Savjet liječnika: Što učiniti kod uboda ose i pčele ili opekline meduze, a bodlje ježinca ne vadite sami

Ljeto i boravak na otvorenom neminovno su povezani s nešto manje ugodnim susretima koji mogu završiti ozbiljnim komplikacijama ako ne reagirate na odgovarajući način ili čak mogu ugroziti život. Uz savjet da ne izazivate ose, pčele i stršljene na kopnu ili pak meduze i ježince u moru, valja znati kako sebi i drugima pružiti prvu pomoć u slučaju uboda ili opekline.

Predsjednik Hrvatskog društva obiteljskih doktora HLZ-a, dr. Dragan Soldo za Women in Adria objasnio je što učiniti u takvim situacijama.

„Ono što je u takvim situacijama najvažnije jest zadržati pribranost i poduzeti odgovarajuće korake, a prvi je stavljanje hladnog obloga na mjesto uboda kad je riječ o pčelama, osama i stršljenima. Njihovi ubodi također mogu izazvati snažnu alergijsku reakciju, pa u kućnoj apoteci čuvajte antihistaminik koji se može kupiti u ljekarnama“, savjetuje dr. Soldo objašnjavajući kako se u slučaju ozbiljnih stanja i pogoršanja simptoma svakako valja bez odgode uputiti liječniku.

Dragan Soldo
Dr. Soldo preporučuje hladne obloge kao prvu pomoć u većini slučajeva uboda i opeklina

Brza reakcija može spriječiti komplikacije

Ubod pčele

Pčela pri ubodu ostavlja žalac u koži, koji nastavlja izlučivati otrov. Stručnjaci stoga preporučuju pažljivo uklanjanje žalca, najbolje tupim predmetom. Svrbež ublažite hladnim oblogom ili histaminikom, a ako se jave teškoće s disanjem, vrtoglavica, oticanje jezika ili lica – bez odgode valja odmah pozvati hitnu pomoć.

Ubod ose

Za razliku od pčele, osa može ubosti više puta i ne ostavlja žalac. I u ovom slučaju pomažu hladni oblozi ili antihistaminici.


Pročitajte više: Crvenilo, opekline, bol, ljuštenje… Što kada izgorimo na suncu?


Ubod stršljena

Ubod stršljena može biti vrlo bolan, osobito ako je na području glave ili vrata. Hladni oblozi i antihistaminici prva su pomoć, a ako se jave otežano disanje, mučnina, vrtoglavica i snažne reakcije poput velikih oteklina, nužno je pozvati Hitnu pomoć.

Opeklina meduze

Ako ste imali bliski susret s meduzom, doživjet ćete peckanje, crvenilo i mjehuriće na koži. Stručnjaci kažu da mjesto opekline nikako ne trljate rukama ni ručnikom jer će to dodatno aktivirati žarnice, a najbolja pomoć je hladan oblog.

Ubod ježinca

„Kod uboda ježinca, najbolje je potražiti pomoć liječnika. Ne pokušavajte silom izvaditi bodlje jer lako pucaju i to može voditi do infekcije. U ljekarnama se također može kupiti tzv. crna mast za izvlačenje, a do dolaska liječniku mjesto ohladite oblozima“, savjetuje dr. Soldo.

Foto: Hrvatsko društvo obiteljskih doktora HLZ-a, Freepik

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -