Fiskalizacija 2.0: Što sve donosi nova era digitalne kontrole nad računima?

Od 1. siječnja 2026. godine u Hrvatskoj započinje primjena Fiskalizacije 2.0, sveobuhvatnog, digitalnog i u velikoj mjeri automatiziranog sustava kontrole nad izdavanjem i zaprimanjem računa. Novi model mijenja dosadašnju praksu i uvodi obveznu fiskalizaciju svih računa izdanih prema krajnjim potrošačima, uključujući one plaćene transakcijski, te obvezu razmjene i fiskalizacije e-računa u B2B i B2G prometu.

Fiskalizacija 2.0 i poduzetnici

Novi će zakon postaviti obvezujući okvir digitalizacije poslovanja koji će mnoge poduzetnike potaknuti na uvođenje novih digitalnih alata i sustavne razmjene podataka.

To je ujedno prilika za preispitivanje i unaprjeđenje postojećih poslovnih procesa, kao podloge za promišljen odabir alata koji na pravi način podržavaju rad, te ostvarenje dugoročnih ušteda kroz veću učinkovitost i manje grešaka.

Ključne promjene:

  • Fiskaliziraju se svi računi, bez obzira na način plaćanja (gotovina, kartice, transakcijski račun…).
  • E-račun u strukturiranom XML formatu postaje obvezan za poslovne subjekte.
  • Uvodi se digitalna razmjena e-računa putem informacijskih posrednika (MPS) i upisa u registar primatelja (AMS).
  • Ukidaju se dosadašnji obrasci i evidencije poput OPZ-STAT-1, URA XML i I-RA, PPO, DONH, PDV-F.
  • Uvodi se obveza označavanja svih roba i usluga šiframa prema KPD 2025 klasifikaciji.
  • Uvodi se izvještavanje o naplati e-računa, neposlanim e-računima i odbijenim e-računima

Pročitajte više: Savjeti računovotkinje: Najčešći troškovi koje poduzetnici stavljaju na firmu – a ne bi trebali


Veći nadzor, borba protiv sive ekonomije

Zašto dolazi do promjene? Dosadašnji model fiskalizacije obuhvaćao je samo gotovinska i kartična plaćanja. Digitalna era omogućuje sveobuhvatniji pristup: veći nadzor, standardizaciju, transparentnost i borbu protiv sive ekonomije, uz najavljeno pojednostavljenje obveza poduzetnika.

Fiskalizacija 2.0 omogućuje automatski nadzor računa u stvarnom vremenu, lakšu i točniju poreznu kontrolu, manji broj ručnih evidencija i lakšu integraciju u ERP sustave i digitalnu obradu.

Tko, što i kada?

Računi izdani krajnjim potrošačima (B2C): od 01.01.2026. fiskaliziraju se svi računi, neovisno o načinu plaćanja, a uvodi se i fiskalizacija napojnica, pa čak i ako su plaćene na transakcijski račun (u tom se slučaju fiskalizacija provodi u trenutku knjigovodstvene evidencije uplaćene napojnice).

Računi izdani između poduzetnika, te između poduzetnika i države (B2B i B2G): Od 01.01.2026. svi PDV obveznici trebaju razmjenjivati e-račune i fiskalizirati ih kod slanja i zaprimanja. Za subjekte koji nisu obveznici PDV-a obveza je odgođena do 01.01.2027. godine.

Kako će izgledati fiskalizirani račun od 1. siječnja 2026.

Kako će izgledati fiskalizirani e-račun od 01. 01. 2026.? Nema više slanja PDF-a ili različitih formata xml dokumenta. Od 01.01.2026. e-računom će se smatrati isključivo ”račun koji je izdan, poslan i zaprimljen u strukturiranom elektroničkom obliku, a koji omogućuje njegovu automatsku i elektroničku obradu”. Također, propisano je kako e-račun treba biti kreiran po standardu EN 16931-1:2017, čime se uvodi jednoobraznost formata i olakšava razmjena i integracija.

U obvezne podatke računa dodani su podaci o OIB-u operatera i KPD klasifikacija roba i usluga, iz šifrarnika koji je dostupan na stranicama Državnog zavoda za statistiku (https://web.dzs.hr/App/klasus/default.aspx?lang=hr ).

E-račun će fiskalizirati i izdavatelj i primatelj, čime će biti omogućena unakrsna kontrola podataka, a za poduzetnike je propisan rok od 6 godina za čuvanje takvog računa.

Što poduzetnici trebaju osigurati kako bi bili spremni za promjenu u zakonskom roku

Kako bi poduzetnici spremno dočekali promjene koje donosi novi Zakon o fiskalizaciji, potrebno je na vrijeme osigurati slijedeće:

  • Izradu internog akta o fiskalizaciji
  • Prijavu poslovnih prostora u ePoreznu
  • Odgovarajući certifikat za fiskalizaciju (ovisno o tome koje su im obveze)
  • Programsko rješenje koje omogućuje fiskalizaciju računa u krajnjoj potrošnji i/ili e-računa
  • Ugovor s informacijskim posrednikom za razmjenu e-računa
  • Pravilnu pripremu KPD klasifikacije svojih proizvoda i usluga
  • Pravovremeni upis u adresni modul sustava (tj. registar primatelja e-računa) Malim poduzetnicima, koji nisu obveznici PDV-a, fiskalizaciju e-računa država će omogućiti kroz besplatnu aplikaciju MIKROeRačun, dok će se svi ostali poduzetnici morati sami pobrinuti za potrebno programsko rješenje.

Tko preživi, digitalizirat će se

Fiskalizacija 2.0 nije samo još jedna opterećujuća zakonska obveza, nego i prilika za modernizaciju poslovanja. Oni koji se pripreme na vrijeme, imat će učinkovitije, preglednije i sigurnije poslovne procese.

Za mnoge poduzetnike ovo je pravi trenutak za procjenu alata koje koriste, edukaciju zaposlenika i povezivanje s pouzdanim partnerima, jer digitalna budućnost poslovanja na velika vrata ulazi 1. 1. 2026.


Autorica: Almira Hernaut, stručnjakinja za unaprjeđenje poslovanja. Kroz svoj rad posvetila se optimizaciji procesa, implementaciji ERP sustava, digitalnih alata i automatizacije, kao i razvoju strategija za upravljanje poslovnim procesima i projektima. Svoj put započela je u računovodstvu i financijama, stekavši čvrste temelje za razumijevanje poslovnih procesa, a zatim prešla u IT sektor kao ERP konzultant gdje je proširila vidike i stekla dublje razumijevanje tehnologije i njenih primjena u poslovanju. Nakon ovih iskustava, posvetila se poslovnom menadžmentu u korporativnom okruženju, a sada nastavlja put kao poduzetnica, osnivačica tvrtke ProptiSphere.

Foto: Privatna arhiva, Pixabay/Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

DDL prodaja

VELIKI ISKORAK: DDL Zagreb ulazi u elitno europsko društvo uz partnerstvo...

Hrvatska veterinarsko-farmaceutska industrija upravo je dobila snažan zamah — domaća tvrtka DDL Zagreb s poslovnim operacijama u Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji...
- Advertisment -