciji Vezuva. Uz snažnu eksploziju rasprsnuo se čep kratera, ono što se danas vidi kao dio vrha koji nedostaje. Pompeje nije zatrpala lava, kako se voli prikazivati u hollywoodskim filmovima, nego vulkanski pepeo praćen kišom sitnog kamenja. U Pompejima je u tom trenutku živjelo oko 20.000 ljudi, a većina ih je poginula zbog otrovnih plinova te su ostali zatrpani vulkanskim pepelom koji je sravnio grad u svega nekoliko sati zaledivši život ondje.

Stoga je ulazak u grad nalik ulasku u kriptu u kojoj svakim korakom narušavate vječni počinak onih čiji su snovi zaustavljeni tog dana. Teško je ne osjećati strahopoštovanje ulazeći u svaki od tih domova kako bih proučila njihov način života, običaje, navike. U suštini, malo se toga promijenilo do danas. Bogati su građani imali na raspolaganju raskošne vile čije su zidove krasile freske te su uživali u uređenim vrtovima ili se zabavljali u termama i javnim kućama. Svećenici, trgovci, pekari, glumci… Svi su skončali na isti način.

Italija
Arheolozi još iskapaju kuće u Pompejima u kojima je ostala savršeno očuvana unutrašnjost

Onuda prolaze i brojni turistički vodiči s grupama, pa ako pronađete nekoga tko govori jezikom koji razumijete, možete doznati razne manje poznate detalje ili obratiti pozornost na neki detalj koji biste možda preskočili kad lokaciju obilazite sami.

Kako se iskopine Pompeja danas prostiru na više od 12 kilometara, na ulazu obavezno uzmite kartu s rasporedom ulica i označenim lokalitetima. Na ulicama su još ostali očuvani kolotrazi, udubljenja u kamenu koje su utisnuli kotači kola.

Na više mjesta su na raspolaganju slavine s besplatnom pitkom vodom, što dobro dođe kako dan odmiče. Ipak, samo jedan dan na kraju nije dovoljan za detaljnije istraživanje, osobito ako imate uz sebe tinejdžera koji je nesretan što se bavite glupim kamenjem umjesto bilo čim drugim. Nakon cjelodnevnog istraživanja, vraćamo se u Scafati kako bismo se odmorili za poslasticu koja nas čeka sljedećeg dana – Amalfi.


Pročitajte više: Inspiracija za sljedeće putovanje do Italije – bajkovita mjestašca, vinogradi i festivali


Uživanje u suncu, moru i ljetu

Do Amalfija možete obalnom cestom iz Scafatija ili pak izravno preko brežuljka u polusatnoj vožnji krivudavom cesticom. Na drugoj strani brda i s početkom spuštanja prema Amalfiju pogled vam plijene brojni nasadi limuna. Limun je inače zaštitni znak regije, a glavni proizvod im je limoncello. Naziv je zaštićen. Cijelim putem gotovo da i nema komadića zemlje na kojem nisu posađeni limuni, a ima ih toliko da čak padaju po cesti.

U skladu s preporukama i recenzijama onih koji su već bili tamo, poslušali smo savjete i nismo pokušavali automobilom doći do središta Amalfija nego smo se birali parking u javnoj garaži malo izvan grada. Najprije su nas zaustavili i rekli da nema više slobodnih mjesta u garaži, no bili smo uporni i rekli da ćemo pričekati da se oslobodi, pa su nas nakon 10 minuta čekanja ipak uspjeli smjestiti. Da se to nije dogodilo, vjerojatno Amalfi nikad ne bismo vidjeli jer je zaista nemoguće pronaći parkirno mjesto u gradu, kako smo se naknadno uvjerili. Ostavivši auto u garaži, dugačkim pješačkim tunelom kroz stijenu došetali smo do središta grada.

Italija
Predivan pogled na kućice Amalfija ostavlja bez daha

Amalfi je obalni gradić uz Tirensko more na prvi pogled sličan našim dalmatinskim destinacijama, osim što je dijelom uklesan u stijenu. Uske i zbijene uličice štite kuće od bure, a sav život odvija se na nešto široj glavnoj ulici koja vodi od obale u unutrašnjost. No, unatoč tim uskim uličicama, vlasnici restorana i kafića pronašli su način da nesmetano posluju, a iskoristili su doslovno svaki kvadrat.

Suveniri, turisti i detalji za pamćenje

Na glavnoj ulici načičkale su se trgovine sa suvenirima, ali i delicijama na bazi limuna koje proizvode lokalci. Limoncello, čokolada od limuna, tvrdi bomboni od limuna, žele bomboni od limuna… Glavna je atrakcija među turistima precijenjeni sorbet od limuna koji dobijete poslužen u naravno, velikom limunu koji ćete sami izabrati iz ponuđenih u košari. Cijena je od 8 do 15 eura, a također, ondje ne vraćaju kusur. Nisu ni osobito ljubazni i stječe se dojam da baš ne uživaju u navali turista koji neumorno mile posvuda. Pržene lignje, brzi snackovi, krumpirići i uobičajeni slani zalogaji također su u ponudi.

Italija
Katedrala u Amalfiju stisnula se među kuće uklesane u stijene

Na vrhu glavne ulice nalazi se simpatični muzej papira u kojem ćete doznati sve o načinu proizvodnja papira, no ondje nije gužva i turisti se radije zadržavaju uz more. Za nas se to pokazalo kao sretna okolnost jer kroz muzej možete ići isključivo uz vodiča koji je u cijeni karte, a mi smo bili jedini posjetitelji u predviđenom terminu tako da smo imali osobnog vodiča. Povratkom do središta prošli smo i pored gradske katedrale posvećene svetom Andriji gdje turisti uživaju u okrepi – duhovnoj i fizičkoj.

Kako je nama posjet Pompejima bio prioritet, a Amalfi usputna stanica, nismo se razočarali. Za one kojima je o fokusu uživanje u pejzažu i putuju automobilom, valja skoknuti i do Positana, Ravella, Furore i drugih obližnjih gradića koje smo ovog puta propustili – do prve sljedeće prilike.


Foto: Privatna arhiva, Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -