Što se događa s hrvatskim turizmom, je li sve baš uobičajeno ili postoji razlog za dizanje panike? Pitamo se jer službene poruke i brojke su kontradiktorne.
Prema brojkama koje je ovih dana iznio ministar turizma Tonči Glavina, sve je OK. Do 20. srpnja zabilježeno je devet milijuna dolazaka i 42 milijuna noćenja, što je rast od dva posto u odnosu na prošlu godinu. Kako prenose mediji, “izrazio je očekivanje da će se pozitivan trend nastaviti do kraja sezone”.
“Došli smo do ruba”
No, zašto istodobno Vlada doslovce kumi poslodavce u turističkom sektoru da paze na to kako formiraju cijene? Da ne spominjemo ovotjedni istup direktora Hrvatske turističke zajednice Kristjana Staničića u središnjem Dnevniku HRT-a gdje kaže da smo došli do ruba u odnosu na konkurenciju. Preciznije: “U kratkim crtama, Hrvatska je u okvirima cjenovne konkurentnosti, ali mogu reći da, s obzirom na podatke, koji dolaze iz Eurostata i nekih drugih institucija, Hrvatska je rubno cjenovno konkurenta”.
Onda je pojasnio da su hrvatski hoteli i kampovi skuplji od Grčke, Španjolske i Italije, a privatni smještaj je “malo skuplji od Italije i Francuske, a nešto povoljniji od Grčke i Španjolske”.
Pročitajte više: Listen to Croatia: Audioknjiga kao dobrodošlica turistima? Zašto ne, postoji kolekcija na engleskom
Poruke s Hvara
Sve to zapljusnulo je medije nakon što je na Hvaru, u sklopu premijerova ljetnog obilaska, u utorak održana sjednica Vijeća za upravljanje turizmom. Tada je i predjesnik Vlade Andrej Plenković spomenuo važnost razumne politike cijena, pa tumačio da se oko 50 posto turista u zadnji tren odlučuje za destinaciju “i to na temelju cjenovnog kriterija”.
Inače, Glavina je u lipnju govorio kako u glavnom dijelu turističke godine realno ne tražimo više nikakav rast, nego transformaciju Hrvatske u cjelogodišnju odnosno održivu turističku destinaciju, a kad su ga novinari pitali o visokima cijenama u domaćem turizmu, rekao je da se takve teme u medijima “momentalno reflektiraju na našim najvećim tržištima i to nam čini strahovito veliku štetu”. Poručio je i da teme cijena moramo ostaviti za jesen i zimu.
Zašto su se, dakle, svi “s vrha” upravo sada javno razbrbljali o cijenama, dok je sezona u zenitu? Panika, ili neznanje, ili?
Štimaju li podaci?
Jer, kako je to duhovito na LinkedInu primijetio Paul Bradbury, osnivač Total Croatia News, zamislimo strane turiste koji sada kod kuće razmatraju opcije za odmor: “Čuj, draga, pogledaj ovo. Direktor Hrvatske turističke zajednice kaže da su hoteli u Hrvatskoj skuplji nego u Grčkoj, Italiji i Španjolskoj. To me pridobilo. Idemo rezervirati u Hrvatskoj”.
S druge strane, isti direktor tvrdi da Hrvatska sa svih emitivnih tržišta bilježi rast (Njemačka, Slovenija, Austrija, Poljska, SAD, pa i domaće tržište). Znači, ili su turisti postali prilično nemarni oko troškova, ili nas obožavaju i ipak dobivaju što žele za svoj novac (cijene). Ili nešto s podacima ne štima.
Foto: Pixabay, screenshot/Canva