U životopisu nema mjesta za ovih šest stvari – uključujući vašu fotografiju

U postupku prijave za novi posao, životopis je ono što govori o vašim kvalifikacijama, iskustvu, kompetencijama i vještinama koje ste stekli. Poslodavci će ga tražiti bez obzira prijavljujete li se online ili dokumentaciju šaljete poštom. Taj dokument ujedno predstavlja vaš prvi susret s poslodavcem, pa želite ostaviti dobar dojam.

No to nije lako ostvariti. U sažetom i jasnom izlaganju valja istaknuti sve vaše prednosti, piše CareerContessa.

Trebate li se držati pravila jedne stranice?

Upravo iz tog razloga valja slijediti ‘pravilo jedne stranice’ sa životopisima. Držeći se jedne stranice, bit ćete prisiljeni uključiti samo najvažnije i relevantne informacije za tim koji zapošljava. Radno mjesto u akademskoj zajednici ili pak zaposlenici s više od 15 godina iskustva iznimka su i kod njih se očekuje životopis na dvije stranice.

Koliko vještina uključiti u životopis?

Idealan broj je pet do 10 onih koje su relevantne za posao. To je bolji izbor nego dugačak popis općih vještina koje ste koristili tijekom karijere, a nisu sve relevantne za posao na koji se javljate. Budući da većina poslodavaca životopis preleti za 10 sekundi ili manje, pretjeranim nabrajanjem izgubili ste priliku da se istaknete. Dakle, neka vaš životopis bude fokusiran i usmjeren na određeni posao i tvrtku za koju se prijavljujete!


Pročitajte više: Stručnjakinja zna kako se istaknuti u moru istih, AI generiranih životopisa


Izbacite informacije koje nemaju veze s poslom na koji se javljate

Izbacite sve podatke koji nisu važni za radno mjesto na koje se prijavljujete. TO ne znači da prethodna iskustva nisu važna, nego omogućuje da se fokusirate na ono što bolje odgovara poziciji za koju se natječete.

Izbacite cilj životopisa i uključite sažetak

Cilj životopisa je odjeljak koji obično stoji iznad vještina i radnog iskustva te opisuje kakav posao tražite. On gleda u budućnost i opisuje vaše želje, dok sažetak životopisa ističe prošla postignuća. Međutim, koji god da odaberete uključiti, oba bi trebala biti prilagođena ulozi za koju se prijavljujete, pozivajući se na ključne riječi u oglasu za posao.

Izbacite staru ili nevažnu povijest poslova

Ako imate vrlo malo radnog staža jer tek počinjete, u životopis svakako uključite cijeli radni staž, ali provjerite jesu li vještine koje ste koristili na svakom radnom mjestu jasno povezane s opisom posla. No ako već imate godine iskustva iza sebe, prilagodite sadržaj životopisa poslu ističući vještine relevantne za posao na koji se prijavljujete.

Izbacite nepotrebna ponavljanja

Ako imate pet pozicija na kojima ste radili istu vrstu posla, nije potrebno elaborirati svih pet pozicija. Pobrinite se da svaki dio iskustva ističe ono što ste radili najbolje ili pak govori o jedinstvenom kutu odgovornosti na specifičnom radnom mjestu. Usredotočite se na kvalitetu radije nego na broj poslova.

Izbacite fotografiju

Osim ako opis posla izričito ne traži fotografiju, nemojte je uključivati ​​u svoj životopis. Ne samo da zauzima prostor, nego je riječ o zastarjeloj praksi. Jedino mjesto na kojem bi takva fotografija trebala stajati je LinkedIn profil. Prostor radije iskoristite za dodavanje relevantnog iskustva ili vještina. Istaknite svoju web stranicu, blog ili publikaciju.

Izbacite nečitljivi font

Neki fontovi otežavaju čitanje informacija na stranici, pa provjerite u kojoj mjeri je vaš odabir fonta odgovarajući. Također, u želji da sve podatke stavite na jednu stranicu, nemojte smanjivati veličinu slova do mjere da se tekst ne može čitati. Držite se neutralnih, čitljivih fontova s odgovarajućom veličinom slova.

Foto: Freepik

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Izvoz

Italija, Slovenija i Mađarska: Tri susjeda, tri minusa u hrvatskoj trgovinskoj...

Kako izgleda hrvatski robni izvoz u susjedne zemlje, na tržište s ukupnom populacijom od 81,4 milijuna stanovnika i procijenjenim kumulativnim BDP-om...
- Advertisment -