U Hrvatskoj je trenutačno oko 75.511 nezaposlenih ljudi, a dio njih čine i teško zapošljive skupine koje uključuju starije radnike, manjine, osobe s invaliditetom i – žene.
„Jedan od većih problema na tržištu rada u Hrvatskoj jest stopa zaposlenosti žena, jer tek 60 posto žena u dobi od 20 do 65 godina radi i po tome smo treća najlošija zemlja u Europskoj uniji“, kazao je prije godinu i pol guverner Hrvatske nacionalne banke Boris Vujčić ukazujući na poraznu statistiku. Do danas se situacija nije bitno promijenila.
„Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, ako gledamo višegodišnji prosjek (2018.-2022.) zastupljenost žena na tržištu rada iznosi 46,2 posto. Usprkos visokoj zastupljenosti, žene su i dalje manje zastupljene kada govorimo o visoko plaćenim pozicijama, upravljačkim ulogama i STEM sektorima. Hrvatska u tom pogledu prati trendove EU, gdje se aktivno radi na poticanju rodne ravnoteže, ali su rezultati često spori i neujednačeni među industrijama“, objasnila je Ema Buković, Senior HR Consultant, SELECTIO Grupa.
Riječ je o stručnjakinji na području ljudskih potencijala koja je karijeru započela prije 20 godina u financijskoj grupaciji u ulogama vezanima uz edukaciju i razvoj zaposlenika, a potom je preuzela ulogu HR Partnera te eksperta za organizacijski razvoj.
„Danas, kao dio Employer Partner tima i u ulozi Senior HR konzultantice, imam priliku svoje iskustvo dijeliti sa širom HR zajednicom i istovremeno učiti o raznolikim pristupima i izazovima s kojima se susreću tvrtke u različitim industrijama. Upravo ta razmjena znanja i kontinuirano učenje ono je što me dodatno motivira i profesionalno ispunjava“, kazala je Buković.
SELECTIO Grupa i misija smanjivanja rodne razlike u plaćama
SELECTIO Grupa najveća je hrvatska grupacija za savjetovanje u ljudskim potencijalima koja djeluje kao jedno mjesto za sve HR usluge. Iako je najpoznatiji po uslugama za potragu talenata, selekciju, testiranje i assessment SELECTIO je kroz certifikat Employer Partner proveo preko 20,000 evaluacija HR sustava u nekima od najuspješnijih organizacija čime je značajno utjecao na podizanje kvalitete radnih kruženja.
„Također, kroz projekt Equal Pay Champion započeo je misiju smanjivanja rodne razlike u plaćama koju su popratili i brojni uspješni poslodavci, a istovremeno je kroz brojne razvojne programe educirao preko 15,000 menadžera, timova i HR stručnjaka. U SELECTIO Grupi fokus je na pružanju tailor-made rješenja koja odgovaraju stvarnim potrebama tržišta i klijenata s naglaskom na kontinuirano podizanje kvalitete HR-a izgradnju kvalitetnih radna mjesta širom regije“, istaknula je Ema Buković.
Unazad desetak godina povećao se udio žena s visokim obrazovanjem, pa naša sugovornica vjeruje kako će to doprinijeti postizanju rodne ravnoteže.
„Prema popisu stanovništva iz 2021. godine, među osobama u dobi od 25 do 34 godine, čak 51 posto žena ima visoko obrazovanje, dok je kod muškaraca u istoj dobnoj skupini taj udio 33 posto, što će u određenoj mjeri sigurno utjecati na rodnu strukturu talent i succession poolova u organizacijama. Već sada svjedočimo da u nekim tradicionalno muškim industrijama imamo trend porasta žena na visokospecijalističkim i bolje plaćenim poslovima, što pratimo kroz procjene praksi u kompanijama u sklopu certifikacijskog procesa za Equal Pay Champion koji je usmjeren upravo na prepoznavanje i davanje priznanja kompanija koje aktivno rade na osiguravanju jednakih prilika za sve, neovisno o rodu ili bilo kojem drugom irelevantnom čimbeniku“, kaže Buković.
Pročitajte više: Stručnjakinje za ljudske resurse: Nova direktiva o transparentnosti plaća – korak prema ravnopravnosti
Neusklađenost na tržištu rada
S druge strane, stanje na tržištu rada pokazuje sve veću neusklađenost potreba i zahtjeva poslodavaca s vještinama potencijalnih zaposlenika.
„S jedne strane imamo velik broj kandidata s općim, tradicionalnim obrazovnim usmjerenjima i iskustvom u administrativnim i operativnim funkcijama. Takvi profili, iako često donose snažne radne navike i pouzdanost, nerijetko ne odgovaraju na nove potrebe tržišta. S druge strane, poslodavci danas traže kandidate koji mogu odgovoriti na izazove digitalne transformacije, kompleksnijih radnih uloga i sve bržih promjena u poslovnim modelima“, objasnila je Buković ističući kako je fokus na specijaliziranim znanjima, digitalnim i analitičkim vještinama, sposobnostima brzog učenja, radu u agilnim timovima te spremnosti na preuzimanje odgovornosti i vođenje.
Buković dodaje da upravo ta razlika između „klasičnih“ profila i potreba modernih organizacija stvara jaz koji zahtijeva aktivan pristup – kroz cjeloživotno učenje, prekvalifikacije i snažnije povezivanje obrazovnog sustava, tržišta rada i poslodavaca. To vrijedi i za žene na tržištu rada.
„Uspješnije zaposlenice nisu nužno one s ‘idealnim’ početnim profilom, već one koje aktivno rade na svojoj prilagodbi tržištu. Pokazuje se da najveći uspjeh imaju one koje uspiju prepoznati promjene u poslovnom okruženju i pravovremeno nadograditi svoje kompetencije – bilo kroz nove tehnologije, poslovno razmišljanje ili razvoj ključnih mekih vještina poput komunikacije, suradnje, prilagodljivosti, emocionalne inteligencije i rješavanja problema“, kazala je HR stručnjakinja govoreći o ženama na tržištu rada.
„Također, zaposlenice koje razumiju vrijednost umrežavanja i razmjene znanja lakše dolaze do novih prilika. Zato se naš Equal Play mentorship program pokazao kao vrlo koristan za ubrzavanje tog razvoja – kroz strukturirano mentorstvo sudionice programa dobivaju priliku raditi na jačanju samopouzdanja, razvoju karijernih vještina i proširenju profesionalne mreže, što u konačnici doprinosi većoj vidljivosti i boljoj konkurentnosti na tržištu rada“, istaknula je Buković.
Razlike u plaćama između žena i muškaraca
Unatoč promjenama koje se naziru na tom području, i dalje su vidljive razlike u plaćama žena i muškaraca na istim radnim mjestima.
„Prema podacima Eurostata, u 2023. godini žene su u prosjeku zarađivale 12 posto manje od muškaraca kada se promatra bruto satnica, što znači da za svaki euro koji zaradi muškarac, žena dobije 88 centa. Napredak je i dalje spor i vrlo neujednačen među državama članicama. Dok su neke zemlje, poput Luksemburga, Italije i Belgije, uspjele zadržati razliku u plaćama ispod pet posto, druge, poput Latvije, Austrije i Češke, još uvijek bilježe razlike veće od 18 posto“, upozorila je Buković navodeći kako je u Hrvatskoj ta razlika iznosila 7,4 posto, što je niže od prosjeka EU-a, ali i dalje imamo prostora za napredak.

Na tom je tragu donošenje Direktive o transparentnosti plaća koju je EU donijela 6. lipnja 2023. godine, a članice su se obvezale primijeniti je u nacionalnim zakonodavstvima do 7. lipnja 2026. godine kada će stupiti na snagu i u Hrvatskoj.
„Uvođenjem obveze izvještavanja o plaćama, prava na informacije za radnike te prebacivanjem tereta dokazivanja na poslodavce u slučajevima diskriminacije, sigurno se stvara okvir za veću odgovornost i pravednost. Kako bi se stvorili preduvjeti za stvarnu jednakost plaća, primarno je prilagoditi procese klasifikacije i vrednovanja radnih mjesta te sustave nagrađivanja i bonusa, no kako bi se osigurao dugoročan uspjeh, također su ključni pravedni i transparentni procesi zapošljavanja, evaluacije učinka i napredovanja“, objasnila je Buković dodajući kako se učinkovitost Direktive ovisiti o nacionalnim zakonodavstvima i inspekcijskim mehanizmima.
„Ako primjena bude blaga, njezin stvarni učinak na smanjenje jaza u Hrvatskoj mogao bi biti ograničen. Osim toga, u hrvatskom kontekstu, gdje je značajan udio zaposlenih u malim i srednjim poduzećima koja nisu odmah obuhvaćena Direktivom, važno će biti dodatno osvijestiti važnost jednakih plaća i izvan zakonskog okvira“, upozorila je Buković.
Dodala je kako će Direktiva utjecati i na selekcijski postupak pri zapošljavanju donoseći veću transparentnost u oglasima i na razgovorima s kandidatima.
Direktiva nosi promjene u selekcijskom postupku
„Poslodavci će biti obvezni unaprijed komunicirati raspon plaće za određeno radno mjesto, što znači da će očekivanja kandidata i ponuda poslodavca biti usklađeniji već u ranoj fazi procesa“, kaže naša sugovornica uz obrazloženje da će takva praksa smanjiti prostor za nesvjesnu diskriminaciju, a istovremeno će poboljšati pregovaračku poziciju kandidata.
Prednosti Direktive su brojne. Uz veću odgovornost poslodavaca, osnaživanje zaposlenika kroz pravo na informaciju te stvaranje pravednijih i transparentnijih sustava plaća, što dugoročno može pozitivno utjecati i na kulturu organizacije i na zadržavanje talenata.
„S druge strane, izazov može biti administrativno opterećenje za poslodavce, posebno za one koji nemaju jasno strukturirane HR procese. Također, postoji rizik da se mjere provode formalno, bez stvarnih promjena u praksi te da izostane stvarna posvećenost ravnopravnosti. U tom kontekstu, Equal Pay Champion certifikat može biti snažan alat – ne samo kao potvrda usklađenosti s principima Direktive, već i kao vanjska validacija da organizacija aktivno radi na pravednosti i jednakim šansama za sve zaposlenike. Certifikat poslodavcima daje jasne smjernice za razvoj internih politika, a istovremeno ih pozicionira kao odgovorne i privlačne na sve konkurentnijem tržištu rada“, zaključila je Buković.
Sadržaj je nastao u suradnji sa SELECTIO Grupom
Foto: Privatna arhiva