Kako je Sandra Nicolich od kamenjara na Lošinju stvorila turističku atrakciju

Kad kažu da je otok raj, ljudi obično zamišljaju idealiziranu sliku suncem obasjanog mediteranskog bilja koje mirisima ispunjava zrak. Upravo je takvu sliku još od malih nogu sanjala Sandra Nicolich.

– Ideja o Miomirisnom otočkom vrtu je rođena u mom djetinjstvu kad sam s roditeljima išla na branje divljih šparoga i sječu drva. Povratkom kući naša odjeća je mirisala. Govorila sam mami: „Jednog dana ću stvoriti mirisni vrt“ – prisjeća se Sandra koja je tu želju ostvarila 2003. godine.


Pročitajte više: Piling, pedikura, aromaterapija: kako trend muške njege mijenja lice kozmetičke industrije?


Uzela je u najam od grada Malog Lošinja zemljište veličine oko 3500 četvornih metara i zapušteni kamenjar odlučila je pretvoriti i rajski vrt pun mirisa. Ružmarin, kadulja, lavanda i drugo bilje obogatila je vlastitom vizijom i stvorila turističku destinaciju koja posjetiteljima pruža doživljaj otoka kroz miris, ali i izložbe, radionice, kušaonice i druge vrste događanja.

sandra Nicolich

Autohtono, ali i bilje iz svih krajeva svijeta

– Izabrala sam biljke koje se najčešće susreću kad se šeće kroz naše otoke. Birala sam biljke koje imaju plod ili cvjetaju u mjesecu godišnjeg kalendara. Od tih biljaka možemo puno toga proizvoditi u medicini, kozmetici i gastronomiji i samim time pokrenuti otočko gospodarstvo za svaki mjesec u godini – nastavlja Sandra objašnjavajući kako se vodila mišlju da svojim pristupom može revitalizirati otočki život i udahnuti novu nadu autohtonom stanovništvu.

Posadila je ukupno više od 100.000 sadnica, no nisu sve autohtone i dolaze iz različitih dijelova svijeta.

– Posebno su mi drage biljke koje sam donijela s putovanja po svijetu i uspijevaju, kao što su naši pomorci radili davno prije mene. Tako su mi posebno drage masline iz Jordana, aloe vera iz Jeruzalema, kaktus iz Atacame (Čile) i agava iz Dubaija. Što se tiče biljaka s Lošinja, najviše se veselim kadulji i smilju. Posebno mjesto u mojim pričama gostima zauzima kadulja, njen miris, njezina boja i okus koji su najposebnija tajna i snaga života – oduševljeno objašnjava Sandra dodajući kako svojim vrtom ujedno pokušava sačuvati tradiciju otočkog života koja podrazumijeva škrtu zemlju i puno uloženog truda kako bi ondje opstao život.

otočki miomirisni vrt

Suradnja s prirodom je imperativ kojeg je itekako svjesna, no naučila je kako svojim pristupom i znanjem može obogatiti prostor. Usto, osmislila je niz proizvoda koji produžuju mirisnu bajku i posjetiteljima omogućuju da dio doživljenog prenesu i svojim bližnjima.

Suveniri za uspomenu i kao darovi

– Naši gosti mirise doživljavaju u stvarnosti i kao suvenir mogu ponijeti mirisne vrećice, mirisne kapljice (eterična ulja), a kao okusi tu su likeri, marmelade, začini, ulja i ostalo – kaže Sandra.

Gosti vrta također uživaju u različitim radionicama, kušaonicama i igraonicama. Naša sugovornica ističe da bi njezina priča bila daleko teža kad ne bi imala podršku i pomoć bližnjih.

– Kako  vrt nakon 20 godina postojanja i dalje punim jedrima ide dalje, mogu zahvaliti ljudima koji me okružuju. Tu je dobra suradnja s Gradom Malim Lošinjem, Turističkom zajednicom i hotelskom kućom Jadranka. Nisam biolog, no uspjela sam samostalno puno toga naučiti. Aromaterapija mi je stepenica naprijed, a neprestano istraživanje i inovacije u poslu doprinose mi otvaranju novih vrata – objasnila je Sandra nadovezujući se kako je lokalna zajednica odlično prihvatila njezin projekt te su ostvarili uspješnu suradnju. Dodatno, njezin vrt je uključen u sve turističke aktivnosti na otoku te je među omiljenim odredištima turista.

Sandra zaključuje kako ima puno planova za budući razvoj i nove projekte, no svi uključuju proširenje vrta i pokušaj da posjetiteljima omogući dodatni doživljaj otoka kroz mirise tog kraja.


Sadržaj je nastao u sklopu projekta za poduzetnice u turizmu.

Foto: Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -