O ulozi žene, obiteljskim odnosima, kolektivnoj memoriji: Stiže predstava po hit-romanu Annie Ernaux  

Uoči premijere predstave “Godine” 6. lipnja u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu, u ponedjeljak je održan HNK-ov Kazališni doručak u vrtu kuće Mile Dimitrijević na kojem je iz ženske perspektive bilo riječi o društvenim promjenama u kontekstu uloge žene.  

Roman Annie Ernaux i uloga žene

Predstava “Godine” temelji se na istoimenom romanu francuske književnice Annie Ernaux, dobitnice Nobelove nagrade za književnost, a riječ je o slojevitoj autobiografskoj prozi koja kroz osobnu naraciju zahvaća 60 godina kulturne, društvene i političke povijesti Francuske i Europe. Djelo se ističe promišljanjima o promjenama identiteta, ulozi žene, obiteljskim odnosima i kolektivnoj memoriji.  

Tena Štivičić, ravnateljica Drame HNK-a i dramska spisateljica, otkrila je kako je odluku da predstavu “Godine” dovede u HNK donijela nakon što ju je pogledala u Londonu. 

“To je jedna od onih predstava koje vam ostanu kao pamtljivo životno iskustvo. Željela sam da ono što sam ja doživjela pokušamo ostvariti i na daskama HNK-a”, rekla je. 


Pročitajte više: Pjesnikinja i aktivistica: Ako će učenici dobiti vaučere za kulturu, treba u to uključiti i audioknjige


Afirmacija ženskog iskustva

Štivičić je također istaknula kako smatra da Ernauxina djela značajno pridonose afirmaciji ženskog iskustva kao ravnopravne teme u umjetnosti. U adaptaciji su, osim romana “Godine”, korišteni mali dijelovi iz autoričinih drugih djela kao što su “Djevojačke uspomene”, “Događaj” i “Samo strast”. 

Glavna urednica izdavačke kuće OceanMore, Gordana Farkaš Sfeci, osvrnula se na Ernauxinu poziciju u francuskom društvu. 

“Ona je izazvala kontroverze jer njezini čvrsti politički stavovi, s izraženim aktivističkim i ljevičarskim elementima, nisu uvijek bili prihvaćeni. Konzervativni krugovi često su umanjivali vrijednost njezina djela,” istaknula je. 

Dobre i loše strane francuskog društva

Dodala je kako je upravo roman “Godine” bio prvi naslov Ernaux koji su odlučili objaviti jer su smatrali da je to najbolji način da domaća publika upozna autoricu. 

Svi rođeni između 1940-ih i 1970-ih mogu se identificirati s ovim djelom“, zaključila je, dodavši kako Ernaux prikazuje i dobre i loše strane francuskog društva na suptilan i vjerodostojan način. 

Izvor: Hina

Foto: Marko Ercegović/HNK u Zagrebu

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

krediti

Od danas stroži kriteriji za kredite: Što se sve mijenja, na...

Od 1. srpnja stupaju na snagu mjere HNB-a koje bi trebale, prema očekivanjima središnje banke, blago usporiti rast zaduživanja hrvatskih kućanstava,...
- Advertisment -