Ines Martinović (31) iz Rijeke po struci je magistra primarnog obrazovanja, edukatorica i edukantica integrirane tjelesno orijentirane psihoterapije. Paušalni obrt otvorila je prije tri godine te kroz njega nudi online edukacije i savjetovanja za roditelje na temu ranog razvoja i odgoja.
Mizerna rodiljna naknada
“Moj obrt je vrlo uspješan i lani sam imala ukupni prihod od 38.000 eura. Izdaci koje imam odnose se na plaćanje davanja i računovodstva. Ostalo bi mi oko 32.000 eura, odnosno više od 2600 eura na mjesec. Nemam drugih troškova, a jedino ulaganje je moj osobni rad. Iako kao paušalist nemam plaću, moji su prihodi iznadprosječni. Dok su zaposlene žene majke dobile odličnu priliku godinu dana dobivati punu plaću tijekom rodiljnog i roditeljskog dopusta, paušalistice poput mene isključene su i na nas se zaboravilo”, ogorčena je naša sugovornica koja će po novom Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama dobivati iznos od 700 eura. Država ju je time izjednačila s nezaposlenim majkama.

Naime, ne može istodobno biti na porodiljnom dopustu i voditi obrt. S druge strane, tijekom rodiljnog dopusta ne smije prodati ni jedan od svojih gotovih snimljenih materijala.
“Kod zaposlenih žena se gleda prosjek plaća, a kod nas se ne gleda prosjek primanja nego prosjek doprinosa koji se plaćaju”, ukazala je Martinović.
“Za mene i moju obitelj je to katastrofa. Da bih nastavila poslovanje, moram zaposliti nekoga i plaćati mu plaću i doprinose. Ili nakon tri mjeseca mogu prekinuti rodiljni dopust i vratiti se na posao, što je u potpunoj suprotnosti u odnosu na ono što prenosim drugima, a to je povezanost majke i novorođenčeta te uspostavljanje odnosa od ranih dana”, priča Martinović.
Pročitajte više: Od danas počinje isplata pune plaće na rodiljnom, ali još nije dobro riješen status obrtnica
Suočavanje s financijskom neizvjesnošću
U šestom je mjesecu trudnoće i majka je djevojčice u dobi od pet godina. Kaže kako su neizvjesnost i financijske teškoće s kojima se suočavaju roditelji dodatno potaknule mjere kojima se zaobišlo žene koje žive isključivo od svog rada.
“Mogla sam zamoliti prijatelja da me zaposli te bih na teret države sljedećih godinu dana primala rodiljnu naknadu. Vidim da se najmanje isplati ići poštenim putem”, zaključila je naša sugovornica.
Paušalni obrt je vrsta poslovnog subjekta koji nije u sustavu PDV-a te plaća paušalni porez na dohodak na temelju godišnjih prihoda razvrstanih po razredima. Najniži je razred s prihodima do 11.300 eura, a najviši do 60.000 eura. Najčešće je riječ o malim biznisima u kojima se obrtnice nerijetko bore da uspiju platiti doprinose za najniži prag.
Glas poduzetnika od ranije upozorava na problem
Ivana Matić, osnivačica i CEO Women in Adria te članica Upravnog odbora udruge Glas poduzetnika ističe kako među takvim poduzetnicama ima i onih sa značajnijim prihodima te su diskriminirane novim zakonom koji ih izjednačava s nezaposlenim majkama. Ona i udruga Glas poduzetnika upozoravali su reosrno ministarstvo na problem, a u siječnju su na sastanku s predstavnicima ministarstava rada i gospodarstva predložili kako olakšati situaciju za mikropoduzetnike koji zapošljavaju od tri do pet zaposlenika.
Predložene mjere bile su:
Financiranje troškova čuvanja djece – ovakvu mjeru smo imali već 2016 godine i u potpunosti je iskorištena, te je znanstvenik Stjepan Srhoj je dokazao da ovakve mjere daju razultate. Vrtić financira nekoliko gradova u RH, no jako je teško ići od općine do općine i uvjeravati ih da to uvedu. Podrška od države bi to riješila na puno lakši i efikasniji način
Financiranje troškova poslovanja tijekom rodiljnog dopusta
Financiranje troškova edukacije tijekom i nakon rodiljnog dopusta
“S obzirom na to da rodiljna naknada trenutačno iznosi 700 eura, UGP i WiA i dalje smatraju da rodiljna naknada treba biti u skladu mjesečnim primanjima poduzetnica te smo predložili da se mjere odnose na sve, bez obzira na godine poslovanja, a ne samo za početnice. Još uvijek nismo dobili odgovor na ovaj prijedlog”, kaže.
Prema podacima Hrvatske obrtničke komore, od 125.000 obrta njih oko 41.000 vode žene.
Foto: Privatna arhiva, Freepik, Canva