Promocija slikovnice “Mišica Mi priča o emocijama” autorice Branke Kamenečki Orlić bila je dan ispunjen toplinom, radošću i dubokom zahvalnošću. U prostoru zagrebačke Gradske knjižnice na Starčevićevom trgu, u društvu djece, roditelja, kolega i prijatelja, oživjela je priča male Mišice Mi koja nježno i hrabro vodi djecu kroz svijet emocija.
Tijekom predstavljanja, održanog početkom travnja, govorilo se o važnosti emocionalne pismenosti od najranije dobi, o ideji slikovnice te o tome kako Mišica Mi može postati djetetov mali vodič kroz tugu, sreću, strah, ljutnju i sve ono što ponekad ni odraslima nije lako imenovati.
Jedinstveni edukativni materijal
Slikovnica je ujedno i bojanka te dolazi s ilustriranim karticama i čini jedan, na ovim prostorima, jedinstveni edukativni materijal koji pomaže djeci, roditeljima, odgajateljima i učiteljima u razumijevanju i osvještavanju emocija na interaktivan, topao i razigran način.
Poseban trenutak bio je susret s lutkom Mišice Mi – kad su djeca mogla dotaknuti i razgovarati s junakinjom slikovnice bajka je postala stvarnost. Uz radionicu o emocijama i razgovor o slikovnici, osjećala se živa povezanost i povjerenje, tiha nit koja nas sve spaja kada pričamo iz srca i slušamo s razumijevanjem, kaže autorica slikovnice.

Pročitajte više: Intenzivno roditeljstvo: Zabrinjavajući trend među modernim obiteljima
Priče koje osnažuju djecu
“Ova promocija za mene je više od predstavljanja knjige, ona je potvrda da djeca trebaju priče koje ih osnažuju, koje im dopuštaju da budu ono što jesu, sa svim svojim osjećajima. A odrasli – da ponovno pronađu jezik srca i prisjete se koliko su nježnost, pažnja i prihvaćanje važne vrijednosti”, kaže nam autorica knjige. Zahvalna je svima koji su došli, koji su otvorili svoja srca i koji vjeruju u priče koje liječe i spajaju, navodi, a Mišica Mi nastavlja svoje putovanje. Promocija je bila, zaključuje Branka Kamenečki Orlić, jedan od onih trenutaka koje nosi sa sobom, kao zlatni orah.
Za podržavajuće roditelje i veselu djecu
Branka Kamenečki Orlić organizira i vodi radionice “Pričaonica za sretne, podržavajuće roditelje i veselu djecu”. Kao NLP lifecoach, Wingwave lifecoach, Mindfulness lifecoach i Point of you practitioner, organizira radionice i seminare za roditelje, pričaonice i maštaonice za djecu.
“Dugogodišnje iskustvo rada u školi mi govori da djeci trebaju sretni, podržavajući roditelji. Educiram odgajatelje i profesore kako bi drugačijim metodama rada pomogli sebi i djeci da im posao bude manje stresan”, kaže naša sugovornica i dodaje kako je Wingwave metoda coachinga rad na emocijama koja brzo i efikasno otklanja stres, podiže razinu kreativnosti, mentalnih sposobnosti i samopouzdanje.
Pročitajte više: Kako uspješno balansirati roditeljstvo i poduzetništvo?
Naglašava da je dobra komunikacija, a to znači jasna i izravna komunikacija koja uzima u obzir osjećaje i potrebe djeteta, presudna za uspostavljanje dobrog odnosa između roditelja i djece. “On omogućuje upoznavanje djeteta s psihološke točke gledišta što stvara jasniju sliku o potrebama djeteta i mogućnostima za njihovo ispunjenje, omogućava uvid u djetetove sposobnosti te usmjerenje ka ciljevima koji su u skladu sa djetetovom prirodom”, objašnjava Branka Kamenečki Orlić.
Usmjeravanje pažnje na emocije, misli i osjete
Mindfulness, termin u nas preveden kao usredotočena svjesnost, odnosi se na namjerno usmjeravanje pažnje na emocije, misli i osjete u tijelu u sadašnjem trenutku, prihvaćajući sve ono što se događa u nama i oko nas, ma kakvo to iskustvo bilo. Mindfulness uči osvijestiti ono što se događa u okolini, uči umiriti um i ne reagirati automatski po ustaljenom načinu. Uči nas usmjeriti se na ono što trenutno činimo.
Point of you: Metoda osobnog razvoja
Kako nam obojašnjava Branka Kamenečki Orlić Point of you tretman započinje jednim oblikom meditacije, u kojem se kroz 8 do 15 minuta sudionici opuštaju uz glazbenu podlogu i povezuju sa samima sobom. Nakon glazbe razmjenjuju se doživljaji. “Odgoj, obrazovanje, poslovno okruženje u kojem se pokušavamo dokazati, tjeraju nas u okvire, a da bismo mogli odraditi sve onako kako se od nas očekuje, opet koristimo najviše lijevu polutku. Ljepota alata koje koristimo u metodi Points of You je u tome što na nesvjesnoj razini aktivira desnu polutku, što nas dovodi do samospoznaje”, kaže Kamenečki Orlić.
Fotografije: Boxy.digital