Stotine škola u štrajku, nastavnici koji sudjeluju neće biti plaćeni. Vlada: ‘Za štrajk nema razloga’

U osnovnim i srednjim školama te na fakultetima i institutima u srijedu ujutro počeo je jednodnevni štrajk upozorenja u organizaciji triju obrazovnih sindikata koji, uz ostalo, traže povećanje osnovice i koeficijenata te zaštitu i primjeren društveni status.

Štrajk organiziraju Školski sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama (NSZSŠ) i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja, a po njihovim jučerašnjim najavama održava se u stotinama škola.

Pet zahtjeva sindikata

Kroz proces pregovora s Vladom sindikati su iznijeli pet zahtjeva – traže rast osnovice od 10 posto, povećanje koeficijenata, prosvjetni dodatak te uvođenje privremenog dodatka dok se ne ‘riješi pitanje’ koeficijenata.

Osim toga traže odgodu modularne nastave u strukovnim školama za godinu dana, kao i izuzimanje nastavnika od ocjenjivanja definiranog po Zakonu o plaćama i Uredbi o ocjenjivanju.

Predstavnici triju sindikata najavili su da ovim štrajkom “počinju”, a da će “svaki sljedeći štrajk biti dublji, širi, drugačiji”.


Pročitajte više: Milun savjetuje kako do što veće plaće: Roditelji, ovako trebate ‘podijeliti’ djecu


Ministar poziva roditelje da šalju djecu u škole

Iz resornog Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, kao i Vlade poručili su im da za štrajk nema razloga, a ministar Radovan Fuchs pozvao je roditelje da pošalju djecu u školu jer će nastava biti organizirana.

Ministarstvo je zbog toga izdalo i upute školama o osiguravanju sigurnog boravka učenika, organizaciji školske prehrane i produženog boravka te redovitom informiranju roditelja i učenika.

Osim toga, škole su obvezne evidentirati radnike u štrajku te podatke unijeti u sustav Centralizirani obračun plaća (COP).

S obzirom na povećane obveze, ravnateljima je omogućeno odobravanje prekovremenog rada djelatnicima. Također, u suradnji s osnivačima i prijevoznicima potrebno je osigurati neometan prijevoz učenika.


Pročitajte više: U samo jednoj državi EU-a žene plaćene više od muškaraca


Umanjene plaće sudionicima štrajka

Prema odluci Vlade s telefonske sjednice održane u utorak, zaposlenicima u štrajku bit će umanjene plaće i dodaci na plaće za vrijeme sudjelovanja u štrajku.

U današnjem štrajku ne sudjeluje Sindikat hrvatskih učitelja (SHU) jer ga smatraju pravno upitnim i s nejasnim ciljevima. Prema izjavi predsjednice SHU-a Sanje Šprem jedini je zakoniti dio zahtjeva triju sindikata borba za osnovicu.

Posebnost je i ta da se danas, u vrijeme održavanja štrajka, u osmim razredima osnovnih škola održavaju nacionalni ispiti, odnosno piše se ispit iz prvog stranog jezika, piše N1.

‘Graf koji nastavnici ne žele da vidite za vrijeme štrajka’

Marko Matijević na portalu srednja.hr objavio je komentar na štrajk nastavnika u kojem ističe kako unatoč povećanjima plaća posljednjih godina, rezultati učenika na državnoj maturi, nacionalnim ispitima i međunarodnim istraživanjima poput PISA-e ostaju ispodprosječni. Posebno ističe nepodudarnost između ocjena u školama i stvarnih postignuća na eksternim ispitima, što sugerira da ocjene ne odražavaju realno znanje učenika.

Objavio je i graf koji pokazuje kako je unatoč značajnom povećanju plaća nastavnika u srednjim školama, koje su porasle za 72% od 2019. do 2025. godine (s 934 na 1.604 eura), prosječna ocjena na B razini mature iz matematike nije zabilježila poboljšanje. Nakon blagog rasta do 2021., kada je dosegnula 2.81, prosječna ocjena se smanjila i stabilizirala između 2.24 i 2.29 u narednim godinama. Ovi podaci sugeriraju da povećanje plaća nastavnika samo po sebi nije rezultiralo boljim ishodima učenika na maturi iz matematike.

Matijević postavlja pitanje odgovornosti nastavnika za napredak učenika te kritizira sustav koji ne nagrađuje one profesore koji postižu bolje rezultate s učenicima. Također preispituje opravdanost sindikalnih zahtjeva za povećanjem plaća, ističući da se u raspravama često zanemaruje kvaliteta rada i stvarni učinci obrazovnog sustava. Zaključno, naglašava potrebu za reformama koje bi osigurale da nastavnički rad donosi mjerljive rezultate, umjesto da se oslanja isključivo na formalne kriterije napredovanja i povećanja plaća.

Foto: Canva

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -