Savjeti računovotkinje: Najčešći troškovi koje poduzetnici stavljaju na firmu – a ne bi trebali

Svaki računovođa klijentima, bez obzira je li riječ o velikoj tvrtki ili malom obrtu, savjetuju da pri kupnji obavezno uzimaju račune. Međutim, to istovremeno ne znači da trebaju sve kupovati na račun tvrtke.

Martina Sekulić, voditeljica računovodstva u tvrtki GRE-CO d.o.o., ističe da poduzetnici s visokim prihodima uvijek traže način kako povećati troškove i smanjiti obveze za porez na dodanu vrijednost i porez na dobit.

Kakvi računi nisu prihvatljivi

„Najčešće kupuju različita dobra i usluge te za to traže račun na firmu. Većina poduzetnika prije kupnje provjeri sa svojim računovodstvom je li neki trošak prihvatljiv, ali mnogi to ne čine. Zato računovođe na kraju dobiju raznolike račune za dječje tenisice i krevetiće, krznenu bundu, zlatni lančić i video igrice, a ništa od kupljenih stvari ne može se poslovno pravdati za poslovanje firme“, upozorava Sekulić objašnjavajući kako se domišljati pojedinci pokušavaju izvući smišljajući razne isprike.

„Ponekad nas klijent pokušava uvjeriti i objasniti da su tenisice za rad, ali ignorira činjenicu da su kupljene u Baby centru i na računu je navedena dječja tenisica“, kazala je Sekulić dodajući da poduzetnici također vole prikazivati trošak reprezentacije, no nerijetko nisu svjesni da nije isplativ.


Pročitajte više: Je li digitalizacija računovodstva zaista tako strašna?


Trošak reprezentacije

„Većina ne razumije zašto se ne priznaje PDV s tih računa i zašto je samo 50 posto troška priznato, a specijalno boli informacija da drugih nepriznatih 50 posto troškova uvećava osnovicu za izračun poreza na dobit, pa ako su i uspjeli nakupiti dovoljno valjanih troškova da smanje taj porez na dobit, s reprezentacijom sve vrate na početak i porez ih opet dočeka“, objasnila je naša sugovornica.

Kaže kako je situacija slična i kad je riječ o troškovima za osobni automobil.

„Ako kupite osobni automobil na firmu, samo je 50 posto troška i 50 posto PDV-a priznato, a ostatak uvećava osnovicu za izračun poreza na dobit. Za osobno vozilo jedino je trošak osiguranja 100 posto priznat“, objašnjava računovotkinja upozoravajući da dio poduzetnika također kupuje nekretnine na tvrtku računajući da će je jednog dana prebaciti na fizičku osobu.

„No, situacija nije tako jednostavna i u pozadini je složena porezna priča. S druge strane, mnogi zaborave i zanemaruju porezno priznate troškove kao, primjerice, da na firmu mogu kupiti toalet papir, ukrasno bilje ili tepih“, savjetuje Sekulić.

Martina Sekulić
Martina savjetuje poduzetnicima da ne zaborave na evidenciju locco vožnje

Ne zaboravite na trošak locco vožnje

Kaže da dio poduzetnika zaboravlja prijaviti trošak locco vožnje.

„Zanemaruju to iz čiste lijenosti jer im se ne da voditi propisanu evidenciju kako bi mogli priznati i isplatiti navedeni trošak. Svi mi poslovno koristimo automobile i oni koji koriste privatno vozilo, imaju pravo na neoporezivih 0,50 eura po kilometru. Poduzetnici idu na sastanke, kod knjigovođe, nabavljaju opremu i robu, ali rijetko tko vodi evidenciju u koju je potrebno upisati datum, vrijeme, početno i završno stanje brojila, broj prijeđenih kilometara, lokaciju i kratak izvještaj o radu“, navodi.

„Računovođe štite svoje klijente od eventualnih kazni i pokušavamo ih što više informirati i izvesti na pravi put. Postoje dobri i loši troškovi, no važno je da na vrijeme iskomunicirate svoje želje da bi se mogao napraviti kvalitetan poslovan plan. Ne tražite informacije po internetu i na šanku. Slušajte svoje računovodstvo i platite porezno savjetovanje – višestruko će se isplatiti: naučit ćete, imati zdravo poslovanje i ispravne račune za troškove“, zaključila je Sekulić.


Foto: Privatna arhiva, Freepik, Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -