Što će se mijenjati u mirovinskom osiguranju? Donosimo ključne mjere  

U srijedu je napokon predstavljen prijedlog izmjena i dopuna Zakona o mirovinskom osiguranju o kojem se već dugo priča, a iz onoga što je javnosti iznio ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić donosimo nekoliko ključnih elemenata. 

Ukupno gledano, najnovije bi mjere trebale utjecati na rast mirovina, smanjenje razlika u mirovinama između žena i muškaraca te “stvaranje pretpostavki za veću participaciju umirovljenika na tržištu rada”.  Što se tiče troška, ukupni rashodi za mirovine i mirovinska primanja u ovoj godini su, kako je iznio Piletić, 8,85 milijardi eura, a lani je to iznosilo 8,22 milijarde eura. U Hrvatskoj je 1,23 milijuna umirovljenika.

Evo o čemu se radi kod predloženih novih mjera:

Uvodi se takozvana 13. mirovina (godišnji dodatak uz mirovinu) koji će se računati kao umnožak broja godina mirovinskog staža s iznosom koji će svake godine određivati Vlada (bit će objavljen u listopadu, a Piletić je najavio da će iznositi više od pet eura, o čemu se dosad pisalo u medijima). Prvi put će tako taj trajni dodatak biti isplaćen u prosincu ove godine.  

Raste dodani mirovinski staž za majke

Dodani mirovinski staž za majke diže se sa šest na 12 mjeseci za svako rođeno ili posvojeno dijete, u svrhu izračuna iznosa mirovine. To se smatra demografskom mjerom koja ujedno ima za cilj smanjivanje rodnog jaza između mirovina žena i muškaraca. No, ta mjera vrijedi samo za buduće umirovljenice, one koje ulaze u mirovinu od ove godine, ne za sve umirovljenice. 

Ukida se penalizacija prijevremenih mirovina s navršenih 70 godina starosti, iako su stručnjaci za mirovinski sustav bili protiv te mjere jer smatraju da će to praktički ljude poticati da idu u raniju mirovinu. Ta mjera znači da bi prijevremene mirovine rasle za 57 eura u prosjeku. Mjera će obuhvatiti  sve trenutne i nove umirovljenike kad navrše 70 godina starosti, njih 127 tisuća. 

Invalidske mirovine rast će za 10 posto, a najniže mirovine tri posto. 


Pročitajte više: Trajni dodatak na mirovinu uvodi se od ove godine


Rad umirovljenika na puno radno vrijeme

Zbog potreba na tržištu rada uvodi se za umirovljenike mogućnost rada i na puno radno vrijeme, uz primanje pola mirovine, nakon što navrše 65 godina starosti. To će biti omogućeno i obrtnicima.

Nagrađivanje (tzv. bonifikacija) kasnijeg umirovljenja ostaje u postotku kao što je bilo (0,45 posto veća mirovina po svakom mjesecu duljeg rada nakon propisane starosne dobi), ali ukida se prethodni uvjet od najmanje 35 godina staža. Ukida se i ograničenje trajanja tog nagrađivanja od pet godina.  

Podsjetimo, inače, da Vlada najavljuje da će do kraja mandata 2028. godine povećati prosječnu sveukupnu mirovinu na 800 eura, sa sadašnjih 642 eura, odnosno “približiti standard i postotak ukupnog dijela mirovine u prosječnoj plaći na 50 posto”, kako je to rekao Piletić. Iako zvuči kao značajan porast, to je zapravo i dalje premalo za normalan život. 

Foto: Pixabay, Screenshot/Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -