Uz slavnu Kim Kardashian i supruga Jensa Gredea, britanska poduzetnica Emma Grede suosnivačica je Skimsa, popularnog brenda donjeg rublja. Poduzetnica i modna dizajnerica ujedno je na čelu još dvije tvrtke koje se bave odjećom.
„Ravnoteža između poslovnog i privatnog života vaš je problem, a ne odgovornost poslodavca”, izjavila je Emma Grede u ponedjeljak gostujući u podcastu The Diary of a CEO.
“Gledajte, imam četvero djece i morala sam smisliti kako ću razmišljati o svojim ambicijama u ravnoteži s mojim roditeljstvom. To je istina. Kad mi netko priča o ravnoteži između poslovnog i privatnog života u procesu intervjua, ja kažem, ‘Nešto nije u redu s tobom'”, nastavila je Grede preporučujući budućim posloprimcima da takvu temu ne spominju na razgovoru za posao.
Ravoteža poslovnog i privatnog života nije ista za žene i muškarce
Njezina je tvrdnja izazvala lavinu reakcija među zaposlenicima i poslodavcima različitih sektora diljem svijeta. Mnogi je kritiziraju u svjetlu činjenice da se Skims prodaje prvenstveno ženama, a one još snose veći teret od muškaraca u usklađivanju posla i obitelji, prenosi FastCompany.
Istraživanja Pew Research Centra pokazuju da će žene vjerojatnije nego muškarci prijaviti da imaju izazove u ravnoteži između poslovnog i privatnog života, pri čemu 60 posto žena kaže da je to značajan problem, dok to doživljava 47 posto muškaraca.
Neosporna je činjenica da žene i dalje preuzimaju veću količinu posla kod kuće, kako u brizi o djeci tako i u kućanskim poslovima. I dalje su u prosjeku manje plaćene od muškaraca za isti posao. Nadalje, izvješće Pew Research Centra iz 2023. otkrilo je da čak i kada su zarade slične, muškarci češće provode slobodno vrijeme na poslu, dok žene više vremena posvećuju skrbi i kućanskim poslovima.
Pročitajte više: Kroničan stres – kako se nositi s bolešću današnjice?
Put prema burnoutu
Psihologinja Katarina Sawyer rekla je za Business Insider da ravnoteža između poslovnog i privatnog života nije vještina.
„Promatranje problema kroz takvu prizmu doprinosi neispravnom razmišljanju i dopušta poslodavcima da ignoriraju ulogu koja njihova očekivanja igraju u burnoutu zaposlenika te da prebace krivnju na pojedince kada je njihov učinak smanjen“, smatra Sawyer.
Emmu Grede ranije su kritizirali zbog izjave u kojoj je objasnila zašto smatra da rad od kuće nije dobro rješenje za žene u korporacijama.
„Rad na daljinu sprječava napredovanje žena. Da bi se uzdigla u korporaciji, žena mora biti vidljiva, imati svakodnevni kontakt s drugima i biti dio tima“, rekla je tada.
Foto: Freepik, Canva